Teplota chlazení

Dobrý den. Měl jsem nemalý spor v předeslych komentarich, kde me nazvali trollem. Troll je nekdo kdo zamerne vyprovokovava lidi, takze ted chci pouze a pouze a jenom pouze odpoved na otazky, ktery vam polozim a dal se k tomu vyjadorvat nebudu jenom maximalne podekuju slo by to? Dekuji (prosim neblokujte me, chci jen odpovedi nic vic)Tady jsou ty otazky: Jakou teplotu by meli mit trubky u tohohle chlazeni Cooler Master MasterLiquid ML240L V2 RGB odlisnou stejnou. V jedny prece koluje studena voda ktera jde do toho okruhu tam se otepli a v te druhe putuje zpet ne? Takze musi mit odlisnou ne? A ten panel kruhový, co je osazeny na cpu na nem se prece teplota musi mirne menit, protoze v jednu chvili je trosku teplejsi protoze ceka nez tam nakoluje ta studena voda ne?Chapu to dobre? Dekuji

Odpovědi na otázku

Čeká na studenou vodu, až nakoluje

Děkuji (bojím se dál ptát)

Dobre robíš , radšej sa mepýtaj , ale trochu si preštuduj pár učebních fyziky o chladení a výmene tepla . Asi nevieš aký by mal byť veľký chladič na uchladenie výstupnej vody na "studenú vodu" ? Ako menšia skriňa ?

Děkuji

dekuji

Ne v jedné nekoluje teplá a v druhé studená..V okruhu je jedna kapalina a ta jím protíká. Nevím jak tenhle AiO vodník, al ena custom vodníku, kde jsem si měřil teplotu u výstupu z expanzky a teplotu před radiátory (okruh byl expanzka, pumpa, gpu, cpu, radiátory, expanzka)...Rozdíl teploty u výstupu z expanzky a před vstupem do prvního radiátoru byl 0,1 - 0,5 stupně celsia, v závislosti na aktuálním odběru komponent a rychlosti průtoku (D5 pumpa)..Ta voda v tom okruhu se neohřeje víc než je na úrovni chyby, v tom malém AiO se ta kapalina protočí 10x a možná i vícekrát za minutu.Proto také při zahřátí komponent nějakou dobu trvá než teplota chadící kapaliny stoupne tak aby vůbec bylo nutné pouštět ventilátory na radiátorech. Stejně tak spuštění ventilátorů na plno tu vodu v okruhu bude nějakou dobu ochlazovat, musí se tím okruhem zase několikrát protočit aby to začlo mít nějaký význam.

DĚKUJI, hned mám v tom trošku jasněji :)

No, čistě teoreticky má tazatel pravdu. Ta voda je sice jen jedna, ale opravdu se ta chladící kapalina trochu ohřeje o chlazený komponent (tomu procesoru odebere tepelnou energii a tuto tepelnou energii ta chladicí kapalina přijme), chladící kapalina se pak opět ochladí, chladnější proudí na CPU, odebere mu tepelnou energii a tak dokola. Prostá fyzika a tazatel má rozhodně správnou úvahu. Druhá věc je jaký rozdíl teplot té chladné kapaliny a kapaliny ohřáté o CPU je ten systém (nemyslím OS, ale fyzikální systém) je "schopný" vytvořit. Ale nějaký rozdíl teplot tam být musí a taky je, byť třeba v jednotkách stupňů nebo i méně.

Nebo i méně...myslel jsem tím třeba desetiny stupňů.

Ano, máš pravdu. Zrovna teď si to může vyzkoušet každý, protože topení funguje na stejném principu - z kotle jde teplá voda, která své teplo prostřednictvím trubních rozvodům a otopných těles předává do místnosti a proto se zpět do kotle vrací voda chladnější. Fyzikálně je nemožné, aby tam nebyl žádný rozdíl. I kdybys měl všechny rozvody zaizolované tou nejlepší izolací, tak vždy bude docházet k nějakým teplotním ztrátám...

Nebo některé novější byty - i v našem domě, jde k nám jen pitná studená voda a topná voda. Ve stoupačkách má každý byt malý výměník, ve kterém se ta pitná studená ohřívá na pitnou teplou, ohřívá ji ta topná voda. Přívod a odvod topné vody má celkem znatelně rozdíl teplot a taky se tím dost přesně měří spotřebovaná tepelná energie (měří se průtok topné vody, teplota na přívodu a teplota na odvodu topné vody) a na měříku pak vidím v kWh co jsem v zimě protopil a co jsem po celý rok "proohříval" pitnou vodu.Naprosto stejný princip funguje i v tom vodním chlazení. Nějaký rozdíl teplot tam být musí, byť třeba (téměř) neznatelný.

to je blbost, lebo by si musel mat radiatorovu vodu vzdy rovnako teplu a to aj mimo vykurovacej sezony. Myslim, ze sa mylis a nefunguje to ako opisujes.

Blbost není. Bytové předávací stanice tepla jsou dnes v nových domech stále častější, protože odpadá celý jeden trubní okruh (rozvod teplé vody a cirkulačka vč. všech armatur a čerpadel). Součástí každého výměníku je směšovací ventil, který ovládá průtoky příchozí topné vody z kotelny a určuje jestli se bude ohřívat teplá voda pro topení, pitná voda (ohřev pitné vody má obvykle prioritu) nebo nic a topná voda z kotelny se tedy pošle rovnou do zpátečky.

to musi byt sialene neefektivne, uz minimalne preto, ze v radiatoroch mas daleko vacsi objem vody, takze najprv ohrejes tento velky objem vody, aby si potom vo vymenniku stratil kopec tepla na ohriatie maleho objemu vody... To kto vymyslel?

Neefektivní to není a já to špatně napsal (budiž mi omluvou pivo a pozdní hodina večerní) - když je zapnuté topení, tak topná voda z kotelny jde přes směšovací ventil do topného okruhu v bytě (nebo do rozdělovače a topných okruhů v bytě) a zpátečkou se vrací zpět do kotelny. Výměník se používá jen pro ohřev pitné vody.

Ano voda se ohřeje v blocích a v radiátoru schladí. Když je to v idle a přejde do výkonu, voda se něco zahřeje. Záleží na agresivitě ventilátorů. Obvykle trvá cca 10-15 minut než se průměrný custom loop stabilizuje, tzn. komponenty dále nezvyšují teplotu, stejně jako kapalina se také přestane více ohřívat. Kdxž je okruh stabilizovaný, a bereme okruh pupma - bloky - radiátory - expanzka, tak na začátku je voda o pár desetin stupně nižší než na konci. Záleží na tom kolik komponent a kolik radiátorů je v okruhu a na rychlosti proudění vody.Pokud voda proudí pomalu, stráví v blocích více času a více se ohřeje, stejně tak bude déle protíkat radiátorem a dokáže se v něm více schladit. Pokud voda poteče rychleji, tak se v blocích ohřeje méně a v radiátoru schladí méně.Příklad, měl jsem D5 pumpu, CPU blok a GPU blok, 280mm a 360mm radiátor. U výstupu z expazky byla teplota X, před vstupem do prvního radiátoru byla teplota X + 0.5-1 stupeň, pumpa běžela asi na 2400 otáčkách, pokud běžela na minimu 1800, byla teplota před radiátorem přes 1 stupeň větší. Když jsem to urychlil na nějaké 4000 otáček, tak ta teplota u radiátoru byla cca 0,2 stupňě vyšší.Jinými slovy, pokud ta voda okruhem proudí, tak to nemá smysl řešit, rozdíl teplot je minimální.Jinak typické custom loopy mají obvykle průtuk kolem 5-10 litrů za minutu. Můj okruh měl odhadem 0.7l kapaliny a průtok odhaduji na těch cca 5l/m.. Tzn voda se protočí v okruhu za nějakých 8-10s. Proto také trvá zase třeba 10 minut, než se okruh schladí, když komponenty přejdou do idle a okruh byl před tím stabilizovaný.

V absolutních číslech to bude pravda. Jedna bude studenější a druhá teplejší. Jenže technicky ta pumpa to žene okruhem dost rychle a rozdíl uvidíš až na nějakém desetinném místě. Spíše asi nic neuvidíš protože přesnost teploměru bude dost možná nižší, než rozdíl teplot.