Teorie nastavení FSB, RAM a násobiče. Jak to nastavit?

Zajímalo by mě, když se nastavuje v biosu rychlost FSB, co to vlastně je a kam až se to ve struktuře madrbordu projeví (je to mezi chipsetem a procesorem, nebo jen v procesoru nebo i sběrnice k pamětem atd..). A když nastavuju frekvenci pamětí, tak jestli je ta frekvence jen v těch pamětech, nebo je to frekvence na které komunikuje chipset přes plošný spoj k pamětem... a jestli se tím zvýší i frekvence PCI sběrnice a když se zvýší tak co odejde atd. No prostě obecný popis jak to vše mezi sebou funguje. Gdyžtak mi napište klidně i odkaz na web. Díky.

Odpovědi na otázku

Jenže u Intelu a AMD je to trochu odlišné. Ale nepíšeš o Hypertransportu, tak řeknu Intel:Chip na desce generuje frekvenci - správně se jmenuje External CPU Frequency - často a nesprávně se jí říká FSB - třeba 266 MHz.Krát 4 je to frekvence FSB (1066 MHz). Násobič nezměníš.Krát 7 je to frekvence procesoru E6300 (1,86 GHz). Na některých deskách jde násobič procesoru snížit na 6.Frekvence z desky se přes některou z děliček DRAM/FSB (nesprávný název) stane frekvencí pamětí.Pokud použiji 1:1, poběží paměti na skutečné frekvenci 266 MHz, ale protože jsou typu DDR II (Double Data Rate), je jejich efektivní frekvence 533 MHz.Základním krokem přetaktování je nastavení frekvencí PCI-E (dříve AGP) a PCI sběrnic na 100 MHz (AGP 66,66 MHz) a 33,33 MHz napevno. Pokud to neudělám, nebo mám desku, kde to nejde nastavit, budou se jejich frekvence při zvyšování CPU Frequency zvyšovat proporcionálně a zařízení, která jejich prostřednictvím komunikují s deskou (grafika, síťovka, diskový řadič apod.) přestanou stíhat a začnou buď přetaktování shazovat, nebo zmizí ze Správce zařízení. Poměrně brzy - stačí 10-12% a hotovo.Pokud nastavím (jako na své desce) External CPU Frequency na 525 MHz, běží procesor na 3,68 GHz, FSB na 2100 Mhz a paměti (OCZ 1066) na 1050 MHz (míň v BIOSu nastavit nelze - není dělička pod 1,0 - např 3/4 apod.). Mně se jako nejlepší ukázalo nastavit frekvenci PCI-E na 102 Mhz a PCI na 33,33 MHz, ale to už jsou detaily, které si každý musí vyzkoušet sám.

Pro zacatek by Vam jako odpoved na vetsinu Vasich otazek melo stacit jedno proste konstatovani:FSB = Front Side Bus. Z toho tak nejak vyplyva, kde vsude je, co vsechno se zmenou jeji frekvence deje a jake vsechny komponenty jsou ovlivneny at uz primo nebo pres "delicky".

Takže jestli to dobře chápu:Chipset generuje frekvenci 266MHz sám v sobě. Pak chipset tu frekvenci 4x zvětší na 1066MHz a touto frekvencí se chipset spojuje se základní deskou - vede z něho 64-bitová sběrnice na základní desku (64 drátů vyleptaných na madrbordu)a každý bit (drát)té sběrnice má frekvenci 1066MHz. A pochopil jsem, že FSB 1066MHz vede mezi :1.chipsetem2.děličkou procesoru (chápu tu děličku jako mezičlánek (integrovaný obvod) mezi paticí procesoru a sběrnicí FSB na madrbordu) (násobí ji 1:7-ale vůči frekvenci uvnitř chipsetu a ne vůči sběrnici FSB, která je k té děličce přivedena - takže toto nechápu) (jedině že by ten násobič byl vlastně 1066(FSB):1862(CPU) , to je v důsledku 1:1,746)3.děličkou pamětí RAM (ta ho dělí 1:1) (chápu to tak, že paměti DDR2 vlastně v tomto případě jedou na 533MHz ale s náběžnou i sestupnou hranou, takže nějaký mezičlánek v tom modulu pamětí to převání zase na 1066Mhz)4.řadičem sběrnice PCI-E (ten tu frekvenci nějak mění na frekvenci 100MHz, kterou nastavím v biosu napevno) 5.řadičem sběrnice PCI (ten tu frekvenci nějak mění na frekvenci 33,33MHz, kterou nastavím v biosu napevno)6.řadičem sběrnice AGP (ten tu frekvenci nějak mění na frekvenci 66,66MHz, kterou nastavím v biosu napevno)7.diskovým řadičem8.eventuelně řadič integrované síťovky9.eventuelně řadič integrované grafárny 10.a už mě nenapadá s čím ještěA každý z těchto řadičů snižuje frekvenci FSB na takovou hodnotu, aby ta která konkrétní integrovaná perifeie stíhala komunikovat.Shodou náhod jsem také uvažoval o přetaktování procesoru E6300 protože po přetaktování nemá v poměru cena/výkon konkurenci). Inspiroval mě k tomu v testech www.ddworld.cz který použil madrbord Gigabyte GA-965P-DQ6 s775 ( http://www.ddworld.cz/procesory-a-pameti/mega-t... )Tak kdybych se mýlil v některých věcech co jsem zde napsal, tak mě prosím opravte. Díky

No, vidím, že se mi to vysvětlení moc nepovedlo.Opravovat to asi nemá cenu, tak bych navrhoval nechat teorií a přejít k praxi:Pokud chceš přetaktovat C2D, vyber si buď E4300 (násobič 9) nebo E6400 (násobič 8). Rozhodni se, podle toho, jestli používáš virtualizační technologii.E6300 vynech, jinak se nedoplatíš za paměti.Paměti OCZ, které používám (2x1024 MB 1066 MHz) stojí 13,5k. To je prostě ekonomický nesmysl.Kdybys přetaktoval stejně, jako já E4300 (nebo E6400), poběží paměti minimálně na 817 MHz (919 MHz) a ne 1050 MHz, jako běží mně. To je úplně jiná cenová poloha, když použiješ 800 MHz-ové nebo 900 Mhz-ové paměti.

Jo, díky moc za odpovědi. Je to dobrý postřeh. Je to tak.Jinak nevěděli byste někdo ještě něco o té teorii. Asi nemá smysl mě tady opravovat nepo to celé popisovat, je to asi na delší článek. Stačí link na web, nemůžu to nikde tak v kupě popsané, vždycky jen něco a okrajově. Chce to celistvý rozbor funkce madrbordu - nebo alespoň ohledně FSB - docela by mě to zajímalo jak to funguje. Díky rycrd

Tak si vlez na web Intelu.Dělají procesory, chipsety i desky.