» Poradna » Ostatní

Teplota CPU při uzavřeném case

Dobrý den, prosím o radu při mém problému. Koupil jsem si case https://www.czc.cz/njoy-vanguard-cerna/23507... , a mám problém při streamu a hrách kolem 75-78 stupňů, viz screen z AIDA64 Extreme-https://imgur.com/a/uB6VRCX ,teď je tam 66 stupňů ale bývá tam až 78.Je tam také soupis mých komponentů prosím o radu, i při nastavených 100 procent na ventilátorech je tam tolik stupňů.Děkuju s pozdravem Siky

Odpovědi na otázku

"Teplota CPU při uzavřeném case"Mám to chápat tak, že při otevřené je ta teplota nějak zásadně nižší? pokud ano, tak tu skříň vraťte. Z obrázků to moc poznat není, ale těžko to může dobře chladit, když má skříň přikryté přední ventilátory nějakým plexisklem. Pak je úplně jedno kolik jich tam je a jak moc to dělá diskotéku.Máte přetaktováno? Pokud ano, tak to snižte, nebo zlepšete chlazení. Ostatně co jiného máme radit, než zlepšení chlazení, když chcete nižší teploty. To je snad logické.

To je jednoduché, je potřeba zjistit, proč při zavřené case neproudí dostatečně vzduch.

Já bych tipl to, že někdo otočil chladič špatným směrem, nebo je ta Noctua blbě přidělaná (a pod ní kilo pasty) a pod.. Tazatel si nedal tu práci aby vypsal info, já nemám zase námahu něco luštit z X obrázků. Pokud je těch 80 C na cpu, je to problém, pokud na gpu, může bejt teoreticky (měl sem jednu co dával 85 C, ale byla taková shitka ).Jak jsou nastavené ty ventulátory, jsou vše n automat, nebo je někdo stáhl.. podle obrázku jich je tam 6, což je až zbytečně moc....Tzn.. je to jen hw narvaný do case, nebo to někdo i ladil a nastavoval, křivky ventilátorů či aspoň spustil fan tuning ?Reálné foto case by taky pomohlo (stále mám teorii o blbě nasezené noctue a otočeném ventilátoru)

80 na CPU je problém? Sakra proč? Pokud je to novější intel, omezuje se až u 100 na corech a při 85 na šlupce. 80 je pořád ok hodnota.

Ta bedna je děravá jak řešeto, takže se to v ní musí chladit skoro stejně, ať je otevřená nebo zavřená. i7-6700K umí dost topit a tyto teploty jsou ještě daleko od kritické teploty (100°C), kdy se CPU začne bránit. Takže se to dá klidně ignorovat. Pokud jsi měl ale teploty s jinou bednou lepší, je docela pravděpodobné, že jsi při výměně bedny blbě osadil chladič. Mám podobný a také mi špatné osazení udělalo +20-30°C. Musíš tam mít pořádný kontakt CPU s chladičem, nesmí ti stát na tuně pasty.

Kdo a jak nanášel pastu a montoval chladič? ;)

pastu nanášel kamarád který se vyzná, děkuju moc všem za názor :)s pozdravem Siky

Oni si dost lidí pouze myslí, že se vyznají. A u pastování procesoru to platí obzvlášť. Jsou totiž "znalci", kteří provádějí "preventivní přepastování" a nebo si myslí, že čím víc pasty, tím lépe. Nechal bych to prověřit někomu, kdo tomu opravdu rozumí.

Jooo, kluk se vyzna ... u max RPM a minimalni zatezi (stream videa???) ma CPU vyssi teplotu nez 6700 (ne-K) pri seriozni zatezi s BOX chladicem.Kluk co se vyzna patrne nanasi pastu jako Colgate na kefku nebo nevi, nac je kryci plisek pres CPU a tedy CPU drzi v socket silou vule a tlak k chladici je minimalni.

Že kamarád tvrdí, že se v tom vyzná ještě neznamená, že je to pravda. A vůbec, když se v tom vyzná, proč to nedá do pořádku on? Podle všeho se v tom vůbec nevyzná.

a dodatečné foto zde https://imgur.com/a/uB6VRCX

1. Nakup tehle priserne case tu nekdo nedavno chystal. Neni to nahodou pokracovani toho vlakna?2. Co presne spatrujete na tech teplotach tak alarmujiciho a na kterych konkretne?3. Predni ventilatory foukaji dovnitr, zadni a horni ven? Na zadnem z nich neni pouzita nejaka absurdni zpomalovaci redukce, nejsou snizeny jejich otacky v UEFI apod.? Skrin neni nejak nevhodne umistena (malo mista za ni, nad ni..)?

Tech 66 stupnu je v klidu? jestli ano je to dost a nemělo by to být. Nebo při nejaké zátěži?Určitě bych sundal chladič a udelal kontrolu a znovu osadil.+ kontrola profilu v BIOSu, + RPM.

Není to pokračovaní vlákna, konkrétně teplota CPU 87 stupňů, ventilátory foukají správně, redukce není, otáčky jsem nastavoval v závislosti na teplotě, za skříní mám cca 18cm místa mam foto myslíte že to bude problém? foto: https://imgur.com/a/uB6VRCX

A kde na screenu je těch 87C? Jinak za mě je to blbě nasazenejch chladič na cpu. Buď je tam kilo pasty, nebo málo/moc utaženej...

Já souhlasím. Sundat chladič, zkontrolovat, připadně default bios a podat hlášení...

Dobra. Otacky nenastavujte, nechte je ridit deskou / BIOSem.18cm nebude problem, pokud je misto po stranach.Procesor takovou teplotu jiste nema. Kdyby mel, uz by nic nepocital, ale zpracovaval NOOP instrukce, respektive horel / umrel. Takze bych zkusil merit necim jinym.

Prázdné cykly začínají až nad 100°C. Jen 87°C bude mít maximálně vliv na dřívější omezení turba.Intel do řady 6000 na stránkách ukazoval naprosto nesmyslnou hodnotu T-Case, kterou žádný program reálně neukazuje, protože je to max. dovolená teplota na IHS:"Case Temperature is the maximum temperature allowed at the processor Integrated Heat Spreader (IHS)."https://ark.intel.com/products/88195/Intel-Core... A věřím, že těch 64°C, co tam je, děsí ve snech spoustu lidí. Od řady 7000 uvádí "T-Junction", tedy maximální dovolenou teplotu jádra:"Junction Temperature is the maximum temperature allowed at the processor die."https://ark.intel.com/products/97129/Intel-Core... A ta je 100°C. U Skylake byla stejná, jen je třeba ji dohledat zahrabanou někde hluboko v datasheetech. A pokud by si někdo myslel, že těch 100°C tam má jen 7700K, u kterého se vyšší teploty tak nějak předpokládají, tak se stačí podívat třeba na i3-7100:https://ark.intel.com/products/97455/Intel-Core... Dokonce i úsporný Celeron G3930T s TDP jen 35W, má maximální dovolenou teplota jádra 92°C:https://ark.intel.com/products/97467/Intel-Cele... Rozdíl mezi T-Case a T-Junction je obří. T-Case nikdy nedávala pro uživatele vůbec žádný smysl, jen zbytečně vytvářela paniku u všech, kdo nepochopil, co to je a považuje to za maximální teplotu jádra, po jejímž překročení CPU exploduje.87°C tedy není nic, co by CPU ohrožovalo. Jen je to vzhledem k chladiči a bedně podezřele moc a ukazuje to na blbě usazený chladič. Něco jiného to bylo u FX, které nemá čidlo v jádrech, ale blíže IHS, takže u nich byla teplota 70°C problém. V tu chvíli totiž Ukázat celý příspěvek

Case je hezké divadélko pro oči, ale funkční je jen minimálně. Chladič CPU vertikálně, takže fouká dozadu. Před CPU volné místo, a tak při 100% otáčkách ventilátorů, 1 horní ventilátor odsává většinu vzduchu, co tam naženou ventilátory zepředu. Veškerý vzduch pro chlazení CPU si musí ventilátor na chladiči CPU nasávat. Mám zde tolik kritizované FX- 8350, všechny ventilátory jedou na min. = cca 500 - 600 ot, včetně CPU a teplota CPU kolem 32 - 35°C, při 80% zatížení stoupne teplota na max. 50°C. Všechny ventilátory řízené teplotou CPU, přes regulátor s 1 IO.

Hezké je individuální, pro mne je to kolotočářský střep. Aneb čím více LED, tím více FPS, asi Já osobně bych tu bednu hodil do škarpy a koupil něco normálního, co nenavrhoval "čínský inženýr" s rozumem desetiletého dítěte. A i si umím představit, jak "kvalitní a tiché" budou ty výrobcem dodané větráky. To musí být panečku pošušňání.

Zcela vás chápu oba dva a skříň bych si také nekoupil. Jen nechápu ty moudra o chlazení. Ta skříň má chlazení ok. Ta teorie s odsátím vzduchu horními větráky je přímo úžasný nesmysl. Jako že před chladičem CPU najednou nebude vzduch? Že se tam vytvoří vakuum? Co je to za blbost?Ta skříň má prakticky stejné chladící možnosti jako jakákoliv jiná moderní PC skříň. Jediné, co se vám nemusí líbit, je to, že svítí a neznámý výrobce, jehož logo jde najít i na "zdrojích", které by si tu snad nikdo nekoupil. Ale je to jen trocha plechu s hromadou děr, kde se prostě teplo nemá jak udržet, takže CPU se kvůli ní přehřívat fakt nebude. On nemá problém s tím, že si koupil (pro většinu z nás hnusnou) svítící bednu. Má problém s blbě nasazeným chladičem na CPU.

CPU je jedna možnost, ale tu skříň jako viníka, bych úplně nepodceňoval. Tazatel nereaguje, takže to nerozštípneme, ale dám sem tohle:https://pc-help.cnews.cz/viewtopic.phpSkříň podobné konstrukce, podobné ceny a ten problém, o kterém kterém jsem psal už v první odpovědi má. Sundání toho krytu srazilo teploty o 15°C!!!! Netvrdím, že to tenhle model dělá taky, může to mít řešené lépe a mít tam dostatek vzduchu z bočních děr. Přesto za zkoušku nic nedá a lze to ověřit během chvilky. Stačí to plexi/sklo (či co to je) vyndat, nebo odtrhnout přední panel.To s větrákem před chladičem je blbost, ale tohle má logiku. Ostatně potvrzuje to i ten test. Nicméně uznávám, že skříň v tom testu nemá horní výdechy, což v tomto případě asi dost pomůže. Pak už to opravdu může být jedině ten chladič.Obojí není nepřekonatelný problém a pokud tazatel není nemehlo, tak to vyřeší, opraví a otestuje relativně rychle. Potřebuje jen šroubovák a případně trochu nové pasty, pokud dojde na ten procesor.

Pokud to není jen krutopřísně tvarovaný plast, tak to vypadá, že kolem předního skla je spousta otvorů, kterými tam vzduch může. U toho křápu od Evolveo je perforace o dost menší. Fractal to má u svých skříní také a nevšiml jsem si, že by se PC chladilo lépe, když otevřu dvířka. Takže bych to spíš přisuzoval tomu, že to Evolveo blbě okopírovalo a otvory zanedbalo. Zda je to i případ tohoto kousku ale netuším, v ruce jsem to neměl.

promiňte, zcela určitě je to blbost, jsem staršího data, asi výuka fyziky postoupila dál a dnes se učí, že medium (vzduch, voda je to jedno) neproudí cestou nejmenšího odporu, ale jde přes překážky. Nikde v mém příspěvku jsem neuvedl slovo vacum, jak tady je prezentováno. Ale určitě Vy na 100% víte, jak v té skříni vzduch proudí, jestli že je chladič umístěn svisle a před ním bez překážek je ventilátor, který odsává vzduch. Já jsem si to odzkoušel ve své skříni a pořídil jsem chladič, který je vodorovně, ale odsávací ventilátor mám jen jeden a přímo na chladičem.

Však já reaguju jen na to hezké divadélko pro oči, o chlazení nemluvím. Teda jenom v tom smyslu, že ty levné svítící noname šlupky budou asi pěkně hlučné.

Děkuju upřímě všem za odpovědi vyskouším tedy odmontovat chladič a vyměním pastu a pak napíšu.S pozdravem Siky

A za co bys ji měnil? Prostě ji jen setři kouskem papíru, aby tam téměř žádná nebyla, jen nepatrný povlak. Potom přitlač chladič, trochu s ním párkrát pootoč, aby pasta řádně přilnula a chladič připevni.

Papiru ne. Lepsi je strcit prst do mikrotenoveho sacku a pak roztirat. Samozrejme minimalni vrstvu. Ma to byt spis jen umazane od pasty.

Chlazeni OK? Predni ventilatory jen ventiluji teply vzduch vevnitr. Zadny a horni by teoreticky meli pomoct, ale nemaju odkud nasavat chladny vzduch, takze zaroven i vzduch nasavaji a tim je chlazeni totalne na h***o. To uz by bylo lepsi tu skrin mit otevrenou. Nemluve o tom, ze plexisklo hezky vypada, ale nechladi vubec. Jedine, co tam trochu vysava teply vzduch je zdroj.

V plexi problém není. Je plno skříní, co mají předek bez otvoru a s chlazením problém nemají. Zde je problém, že výrobce zcela podcenil boční perforaci. Tady je to trošku vidět:https://ctrlv.cz/shots/2018/10/27/0qeR.pngOtvory kolem plexi jsou spíš jen náznak, zvlášť třeba v porovnání s FD R6:https://ctrlv.cz/shots/2018/10/27/yLP9.pngPokud by to výrobce udělal pořádně, na vzhledu frikulínském vzhledu by to nebylo znát, ale chladilo by to normálně. Tak nějak jsem (ano naivně) předpokládal, že když už tam výrobce cpe plné plexi, že není úplný idiot a udělá potřebné otvory někde jinde. Ale asi ne.Mimochodem ty slaboučké a zohýbané plechy také jasně ukazují "kvalitu". Vypadá to spíš jako lakovaný alobal. Nehledě na to, že ani s nýtováním si moc hlavu nelámou:https://ctrlv.cz/shots/2018/10/27/uKvq.pngOsobně bych to po všech zjištěních vrátil zase zpátky do obchodu a koupil něco jiného.

Tak plexi vplyv na pruvan nema, ale na teplotu v skrini muze mit. Ja mam hlinikovou, takze cela skrin je jeden velky chladic. :)

Tak to samozřejmě. Ale pokud je kolem plexi dostatečný nasávací otvor, je to jedno. Viz ta FD, tak má předek také z plastu, navíc polepený odhlučňovacím materiálem. Já mám ve své staré FD R3 nalepené dokonce dvě vrstvy. Takže přenos tepla stěnou je u mě nulový, protože přes cca 1cm kdo ví čeho všeho, se toho fakt moc nedostane. A i tak s teplotou žádný problém není (6x Noctua cca 300-500rpm).Hliníková asi nebude nJoy ani Evolveo, co? Lian-Li?

Přepastováno, demontáž chladiče a dotažení nepomohlo, změna rychlosti ventilátorů svisle nepomohlo, pomohla až demontáž předního krytu s plexisklem momentálně mám při zatížení 50-55 stupňů. Viz foto: https://imgur.com/a/0onhclLDíky všem za pomoc! :) a hezký den :)

Takže to na bocích předního krytu, co vypadá jako otvory, je jen tvarovaný plast bez děr a výrobce spoléhá jen na tu dírku dole?

Iné skrine to takto nemajú? Ja si to (to, že tam nie sú diery) vysvetľujem ochranou pred hlukom

Myslím, že toto foto je dostatečně výmluvné:https://ctrlv.cz/shots/2018/10/27/yLP9.pngJde o FD R6. U starších verzí do R4 byly otvory trochu jiné, ale i tak více než dostatečné:https://ctrlv.cz/shots/2018/10/27/ASOj.png

To ti pomoct nemohlo, kdybys měl špatně napastováno a nasazeno, tak bys CPU neuchladil vůbec. Tvůj hlavní primární problém je vysoké napětí na CPU (1,4V), a sekundární problém nízké otáčky intake ventilátorů.

Při provozním zatížení půjde ten procesor o něco výše, než jen na teplotě 50-55°C Ve hrách se teploty mohou pohybovat v rozmezí 56 - 65°C -> bude to spíše kolísavé a teploty by se mohly držet klíďo okolo těch 56°C .Rendering pojede třeba i k 70°CPři spuštění testu stability(Aida64) pojedou teploty výše i přes 70 až k 80°C Ten procesor mám v počítači..*Někdo nemusí být zrovna moc spokojen s těmi vyššími teplotami při zátěži toho procesoru. Doporučil bych v klidu a s rozmyslem zvolit jiný chladič.. Taky jsem přemýšlel, že bych zkusil některý kousek značky Scythe.. nebo Noctua.. Mám bednu Fractal R5 jen s jedním větrákem vpředu a a chladič na procesoru Feru 3. Procesor teď nijak nehoním, takže chlazení nijak neřeším.. Teplota CPU je teď v rozmezí 25 -27°C.. v létě pohodových 30 - max 32°C..někdá to v létě může přelézt až k hrozným 35°C.. V létě mi na tom počítači hrával 12tiletej kluk(z rodiny mojí ženy) hry jako divej.. Občas jsem jen nakouknul na teploty, jestli mi ten počítač nezavařÍ.. Fera tu několikahodinovou zátěž v pohodě zvládala.. To, co řeší tazatel(včetně těch obrázků s teplotami), bych nijak nehrotil..

A co přesně požadujete, tak je tam 78 stupňů, to je nějaký problém? Leckdo ani tak nízkých hodnot nedosahuje, proč je moderní řešit teplotu CPU, když to funguje? Dnešní procesory mohou mít klidně ke 100 stupňům v zátěži.

Duvod to resit je proto, ze vysoka teplota nici CPU. GPU zvladne i 130C, ale u CPU se nastavuje restart pri teplotach 60-80C. Tjunction je 100C, pri te teplote se procesor vypne. Doporucena operacni teplota pro i7-6700 je 60C (max 80C). Muj CPU ma v klidu 25C (600RPM) a v zatezi 50C (1300RPM). https://postimg.cc/sv2sK78x

25°C v jadre? To nemá ani môj 95W CPU s 180W chladičom pri otvorenom okne bez záťaže