Teploty procesoru

Dobrý den,Mám dotaz, při 100% zátěži v benchmarku procesoru (aida64) mám takovéto teploty:jádro č.1: max. 75 Celsiajádro č.2: max. 78 celsiajádro č.3 max . 76 celsiajádro č. 4 max. 80 celsiaPři normálním chodu ve Windows mám teploty okolo 30-40 stupňů. Jsou tyto teploty procesoru ve 100% zátěži v pořádku ?PC:Procesor: intel core i5 6600k: takt (4500 mhz.(100x45))Chladič: SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2Graf. karta : gtx 1060 6 gbzákl. deska: asus z170 pro gamingssd: crucial mx 300 500 gbram: corsair vengeance 16 gb 3000 mhzděkuji za všechny odpovědi.

Odpovědi na otázku

Chyba Ti tam teplota okolia (ja som mal dnes doma 38°C - panelak).Je rozdiel, ci mas doma 20°C, alebo 38°C.

No teplota v baráku je 31 stupňů

V tom případě je to OK. Až bude doma normální pokojová teplota, tak i teplota procesoru bude o 5-10°C nižší.

38C? Tak to ti neverim, nasi bydli v panelaku v nejvyssim patre a nikdy nemeli pres 27C. Ja ted bydlim taky uplne nahore v cihlovem - 4.patro a max.29C v obyvaku a to uz je k nevydrzeni tech par dnu po sobe!Jinak souhlas, okolni teplota je taky dulezita pro chlazeni...

Chladič jsi nasazoval jako člověk, nebo jako prase? Nasazoval jsi ho mimo bednu? Máš tam přiměřené množství pasty?Pokud jsou první dvě odpovědi prase a v bedně, tak jsi ohnul substrát (interposer) a zdeformovalo se to pod heatspreaderem.V třetím případě je třeba rozetřít opravdu tenké množství pasty v co nejtenčí vrstvě a případně k tomu dát velmi malou kapku na střed a před dotažením jemně kroutit, aby došlo k co nejlepším vyplnění mezer a vytlačení přebytku pasty.

Chladič jsem nasazoval mimo bednu na desce. Normálně jsem lehce přitahoval ty dva šrouby na přeskáčku ( toto je můj 4 tý složený pc). Pasty jsem tam dal jen trochu a rozetřel jsem to po celým procáku (fakt film pasty)

Tak to by mělo být v pořádku. Když zrušíš přetaktování, klesnou teploty? Jaké máš napětí?

Když mám PC v základním taktu (3,5ghz) tak jsou teploty pod 70 Celsia. Ale takto už mám PC nataktovany půl roku(4,5ghz)a až teď jsem zaznamenal nárůst teplot při zatížení nwm jestli je to tím že je léto a že je tu teplo, ale je mi to divný. Napětí je 1.216 V.

Tie teploty sa mi zdaju byt prilis vysoke. Ja mam 6600K na 4.2 GHz a teploty v zatazi mam okolo 50 stupnov. Len pre porovnanie - skrinku mam Fractal Design Node 304. Ventilatory v skrinke mam tie povodne od Fractal Design zapojene cez fan controller, ktory je zabudovany v skrinke a ten mam nastaveny na minimalne otacky. Chladic na procesore mam NOCTUA NH-U12S.

Je mi to divné. Skříň mám zalman z11 neo a v ní osazeny všechny ventilátory (8). V BIOSu jsem spouštěl program na optimalizování větráku ve skříni. A potom se mi teploty nedostávají nad 70 stupňů. Dnešní zátěž vyšla nejvíc 77 stupňů, ale celý jsem to sledoval a bylo to kolem 65-69 jen tak na 2 sekundy to vystřelilo na 77 stupňů (4 jádro ).

To neřeš, pokud máš doma 31°C, tak s tím nic neuděláš :)

Řešit to rozhodně musí, protože to má přetaktované až na krev se zvýšeným napětím. Při vyšším napětí klesá teplota, kdy může (ale nemusí) dojít k průrazu. Tudíž musí chladit na nižší teplotu.

No obávám se, že bez vodního chlazení s takovým OC a okolní teplotou nemá šanci to snížit.

Každopádně by to s tím chtělo něco udělat. Ať už přes léto provozovat na defaultu, nebo zlepšit průtok vzduchu ve skříni. Starší procesory také nechcípaly hned.

Jj, v tom případě nezbyde nic jiného, než snížit takt a voltáž. A nebo si domů pořídit klimatizaci, přeci jen 31°C v pokoji je dost i pro člověka, nejen pro počítač :)

Zkusím to podtaktovat na 4,2 jak to máte vy a uvidím kolik stupňů budu mít( docela mě to zajímá) 😂

Najdi si nejake testy a internete.Notebooky v testoch idu aj 90!!!!!!Ak pouzivas na vykon tak to nie je normalne a kupit lepsi chladic, ak neoiuzivas na vykon tak ti to moze byt jedno, nie?

Jedu na něm nejnovější hry a u toho mám otevřený internet a nekdy natačím.

Co ti ja viem, kup si vodne chladenie. Nie je to az tak drahe, pokukaj.Podla mna je to v podstate lacne.

Přijde mi zbytečný kupovat vodní hlazení. Tenhle chladič by měl stačit to uchladit.

Tak potom kde je problem?

Intel uvádí pro i5 6600k Tcase = 64°C (IHS) => překračuješ ve všech jádrech.Nesdělil jsi typ ani technický popis chlazení skříně. Kolik větráků vstupních a výstupních? Jejich umístění a orientace? Kdo navrhl a realizoval chlazení skříně? Byl to certifikovaný výrobce PC?Co s tím?Možnosti:A/ Vyřeš chlazení skříně včetně odvodu horkého vzduchu ze skříně.Pokud to nezvládneš:B/ Svěř návrh a montáž efektivního chlazení skříně odborníkovi, jestli je daná bedna toho schopná (= není to ITX ani cube).C/ Resetni BIOS do defaultu a netaktuj, když to neumíš.

Nepleť dohromady hrušky s jabkama. Tcase není teplota jader.Při této Tcase je teoretická teplota jader +/- autobus do 80 °C a pokud to netrotluje, tak je v normě při teplotách okolí. Ale pravdu díš, že by to šlo lépe chladit.

Nech je Tcase cokolvek neznamena to, ze je mozne to prekracovat.Ty robis na urade dakde, lebo tam takto formalne lebo cely stat funguje najkao tak nak to tak ide dalej.Tcase je teplota procesora (jeho obalu nie jadra ale stale je to teplota procesora), a maximu znamen ze sa nesmie prekracovat a nie ze pokym ide tak je to OK. Inak fakt u teba uradnicky pristup. Nic neviem, nic nerobim, este prekrutim (teplotu procesora v srisom zymsel prekrutim na teplotu jadra procesora - teda normalne klames ak si si nesvimol, pripadne zavadzas) a nakoniec zaperlis ze je to OK, este daj ze ucitelky malo zarabaju, ze je treba im pridat (ludia rezu maso na nocnej za 9000 a ucitelka za 25 ooo robi v skutocnosti par minut denne a nikeolko hodin formalne prepisuj z knizky na tabulu)

Achich ouvej.Tcase je jiná hodnota, než leze z těch monitorů. Chápeme?Teplotní management procesoru je tak vymakaný, že zrovna jemu teplo fakt nevadí, maximálně bude throttlovat, případně se vypne. Rozhodně mu to neublíží. Spíš okolí na desce to bude blbě snášet.

Este sa vyjadrim. Neviete co pisete. Staci takto?

Takže co? Je 80 stupňů v pořádku ? Ale ještě zminuji všechny jádra vyskakují na 80 celisa jen na 2-3 sekundy .

Ano, v takovém vedru v domě jsou teploty procesoru odpovídající. Bez vodního chlazení těžko dosáhnout nižší.

Větráku ve skříni mám osm (dva 5 vstupních (dva zepředu jeden ze spodu a dva malí z boku), a 3 výstupní(dva ze zhora, jeden zezadu ) takže osazena celá skříň ... Mám to nataktovany automaticky přes desku tak nevím... Zkusím to manuálně podtaktovat na 4,2 ghz

Milane, Milane, poslední dobou opravdu perlíš. Ten tvůj žvást dal označit jako "typický OOO*", tedy to, co ty píšeš skoro ke všemu.Tcase je maximální dovolená teplota na IHS, tedy na rozvaděči. To je ten plech na CPU, který je logicky podstatně chladnější než samotná jádra, ukrytá hlubokou pod ním. Mimochodem už i Intel přišel na to, že zveřejňovat Tcase je nesmysl, protože to je teplota, kterou nic neukazuje a lidi z toho jen blbnou a u Kabylake už zveřejnil Tjunction, tedy maximální teplotu jádra:https://ark.intel.com/products/97144/Intel-Core... A jak vidíš, ta je úplně jiná než nějaké Tcase. U Skylake je myslím úplně stejná, takže když bude mít v zátěži okolo 80°C, nemá co řešit. Klidně by tam mohl mít i více.*) Pro ty, kdo tu Milanovu oblíbenou šifru neznají:"OOO" = "Obecně Oblíbený Omyl"

Člověče, vy raději neraďte, to je katastrofa.Ano, Intel uvádí nějakou teplotu. Ale je to úplně jiná teplota, než o které píše tazatel!

Mne ty teploty neprijdou nejak scestne, rozumnej spatne. Pokud je to pri stress testu a jede to aspon 10 minut tak to muze klidne byt. Klidove teploty jsou taky vpoho...

...jo a taky zalezi na kvalite odvetrani ve skrini!

>jádro č.1: max. 75 Celsia>jádro č.2: max. 78 celsia>jádro č.3 max . 76 celsia>jádro č. 4 max. 80 celsiaJe dobre to sledovat, ale nevzrusoval by som sa. desktop CPU by namali byt nad 95°Cnotebook CPU by namali byt nad 105°CPokial tam je stnadradner chladenie, tak je to OK, pokial je tam "voodnik", tak je nieco zle..

?

Chlazení je vzduchový

Když pustím Small FFTs ("maximum heat") test v Prime 95, tak se mi teplota ustálí na 84°C. To můžeš nechat být - benchmark je benchmark. V reálu procesor takového vytížení nedosáhne, to znamená ani té teplotě se v reálu blížit nebude. Procesor to zvládne, spíš jde o to, jak máš nastavené chlazení, aby to nebylo příliš hlučné. Tzn. jo, buď v klidu, nehledal bych v tom chybu.Já: Core i5 6600K @4,6 GHz (46x100), 1.405V, Asus Z170-P, Scythe Ninja 4.

Ok díky za radu. Vím že se procesor nebude takto zatěžovat .. ale je dobré mít normální teploty. Často teď hraju friday The 13 The game u toho otevrenej prohlížeč a někdy natacim...

Když hraju friday... Tak mám teploty 50-65 Celsia

A to jsi taktoval ty sám? A zkoušel někdo nižší voltáž? Jestli ne...tak zkus trochu ubrat...a jestli to bude stable...tak pak koukni na teploty...uvidíš jak polezou dolů.

Když dám menší voltaz procesor je nestabilní

Tak úměrně nižšímu napětí sniž i násobič.

Po nataktovani procesoru jsem zapomněl optimalizovat větráky ... Tak teď mám takové výsledky 1max. 71 min.26. Average 352max. 70 min.29. Average 383max.68 min.27. Average 344max 71 min.27. Average 35AIDA64

Až ti ten procesor chcípne, tak dej vědět. 84 °C je při napětí 1,405 V opravdu hodně a je to i na hraně. Intel sice povoluje až 1,52 V, ale s poznámkou, že tento údaj se může kdykoliv v budoucnu změnit a platí v klidovém stavu (tedy když nedochází k přepínání logických úrovní a s nimi spojenými přechodovými ději).

Teplota je úměrná tomu napětí, to je mi jasný. Ale znovu - je to jen syntetický benchmark (navíc ten nejnáročnější), který spustím jednou za čas, abych zjistil, jestli teploty nerostou a kdy je na čase to celý vevnitř vyčistit.Při běžným plným provozu teploty neatakují ani 70°C, takže není jediný důvod k jakýkoliv panice. 1.4V je zcela v mezích. Na horní hranici, ale v mezích. Btw - při testu Auto OC druhé úrovně mi deska na 4.4 GHz nahodila napětí 1.55V - to jsem myslel, že pod sebou budu utírat bobek. S vědomím Vámi (pravdivě) uvedené informace jsem to tenkrát s potem na čele vracel zpátky.

akú máš voltáž? píšeš, že ho máš pretočený automaticky. uefi pri automatickom oc preženie Vcore, aby bola istota, že tie frekvencie dosiahne aj s totálne najhorším možným cpu.zmeň vcore z auto na manual. 4,5GHz by mohlo byť okolo 1,3V. skús a podľa stability pc pridávaj/uberaj.

Prave to jsem dnes udělal mám manuálně nastavený (45x100) a voltaz 1.312 V. Procesor je stabilní. A teploty nejdou nad 72 Celsia

Tjunction u i5-6600K je 100°C, takže hledáš problém, kde není.Teplota Tcase, která je jen 64°C, tě nemusí vůbec vzrušovat. Tu totiž nikde nezměříš. Leda bys nacpal čidlo mezi CPU a chladič. Tam je Tcase. Pro představu. Je to jako kdyby výrobce auta zveřejňoval maximální povolenou teplotu kapoty třeba 50°C, všichni by kvůli tomu blbli, že voda v motoru dosahuje 90-100°C a řešili, jak ji srazit pod 50°C. Teplotu kapoty ti také nic neukazuje, vůbec tě nezajímá a je podstatně nižší, než teplota motoru.Takže si s tím nedělej hlavu, normálně to používej. Teploty máš úplně normální a do kritických teplot máš ještě velkou rezervu.

Ok, já jsem se hlavně ptal jestli je to v pořádku ... Ty jsi mi odpověděl tak děkuju. Všichni mi tu říkají ať podtaktuju at snížím napětí, když snížím napětí procak je nestabilní. A takhle ho mám nataktovany už půl roku a dřív takové teploty nebyly no asi je to tím teplem ... Tak děkuju za odpověď