» Poradna » Ostatní

Teplovodiva Pasta na CPU - rozdily

Zdravim,Chtěl bych jsem se zeptat jestli je rozdil v odvodu tepla(provoznich teplot) mezi cpu a chladičem u teplovodivych past za 50,- a 150-200,- ? Momentalně delši dobu použivam tuto : Alphacool OEM Thermal Compound: https://www.alza.cz/alphacool-oem-thermal-com... Předem děkuji za odpovědi

Odpovědi na otázku

1. Slovo: "pasta" není vlastním jménem!2. Teplovodivá pasta nic ve skutečnosti neodvádí. Jejím účelem je něco jiného.3. V průmyslu se používá "obyčejná" bílá silikonová pasta a funguje to také. Třeba: https://www.gme.cz/teplovodiva-pasta-extrem-... .

ale tak napomaha v odvodu tepla jak se piše vždycky u dané teplovodive past na čip nebo ne ? se ptam jelikož pišou v recenzi že drazši lépe napomahaji odvest teplk než ty nejlevnejši prý ale i tomu nastopro neverim tak sem přisel sem se zeptat.

nebo něco jiného snad ?

Vliv pasty se obcas precenuje. A jako u kazdeho zbozi, i ty levnejsi muzou mit lepsi vlastnosti nez drazsi. Jde hlavne o to, aby se dobre nanasela (ne moc husta, ani ridka), me vyhovuje klasika MX-2.

Já používám klidně čirou silikonovou a nestěžuji si. Každá "pasta" zhoršuje přenos tepla. Divíte se? Vysvětlím. Nejlepší přenos tepla je stykem kov-kov. Cokoli mezi jen zhorší situaci. Na co tedy pasta? Protože se nepodaří dokonalý styk díky úchylkám tvaru (rovinnost) a drsnosti ploch, tak se pro vyplnění mezer používá látka, která má lepší přenos tepla, než vzduch. Pokud chceš mít dokonalé chlazení, tak ti nezbývá nic jiného, než lapovací deska, sada brusiva a trochu lidského sádla.

aha tak ja jsem použival a použivam ji co sem psal na procak s tdp 65w a těd ji použivam na procak s tdp 95w kdybych si koupil o stovku dražši třeba tuto : https://www.alza.cz/arctic-cooling-mx-4-therm... pomohlo by mi to trochu nebo stejně ?

Fyziku už v školách zakázali? Nebo jste nebyl schopen pochopit, co se tu dosud psalo?!Účelem teplovodivé pasty není odvod tepla, to je na samotném chladiči, který přivedené teplo předává do okolního prostředí.A ještě jednou, ač nejsem jist, zda jste schopen to pochopit. Teplovodivá pasta je určena k vyplnění nerovností stykových ploch chlazeného prvku, zde rozvaděče CPU a stykové plochy chladiče. A používá se proto, že tepelný odpor teplovodivé pasty je DALEKO nižší než tepelný odpor NEPOHYBUJÍCÍHO se vzduchu!

Chápu tak děkuji všem za odpovědi.

Jako obvykle každý kydá, ale nikdo neodpoví. Podobné komentáře si prosím nechávejte pro sebe.Dotaz byl dle mého jasný. Proč je nějaká pasta dražší a v čem je lepší?Jak bylo výše napsáno, tak teplovodivá pasta má vyplnit pouze nerovnosti materiálu. Současně má řekněme 4 základní vlastnosti:Tepelná vodivostViskozita + hustotaprovozní teplota životnostTepelná vodivost:Z toho co tu již v předchozích komentářích psali vyplývá, že úplně nezáleží na typu pasty, pokud nám jde pouze o "zchlazení". To se bude pohybovat u různých past v hodnotách prakticky stejných. Samozřejmě čím lepší tepelná vodivost, tím lepší. Ale rozdíl bude většinou velice nepatrný. Viskozita + hustota:Zde bych řekl, že čím menší viskozita, tím lepší - neboť udělá menší vrstvu. Ale také nám to rozhodne o aplikaci.Provozní teplota:Většina past má celkem rozumnou provozní teplotu, takže asi nemušíme řešit. když to je od -20 do +150 tak asi není problém :)Životnost:Toto je asi nejdůležitější údaj a hlavní rozdíl mezi pastami. Některé vydrží rok, některé třeba 8 let. Všechny tyto údaje určují cenu pasty. Kdybych si vybíral, tak budu chtít pastu s co nejlepší životností a nejmenší viskozitou. Dále pak s rozsahem teplot takovým jaký jsem psal výše a samozřejmě vyberu s past costojí podobně (+- 10%) tu, která má nejlepší tepelnou vodivost:)

zakomplexovanej chumaj a jeste i agresivni tata te v detstvi asi malo mlatil buzno

ad 3) kvalitativně těm pro počítače odpovídá tahle: https://www.gme.cz/teplovodiva-pasta-dc-tc50... A srovnatelné parametry má tahle Čína za pár korun (OEM dodavatel pro CoolerMaster, Lenovo, Zalman, AVC...), nevím, jak moc se padělá, ale dají se koupit i za 20 Kč za 15ml tubu. Dávám je do všech repasovaných počítačů.Tady je originální obchod výrobce: https://www.aliexpress.com/store/product/5pcs-lot-fr...

pasta hlavně vždy má být "al dente"

Je obrovský rozdíl mezi žádnou a nějakou pastou. Potom je obrovský rozdíl mezi dobře a blbě nanesenou pastou. Ale naopak rozdíl mezi dobře nanesenou levnou a dobře nanesenou drahou pastou je nepatrný, za ty prachy vůbec nestojí. Jinak řečeno, pokud ji dobře naneseš, tak je prakticky jedno, co je to za pastu.

Reálná rozdíl mezi "super pastou" a "žádnou pastou" je max. cca 10-15°C v zátěži. Jaký tedy podle tebe bude rozdíl mezi jednotlivými pastami, která jsou +-stejné a i ta nejhorší je podstatně lepší než nic?

o problematice se dočteš např. tadyhttp://pctuning.tyden.cz/index.phpa tady:http://pctuning.tyden.cz/hardware/skrine-zdroje-ch... A sposta dalších testů i v zahraničí..Když použiješ google tak vyhledáš mnohem objektivnější informace než když ti tady někdo řekne že pužívá šedou a je to jedno.

Dobře děkuji já jsem to na google nenašel ,ale už mi to je jasne zrovna tam v jednom článku testu maji přimo tu samou teplovodivou pastu co použivam no už mi to je jasné

ta nejlepší v testu je určitě zbytečná pokud nehodláš taktovat na hranice možností, ostatně je 10x dražší než ta nejlevnější a rozdíl v teplotách není zas takovej, ale nějakou z prvních 5-7 bych pro klid duše asi doporučil

se koukám no kdybych si koupil ARCTIC MX-4 Thermal Compound i když tam maji v testu starši typ ale i tak to bude stat za to ty 4-5stupnu méně .

Stačí se zamyslet, co vlastně pasta má dělat. Ona vlastně má jen vyplňovat nepatrné prohlubně na povrchu procesoru a chladiče, aby byl zajištěn kontakt po celé ploše. Jenže i ta nejsilnější vrstva bude jen v setinách mm. U past se udává tepelná vodivost na jednotku tloušťky a ty rozdíly jsou znatelné proto, že se to udává pro vrstvu 1mm. Jenže když správně naneseš třeba 0,01mm, tak i ten rozdíl v tepelné vodivosti se sníží na setinu. Z toho vyplývá, že pokud je pasta nanesena správně, na jejím typu opravdu nezáleží a rozdíl mezi dráhou bude zcela nepodstatný. Pokud ti nějaký frikulín bude vykládat, že místo obyčejné pasty nanesl nějakou hypermegasuper pastu za 300kč a teplota procesoru se mu snížila o 10°C, tak to znamená jedinou věc, že je diletant a tu původní pastu tam měl nanesenou jak prasopes v moc tlusté vrstvě. Tedy dobrá pasta se projeví tím víc, čím je větší tloušťka vrstvy. Naopak pokud je správně nanesena jen opravdu tenká vrstvička, rozdíl bude i v extrémním případě maximálně pár jednotek °C. Troufám si tvrdit zcela vážně, že při správné vrstvě ti rozdíl v teplotě procesoru v zátěži s obyčejnou a suprovou pastou neudělá víc, než nějaké 2-3°C

"Troufám si tvrdit zcela vážně, že při správné vrstvě ti rozdíl v teplotě procesoru v zátěži s obyčejnou a suprovou pastou neudělá víc, než nějaké 2-3°C".. takže potvrzuješ vlastně ten celkem průkaznej test na PCtuningu kde naměřli rozdíl 5° mezi soc / luxusní pastou a odhaduješ že to bude max 2-3° Když započteme chybu měření, tak tvrdíš to samý, ale musel si o tom napsat obrovskej odstavec textu..

Já na rozdíl od PCtuningu tvrdím, že ten rozdíl se vejde do 3°C :) Ale psal jsem to pro méně zkušené, aby z toho nedělali vědu, že hlavní je správné nanesení pasty, ne její typ, aby se zbytečně nenechali blbnout reklamami.

"Luxusní"? Ten rozdíl není pět, ale 4,5°C, a to všem při nejasných podmínkách!Milej zlatej, ne nadarmo se v průmyslu používají ty "sociální" teplovodivé pasty.To to tedy jede! Společenský status mezi tupými puberťáky už určuje i "značka" teplovodivé pasty, to je tedy něco!

Velké rozdíly teplot jsou u hovadských TDP (FX-9550) a chladičů, které navrhoval debil a je tam hodně míst, kde pasta vyplňuje i několik milimetrů (OCZ Vendetta): http://www.legitreviews.com/images/reviews/598/ocz_ve...

Jo, tak to je opravdu prasácky udělané, tady fakt není jiná cesta, než hodně dobrá pasta :)

Zase ta zbývající místa mají o hodně lepší přenos, než když je dole na chladiči měděný (nebo, ó hrůzo, hliníkový) spreader a teprve do toho vetknuté trubky heatsinku. Neslyšel jsem stížnosti na to, že by chladiče s touto koncepcí byly pro CPU nebezpečné. Zřejmě rozdíly v odvodu tepla na ploše dokáže zvládnout spreader na CPU.Ono je toho na chladičích víc, co mi nejde do hlavy. Mnoho oblíbených značkových chladičů je složeno z lesklých hliníkových plechů tloušťky odhadem 0,3mm lehce připertlovaných na heatsinky (např. Cooler Master chladič Hyper TX3 EVO). Ty ale neodvedou teplo moc daleko, vzhledem k tloušťce tak 10mm, zbytek je neúčinný. Vůbec, na tenká žebra trpí většina chladičů, přitom na toto téma existují diplomové práce i se záběry z termokamery. Běžná je technologická nekázeň. Spodní plocha je sice vyleštěná do zrcadlového lesku, ale je křivá tak, že při položení na CPU slyšitelně klape.

Ideální stav u základen je protažení heatpipes skrz základnu a zalisování do sebe: http://www.svethardware.cz/coolink-uvadi-svuj-novy-p... Tohle je Coolink, Noctua dělá to samé, jen to ponikluje a rozleští, Arctic to v minulosti zalíval pájkou. Mezery vadí jen u holých jader nebo u jader s velkou plochou, kde způsobují lokální přehřívání (LGA2011) a nemá tak vysoké Turbo.U heatpipe nejde ani tak o průměr, jako o kapalinu a tlak uvnitř + pórovitost povrchu. Žebra rozhodují o tom, jaký větrák použít - pokud jsou daleko od sebe, tak pomaloběžný, pokud blízko sobě, tak je potřeba velký průtok vzduchu.Správný chladič by měl mít střed pár mikronů vyboulený proti okrajům, aby měl střed co největší přítlak a vytlačil veškerou přebytečnou pastu. Povrchy jsou hodně měkké a časem se to srovná.

Vám není jasné vůbec nic! Test neprůkazný, nejsou uvedeny podmínky a rozdíl 4,5°C je tak v rámci chyby "měření".Je to naprosto jedno! Tento: https://www.gme.cz/teplovodiva-pasta-sil-se3... typ se používá v průmyslových aplikací a ve spotřební elektronice ve velkém.