» Poradna » Ostatní

Teplovodivá pasta + podložky

Dobrý deň, viete mi prosím poradiť dobrú pastu do počítača za dobrú cenu? Mal som MX-4 pastu od značky Arctic, počul som že je dobrá pasta GD900 z Aliexpressu, no niesom si istý.. Plus by som potreboval vymeniť tie podložky na grafickej karte, lenže neviem aké to sú, boli pri čipoch. Vďaka

Odpovědi na otázku

Ta pasta MX4 je v pohode.

Důležitost kvality pasty se všeobecně (z neznalosti) notně přehání.Důležitější, než shánění nějaké super_anti_kontra_multi pasty je správné množství pasty, které nesmí být větší, než takové, aby se vyplnily nerovnosti povrchu chladiče a tam, kde se chladiče bezprostředně dotýkají, nemá být pasta žádná. Než moc pasty je lepší pasta žádná. Kromě toho, měnit pastu má smysl jedině tehdy, když se pohne s chladičem. Teplovodné vlastnosti pasty se s časem nemění, pasta jenom ztvrdne, což přenosu tepla nevadí (pasta se vyrábí jako pasta jen a výhradně kvůli tomu, aby se přizpůsobila povrchu a přebytek pasty se dal vytlačit. Potom může klidně ztvrdnout jak štolverk)

Dovolím si nesouhlasit s tím, že se časem vlastnosti vodivosti tepla nemění. Pokud je systém hodně často vytěžovaný, tak pasta časem jak píšete ztvrdne, jenže popraská a tímpádem nepokrývá díky mikro mezírkám celý povrch a nechladí optimálně, někdy vede až k "upečení" spojů u čipu, pokud se to léta neřeší. Zejména u výkonných notebooků je to dost důležité pastu měnit za novou alespoň cca jednou za 2 roky. Nemyslím si, že by to tedy bylo přehnané tvrzení Píšu ze zkušenosti, projde mi takových notebooků a komponent rukama stovky ročně na servis, často už i "upečených". Ale ano, nic se zároveň nemá přehánět

Máš pravdu.

Při co nejtenčí vrstvičce pro vyrovnání nerovností je to jedno, při větší tloušťce je každá pasta ve své podstatě izolace.

Když pastu správně naneseš, tak je úplně jedno, co to je zač, úplně stejně bude fungovat i obyčejná silikonová pasta za 5 korun.

Halnziye je OEM dodavatel pro Coolermaster a další větší výrobce. Obecně vzato je GD900 slušná pasta. Obecně u Číny ti nikdo nezaručí chování po tisícovkách teplotních cyklů - klidně může ztvrdnout na beton a vzniknout vzduchové mezery.Z bezsilikonových je nejlepší asi Thermal Grizzly Hydronaut, na olejové bázi Arctic MX-4 a z tvrdších Noctua. Ale pokud nepotřebuješ přenášet 1 kW tepla na 1 cm^2, tak je to prakticky jedno a stačí bílá silikonová pasta z elektra.

Já používám už několik let nějakou bílou pastu od Cooler Masteru, ještě jsem tu tubičku nespotřeboval.

Čiže pastu zoberiem MX-4 2019, a tie podložky ako? Keďže som to ešte nikde nevidel, len na grafike, kde to kúpim?

https://www.tme.eu/cz/katalog/https://cz.farnell.com/|pcrid|289600057597|kword|farnell|match|e|plid||slid||product||pgrid|3795242080|ptaid|kwd-133401130|&gclid=CjwKCAiA_f3uBRAmEiwAzPuaM_w3dNPEHGd1oLFjBdLCx6alFWRcbHZNJoZIz7ofRAtKRqyto0v7_xoCpogQAvD_BwEhttps://www.gme.cz/https://cz.mouser.com/

Jo ty myslíš silikonové podušky. Hledej na eBay nebo Aliexpressu výraz „silicone thermal pad“ a potom vybírej podle původní tloušťky v milimetrech.

Ty podložky jsou dost tlusté, takže asi nemají valnou tepelnou vodivost. Já jsem do notebooku vrátil ty původní, nebyly potrhané, jenom jsem přidal trošičku pasty.

Ty podložky tam slouží jako el. izolace, takže se klidně mohou požít ty původní.

Tazatel se špatně vyjádřil. Myslí podušky ze silikonu v tloušťce od 0,5 mm do 2 mm. Obvykle šedé, růžové nebo modré.

No, a co to mění na mé odpovědi? Je to prostě el. izolace.

To teda není elektrická izolace. Ty podušky tam dávají proto, že odvádět teplo jinak nejde. Z jedné strany plošného spoje máš topící MOSy, z druhé strany hromadu součástek, na které položíš podušku a ni hliníkový bakplate podpírající mechanicky kartu, aby se neohýbala. Pokud tam podušky nejsou, tak v některých případech karta shoří. https://diit.cz/clanek/geforce-gtx-1070-1...

Musíš kupovat podle vodivosti. Levné noname mají okolo 1,5 W/(m*K), dražší a lepší (například 3M nebo Laird) okolo 3 W/(m*K).