Teplota CPU

Zdarec,(Předem říkám, že nechci plašit, vím, že je to OK teplota, ale dost lidí mi říkalo, že bych měl mít s tím chladičem nízké teploty, že je super, tak jsem to vzal...a ono žádná sláva)Mám CPU - Ryzen 5 1600X - 4Ghz, 1,375V ... úsporné funkce na snížení taktu zapnuty.Chladič - Fera 3RAMky přetaktované na 3Ghz - XMP profil.Když se podívám na teploty, tak idle se pohybují okolo 50-60 stupňů celsia, při hraní třeba Cska (využití CPU asi 15% max ?) tak stoupá až na 70 = začíná hučet větrák... Je to normální s Ferou? Někdo mi posílal video, kde někdo testoval stejný cpu (i takt 4ghz) a i chladič a teplotu měl max 55 při hraní náročnějších her... Je možné, že je chladič špatně nainstalovaný?Příjde mi, že jak jsem měl pc nový, teploty byly OK... a čím víc je pc starší, tím jsou teploty cpu vyšší... :D(Nevadí mi ta teplota, vadí mi ten větrák, co se začíná hlasitěji točit)

Odpovědi na otázku

Něco si zprasil. 50-60 stupňů v idle je při správné instalaci nesmysl.

Já si pc nestavěl, pro jistotu. Nechal jsem to na CZC, když je to zdarma.Samozřejmě teploty se zvýšily po přetaktování a po zapnutí XMP profilu, ale příjde mi, že jsou vysoké no.

Spíš mě třeba napadlo, nemohlo by být špatné čidlo třeba? Protože v bedně mám relativně chladno a pěknej průvan... A nebo může být pokazený chladič?

(2 monitory na to asi ale vliv nemají, moc, ne?

Dva monitory na to vliv nemají. Ale pokud máš v idle 50-60°C, tak by chladič musel být na dotek dost horký. Pokud není, tak jsou možné dvě příčiny, buď špatné čidlo teploty a nebo špatný kontakt chladiče s procesorem. Zvláštní ale je ten minimální rozdíl mezi idle a zátěží, jen 50-60 vs. 70°C. Kdyby reálně v idle bylo 50°C, tak v zátěži bych čekal minimálně 90°C.

Na dotek je chladný (tedy, ruka má kolem 30 stupňů a chladič max o pár stupínků více) ... Takže tipuji to čidlo, nebo asi kontakt - nebo moc/málo pasty...Teplota v idle se v těch vyšších teplotách pohybuje až jak je pc déle zaplý, teď ze startu to háže kolem 35-50 ... sotva zapnu třeba FHD video, stálých 50 stupňů - takt 4Ghz.Ty teploty se mi ale nezdají no... strašně to skáče a to i teď, když tady píšu... z 35 na 42, na 50 a zpátky... Napíšu kdyžtak večer, jak bude pc zaplý více hodin ... teď je ještě chladný. Jinak teď jsem dal i CPU-Z bench a max teplota 72 stupňů... nesedí mi to no :D Při videu, které ani nezatěžuje CPU 50, občas skok až na 60 stupňů... u max zatížení, na všechny jádra 72... :D

+teď jsem na chvíli zapnul stress test... zatížení na max, teplota šla max 75 stupňů. chladič nebyl nějak vůbec horký... byl jen o trošku teplejší, než moje ruka (tedy asi 30stupňů +-). ... --> 75 stupňů při všech větrácích na max. Při nezatížení (jak teď píšu), větráky na max a teplota skáče z 29 na 40 ... stejně tak skáče takt, ze 2Ghz na 4.Třeba u těch 75 stupňů při max zatížení, by mi to klidně připomínalo offset 20 stupňů... ale zase když mi to ukáže 30 stupňů, tak to nesedí :D

Mas aktualni bios? Protoze prvni generace ryzen mela ze zacatku nastaveny offset teploty +20C. Zkus se podivat na teploty v ryzen master. Ten by mel ukazovat spravne teploty.

Ano, mám nejnovější BIOS. Teploty v Ryzen Masteru jsou +- stejné jak v CoreTemp, nebo HwMonitor. (liší se to jedině tehdy, když se v Coretempu a HwMonitoru ta teplota zaokrouhlí... v RM jsou i setiny)

Napadá mě- málo nebo moc pasty = špatný tepelný přechod mezi chipem a chladičem- při taktování jsi vypl, aby CPU padalo do klidu a jede pořád na max.- jak moc tepla máš v bendě? Nehromadí se tam?

První tvůj nápad mě napadl taky... říkal jsem si, že bych odmontoval chladič a přepastoval, akorát na stranu druhou, nechci do toho sám vrtat.Na druhý tvůj nápad je zodpovězeno hned v otázce. Úsporné funkce mám zaplé, takt padá na 2Ghz ( na méně ne). Napětí je stále na 1.375 (mám v biosu nastavené 1.375 , protože na "auto" mi to dávalo klidně 1.5V při zátěži... Což jsem se ale i divil, že v BOISU nemohu nastavit něco jako 0-1.375V.Teplo v bedně není, mám bednu SilentiumPC Armis AR3 osazenou všemi větráky... když dám ruku nad větráky (tedy na zadní, nebo na 2 co jsou nahoře) tak jde z bedny jemně teplý vzduch ... teď jsem oddělal bočnici a v bedně je krásný chladný průvanek, chladič není ani nějak teplý, když se jej dotknu. Takže hádám, že chyba bude buď - špatně osazený větrák, nebo špatné čidlo? Popř. jak bych měl zjistit, zda je chyba v čidle?

Chyba je v napětí, které by mělo být při idle nižší, jinak to bude mít teploty pořád tak vysoké. Já mám třeba při idle napětí 0,8V.

A nevíte, jak bych měl nastavit, aby se napětí snižovalo i po nastavení 1.375V? Páč na auto to leze až hodně vysoko... Desku mám od MSI.

Bohužel nevím jak se to nastavuje u MSI. Bylo na "auto" tak vysoké napětí i před taktováním?

Ano, na auto to hází 1,5V i bez přetaktování.Proto jsem to chtěl nastavit na menší.Četl jsem, že pokud chci adaptivní napětí, musím dát offset mode, ale pak nevím, co a jak dál :DA proto mám override mode, tam jen nastavím vcore na 1.375V a je to...(Adaptive + offsetVcore = AUTOOffset = + or -Offset voltage = choose somethingVcore = AUTO = Adaptive modeVcore = Manual = Override mode)

A teď mi to začalo psát do správce úloh tohle... Funkce řízení spotřeby pro výkon jsou u procesoru 9 skupiny 0 zakázány z důvodu potíží s firmwarem. Požádejte výrobce počítače o aktualizovaný firmware.--> CPU jede stále na 4Ghz. Jenom jsem zkusil dát režim napájení ten Ryzen balanced (který právě by měl dokázat snížit takt ještě níže, včetně napětí... co jsem tak hledal) a začalo to dělat tohle ...