Teplota procesoru v Biosu

Dobrý den,chtěl bych se zeptat jak mají být správně nastaveny teploty v Biosu. Regulace otáček ventilátoru. Hodnoty jako CPU SMART FAN TARGET, CPU MIN FAN SPEED a SYS FAN 1 CONTROL. Děkuji.

Odpovědi na otázku

Podle potrebyNeni zac.Pa.

Čo je to správne ?Čo je Váš cieľ.Min FAN SPEED - najtichšie ake ak je v mirsttnosti teplo, CPU sa spomaľuje a viac sa optrebovávaTie dve ďalšie menia otáčky podľa potreby,pričom každá zisťuje potrebu inakA Allways FULL SPEED je najhlučnejší ale najvýkonnejší a k CPU najšetrnejší režim

CPU se opotřebovává? Ale no tak, pokud jsou teploty v rámci specifikací, což pokud se v tom nikdo nebude hrabat, bios udrží, tak není co řešit.

nezhorí, ale nepomáha sa tomuhttp://blog.stuffedcow.net/wp-content/uploads/2012/1... http://blog.stuffedcow.net/wp-content/uploads/2012/1... http://blog.stuffedcow.net/2012/10/intel32nm-22nm-co... https://arxiv.org/pdf/1404.3381.pdfA keď sa to odtrhne, tak CPU zachráni len odpojenie od napájania, čo mu nepomáha. Nejaká obdoba únavového lomu zo strojárenstva je aj pri CMOS čipoch"Narozdíl od poruch způsobených přetížením, které se projeví víceméně ihned po aplikaci neúnosně těžkého břemene, jsou poruchy způsobené únavou materiálu (tedy únavový lom) svojí povahou progresivní. Jinými slovy, vyvíjejí se postupem času při opakovaném zatížení. Pokud jste někdy zkoušeli ohýbat kancelářskou svorku sem a tam tolikrát, dokud nepraskla, viděli jste, jak funguje únava materiálu v praxi."https://e-konstrukter.cz/novinka/pochopeni-unavove...

A kolik jste viděl CPU odejít na "únavu" materiálu? Tady se bavíme o době, kdy už ten CPU bude mezitím v historickém muzeu. A kdoví jestli.

Já bych takto opotřebované cpu klidně i koupil, o tato bizárky mám extrémní zájem... (ale naprosto nevěřím, že na planetě existuje "opotřebené cpu" - už z principu věci jak cpu (int.obvod.) funguje. Že by se třeba opotřebovalo jádro z i7 se stalo 6 vláknobtw: abych nebyl za hatera, tyhle teploty, spíš to platí pro desku a napájecí kaskádu / mosfety. Viděl sem usmaženou kaskádu na desce i na gpu, opálené pcie sloty atd.. ale to vše šlo prostě teplem (černo)btw: pokud vlastníci FX9xxx netrpí na opotřebování cpu, tak už nikdo :D

Spoustu taktovaných pod dusíkem. Stačí?Opotřebení polovodičů vyšším napětím a teplotou je jev, se kterým se budeme s klesajícími výrobními procesy setkávat čím dál častěji. To je prostě fakt, fyzikální zákony neojebeš. Ostatně proč si myslíš, že se výrobci snaží nastavovat při nízké zátěži co nejnižší napětí a takty v klidovém stavu ve Windows (např. 1,2 GHz při 0,6 V)?

Tady je to z extrému do extrému... Jeden by to nechal jet cpu na 100C pořád a druhej proklamuje opotřebovávání cpu. Vyšší teplota reálně udělá to, že to cpu přestane boostovat, tzn. drží default hodnoty, případně začne throttlit, ale aby se opotřebovalo? U nějaké elektroniky možná, ale to cpu dřív zastará (tj 10+ let), než aby se mu něco stalo,Aby cpu došlo do stavu, že se stroj vyloženě vypne - to platí u notebooků, to jsou obecně topítka. Ale u pevného pc je to spíš výjimka (a ti profíci jsou často tady jako dotaz na poradně...). Aby k tomuhle nedošlo, cpu se stáhne klidně na 800Mhz a tam drží dokud mu neklesnou teploty. Máte tedy reálnou zkušenost, že by se cpu "opotřeboval"? (za posledních 5 let vím o jednom mrtvém cpu a ten umřel po oc, reklamace, asi vadnej kus, vše ok...). A to si myslím, že občas vídám cpu, které by dle téhle teorie měly být 2x (spíš 5x) po smrti...

Mám P4 Northwood (1/2002) a do dnes žiadny lom - 17 rokov a stále nechcípol. Čo robím zle? Otáčky ventilátoru znižené potenciometrom.

Na pokojovém větráku jsou také většinou třeba 4 volby rychlosti a ani by tě nenapadlo se na internetu ptát, která je ta správná. Tohle je to samé. Nastav si to tak, jak ti to vyhovuje.

Pokud se musíte takto ptát tak nastavte něco jako auto nebo standard/normal - zkrátka default a nechte to být, deska si to uhlídá

A abych teda dal i odpověď - řešil bych to dle desky a klidně to udělal přes bloatware od ní. Spustíš auto-tuning (někdy bývá i v biosu) a podíváš se na ty křívky.. když to bude hlučné, stáhneš dolů, když to bude topit, přidáš tomu.. easy..

A je v pořádku, když mi to ukazuje teplotu CPU 76 stupňů?

Jelikož neuvádíš procesor, ani chladič, tak nelze posoudit, ale teplota je to dost vysoká pro jakýkoliv procesor na základním taktu při minimálním vytížení.