» Poradna » TV, audio a video

Televize vs Synology jako zdroj videa

Zdravim. Po 15 letech absence televize u nas doma jsme se rozhodli, ze si ji poridime. Doma mame Synology NAS, kde mame nekolik tera filmu, serialu a jineho video obsahu, ktery jsme doted prehravali pres PC. Videa jsou vetsinou avi, mkv a mp4. Jakym zpusobem se u dnesnich televizi resi prehravani takoveho obsahu? Je to standardne mozne? Jake technologie, nebo protokoly by televize mela umet, aby bylo mozne takovyto obsah prehrat? Potreboval bych nasmerovat, na co se mam podivat/zamerit a co si mam nastudovat. Diky za rady.

Odpovědi na otázku

Používám Plex. Má to appku na smartphone, browser a chytrý TV. Jako bonus to umí transkódovat videa z formátů co tvoje TV neumí, ale tam dost záleží na výkonu toho nasu/serveru a kvalitě. Vypadá to prostě jako tvůj vlastní netflix.

Doma mame Synology DS416play. Podle tohoto sheetuhttps://docs.google.com/spreadsheets/d/1MfYoJkiwS... To zvlada Hradware Accelerated Transcoding az do HD 1080p.Co se tyce toho Plexu, na Synology to muzu doinstalovat. Ale co TV? Na Alze jsem filter na Plex nenasel. Jedna se tedy o apku, ktera se da nainstalovat do kterekoliv TV?

všechny TV umí DLNA - to Synology samozřejmě podporuje. Plex bývá v "chytrých" TV často už v základu a nebo se tam dá doinstalovat jako aplikace (někde v datartu si tv vyzkoušej a koukni co tam je a není..).Další možností je přehrávat to rovnou ze sdílené složky což TV taky většinou umí..

Vetsina televizi z zdilene sitove slozky (SMB) prehravat neumi. Polofunkcni holobyt v podobe DLNA taky neni cesta, respektive pokud jednou clovek pricuche k plnoodnotnemu mediaserveru jako Plex, Emby nebo Jellyfin tak se k DLNA uz opravdu vracet nechce.Podporovane TV platformy naleznes na strankach venovanych konktetnimu mediaserveru. Plex je nejznamejsi, me osobne vice vyhovuje zminene EMBY (drive MediaBrowser), pripadne jeho plne freeware fork Jellyfin.

A co zkusit do Google hodit "jméno tv" + "plex" myslím, že v pohodě budou všechny novější smart tv "rozumných značek". Já to mám na Samsungu a myslím, že jsem to viděl i na LG u rodiny, ale ruku na srdce za to nedám.

Já jsem Plex taky chvíli používal, ale aplikace v tv byla dost omezená a spousta věcí se mi nelíbila a tak jsem začal pokukovat po alternativách. Nakonec se to dost urychlilo tím, že výrobce tv (Panasonic) přestal aplikaci podporovat a ona přestala fungovat úplně.Jednou z možností je DLNA, což umí snad všechny televize, ale je to tragédie...Vítězným řešením je nakonec Raspberry Pi s nainstalovaným LibreElec. Používám déle jak rok a maximální spokojenost. Lze ovládat dálkovým ovladačem nebo přes mobil. Umí si stahovat info z filmových databází, titulky, atd. Dají se doinstalovat různé doplňky (např. iVysílání, Prima Play,...)

presne tak. RPi je v pohode a dalkovy ovladac ktery k tomu mam z Win media centeru je super. Stoji to par korun a nemusi se resit jakou TV / projektor / monitor pripojis. Plex je divnej.

V cem je PLEX divny? Diky PLEXu, nebo jinemu mediaserveru, mam svoji mediateku dostupnou vsude kde mam konektivitu (tazke vsude). A kdyz nahodou konektivita nebude, oznacim si co chci synchronizvat pro offline prehravani a v jake kvalite a dal se nemusim starat. RPi oproti tomu dobre jen jako lokalni prehravac, i kdyz dnes uz bych se s RPi/KODI fakt "drbat" nechtel.

Před pár lety jsem řešil podobný problém. Nenašel jsem dokonalé řešení. Nakonec jsem se rozhodl pro použití TV jako velkého displeje s reproduktorem. Přehrávání řeším přes externí krabičku a VLC player. V mém případě Apple TV.

tou externí krabičkou kde je VLC myslíš to Apple TV ??

Ano

Ano, taky jsem z ruznych samo/domo reseni na RPi a KODI skoncil u AppleTV. Pouzivam ve spojeni s Emby mediaserverem, precijen uz jsem si navykl na tu "omacku" okolo (booklety, doplnkove informace, moznost vyhledavat dle ruznych kriterii). VLC obcasne taktez pouziju, vetsinou na prime prehrani z sitove slozky. Ale abych nekrivdil, AndroidTV (Xiaomi TV box) funguje taktez velice obstojne (pritom je zarizeni umistene v jine siti a pristupuje pres internet).

jo prave ta "omacka"mne neuveritelne vytaci. Akorat veci ktery zdrzujou a otravujou. Jaky vyhledavani podle jakejch kriterii.. proc ? Co bys mezi svejma filmama hledal ? Na 3-4 kliky ses tam kde chces. Na NASu to mam hezky roztrideny ve slozkach podle sebe, vyberu co chci a jedu. Cokoliv navic je jen opruz a pozlatko pro bukvice

No tak to jsi už velkej chlapák no, na tebe nemají

Ono je rozdil probirat se par desitkami-stovkami GB a desitkami TB obsahu Roztrideni po slozkach jsem jiz davno zavrhl jako zastarale a nedostatecne flexibilni. Mam roztrideno maximalne na zakladni uroven (Filmy, Serialy) a jeste tedy historicky drzim slozku dle nazvu filmu/serialu. Respektive takhle to za mne provadi automat na NASu. Vyhedavam pak primo v mediaserveru v podstate podle cehokoliv co mne napadne (nazev, zanr, herec, reziser atd.) - to vazne se slozkama neudelas

Synology je DLNA server, TV renderer. Potrebujes jeste controller - bud nejaky programek v TV, nebo muzes ovladat napr. z mobilu.MP

Já jsem si koupil chytrou krabičku s HDD a z ní přehrávám obsah. TV mám jen jako zobrazovadlo, tudíž na ni mám jen vizuální/audio požadavky, nikoli jaký SW obsahuje a jak rychle zastará a přestane fungovat, protože ji výrobce přestane podporovat.

ak je to androidTV, tak si doinstalujes VLC a prehravas aj s titulkami

Používám VLC a Android TV. Procházení složek na Synology přímo z VLC z televize, automatické přehrávání dalších dílů seriálů ve složce, bezproblémové titulky, jediný dálkáč a prakticky to přečte všechno. Jediný problém je s šílenými UHD BDripy (10+ GB na film, tam to občas nestáhá CPU v televizi, ale dá se překódovat). Jinak naprosto bezproblémové a blbuvzdorné řešení.

Přes DLNA, to budou umět asi všechny TV, navic se dá do některých TV (mam Samsung) doinstalovat apka od Synology DS video a mate to jak Netflix. Jen ten Samsung neumi AVI format, tak spoustu filmu neprehrajete nebo je budete muset predelat treba na MKV.

uvádění AVI a MKV je velice nepřesné ...klidně může být AVI, které Samsung přehraje a naopak MKV, které nepřehraje ...záleží co je uvnitř ...MPEG-4 ASP (DivX/Xvid) vs MPEG-4 AVC (H.264) resp. MPEG-4 H (HEVC/H.265)

Smart tv (u mňa Sony) vie prehrávať cez vstavaný prehrávač, alebo vlc, dsvideo appky.Na jednom hlúpom tv to riešim cez xbox + kodi.Na ďalšom hlúpom tv cez bluray prehrávač samsung so sieťovkou a s dlna.

Je mozne pouzit cast nebo nejake dlna.Plex umi take cast (google cast).Za mne tedy spis doporucuju budto plex nebo bubbleupnp.plex ma jednodussi rozhrani, pro uzivatele, ale je nutno instalovat server, ktery lze nainstalovat na linux, mac i windows, a pak se obsah nas objevi primo v apce na mobilu nebo smart tv.pokud tedy vase nas bezi na linuxu, nevim, lze tam doinstalovat plex server.plex mi prijde ale hodne pomalej. byl v minulosti vyvinut na python platforme, netusim jestli to prekopali a zlepsili, sw se vyviji.co se tyce bubleupnp je velice konfigurovatelny a na rozhrani si je nutno zvyknout a hlavne poradne si apku nastavit.apka umi hodne, jak zdroju, tak formatu a ruzne receivery pro zobrazovani.umi transkodovani a existuje, jen kuli tomu, aby jste si transkodovanim neupekli mobil i server bubbleupnp ktery nedela nic jen transcode.ten lze nainstalovat na linux a android, mozna i jine platformy, to nevim, nepouzivam kromne linuxu a androidu zadny jiny os.pres bubble upnp si muzete nalinkovat do apky cokoli a poslat kamkoli co umi cast nebo upnp nebo appletv.asi nejuniverzalnejsi apka pro stream videa co znam.

jj, bubble upnp take obcas pouzivam jako DLNA controllerMP

ta jsem zjistil ze bubbleupnp muze bezet na synology:https://bubblesoftapps.com/bubbleupnpserver2/docs/na...

Kup s TV s OS Android, nainstalujes VLC nebo KODI a jedes.