» Poradna » Mobily

Telefon na vlogování

Zdarec, dcera je jeden z těch magorů, co podlehli TikToku. Blíží se její 18ctiny, tak jí chceme pořídit nový telefon.Cena 10-15 tisíc, hlavní parametr foťák (na "selfíčka" jak tomu říká). Co jsme se tak dívali, tak nás oslovil Vivo V23, nějaký jiný nápad?Díky za všechny tipy! Kučera

Odpovědi na otázku

Za ty prachy se nedá copak koupit něco normálního? Proč jakési Vivo?

Co máte na mysli třeba?

Samsung, iPhone, Motorola, Xiaomi...

Upřesníte prosím model?

Ten nejdražší, co se ti vejde do limitu ceny. Tady docela dobře platí, že čím dražší, tím lepší.

Jo. Dejte jí peníze ať si ho koupí sama. Budete z obliga až zjistí, že ten telefon nestojí za nic (což se samozřejmě stát nemusí, ale pokud na to dojde, tak u toho nebude za blbce vy)

Ona tomu nerozumí a nechci aby si koupila nějakou kalkulačku a telefonem za 20 000 jí rozmazlovat nebudeme

A za 15000 ano?

Aha, jasně. A ty se tu ptáš, protože jsi přes telefony expert.Nevymyšlej, vezmi 15k, strč to do obálky na kterou napíšeš "Telefon" a dej na to hezkou mašli.Holce má být 18, tak je snad svéprávná. Beztak si koupí iPhone a ne jakési Vivo (nebo vás třeba překvapí, koupí si něco za 7k a zbytek si schová na něco užitečnějšího)

Neřekl jsem, že jsem expert, jen jsem přednesl návrh a slušně jsem požádal o pomoc s výběrem, ne mě moralizovat. Telefon dostane jako překvapení, obálka není možná.

V takovém případě to překvapení může být i nepříjemné a na 18. narozeniny pak bude dlouho a nerada vzpomínat.

na 18ku by som teda nechcel dostat blby predrazeny telefon, co budem pouzivat 2-3-4 roky a potom ho vyhodim.

To není o moralizování. To je o eliminaci rizika že z dobrého úmyslu a překvapení bude zklamání. Osobně jsem takovou situaci zažil jak ze strany darujícího tak ze strany obdarovaného, a ani v jednom případě není o co stát.

Vy tomu rozumiete a ona nie ? Kam na toto chodíte !Stačí sa opýtať a vysype vám zoznam 10. telefonov čo by by chcela , leto ich majú jej kamaráti a , že nechce byť za exota z Vivom ! Ona chce byť člen klubu a nie exot. Dajte si do vyhladavač telefon , Tik Tok, 10000 , 15000.

A ten vás oslovil čím, procesorem MediaTek, barevnou povrchovou úpravou?

Avízem o předním fotoaparátu, ona to má na sociální sítě, na videohovory a focení, takový ten běžný uživatel

Je foťák u soc. sietí ozaj dôležitý? Ide o krpaté fotky, asi momentky, nie fotky pre grafika. Mýlim sa?

Už v titulku je požadavek na VLOGOVÁNÍ, takže se dá předpokládat, že foťák bude asi docela kritickým požadavkem.

Nejde tedy o žádná 'selfíčka'. Takže zapomenout na mobil a jak dole radí kolega, sáhnout např. po Sony ZV-1, Alpha ZV-E10 apod. A pokud se už slečna v natáčení vlogů orientuje, tím spíš si musí vybrat sama.

Ma to byt telefon, ne fotak. Predpokladem ze jednim z duvodu je snadne zpracovani a nahrani na socialni sit, zadne kopirovani do pocitace, editovani upload atd. Dneska opavdu neni problem toto provadet na mobilu

Kamery sú aj s wifi čo tento problém úplne rieši - fotky z kamery do mobilu bezdrôtovo priamo na mieste. Na mobile to už len edituješ, a nahráš na sociálnu sieť. Kvôli tomuto sa fakt nepotrebuješ obmedzovať natáčaním na mobil.

A mají ty kamery i aplikace kde to člověk nastříhá, doplní o titulky, ozvučí a pak vypublikue?

To predsa spraví na tom mobile, s videami ktoré sú v ňom cez wifi okamžite po natočení. Kameru použije výhradne na to čo jej ide najlepšie - natočenie samotného videa.Výhoda je v tom že v natáčaní sa nemusí uspokojiť s kvalitou z mobilu; a v úprave, strihu, publikovaní... sa nemusí uspokojiť so slabými možnosťami kamery / (bez)zrkadlovky. Best of both worlds.

Ber v potaz ze je to pro 18-letou holku. Pro ni, minimalne v zacatku, bude podstatne jednodusi a rychlejsi vyresit to cele na telefonu, od natoceni, prez nejaky zakladni strih po nahrani na socialni sit.

Video na soc. sieť musí mať parametre videa z iPhonu? Nezdá sa mi. Teda ak nejde o (polo)profesionálneho tiktora, ktorý by mal mať viac kamier, aby mohol počas natáčania meniť snímanú scénu. Ale to potom ide o stovky tisíc Kč (Alzák spomína 250000 Kč).

Tak hádám že asi nechce aby jejím sledujícím při prvním videu začala téct krev z očí. Fakt není nic horšího, než když se někdo rozhodne dělat videa na internet a vezme si na to krám na který se nedá koukat.

To nepotřebuje, ale opravdu se to nedá dělat nějakým krámem s VGA přední kamerou bez zaostřování To je potom naprostá jistota, že i kdyby člověk chtěl, tak se nikdy sledovaným TikTokerem nebo youtuberem stát prostě nemůže, protože nikdo se nevydrží dívat na nějaké mazanice. Samozřejmě nejdůležitější je obsah, ale bez slušné technické kvality je to naprosto k ničemu a nikdo to sledovat nebude, ani kdyby se tvůrce přetrhl.

To neni jenom o parametrech fotaku, ale u Androidu byl donedavna problem s prisernou kvalitou fotek/videi u aplikaci 3. stran, takze je treba hlidat, jestli vyrobce/aplikace podporuje novou API s lepsi kvalitou. Ja teda tyhle aplikace nepouzivam, tak netusim, jaka je aktualni situace.

No jde o to že u těch telefonů každý vendor implementuje práci s foťákem po svém, takže na Androidu ty aplky třetích stran nemají k dispozici jendotné API pro práci s videem, takže to řeší jako "screen capture" takže proto tak otřesná kvalita.Když má vývojář aplikace omezený čas/zdroje, tak se nebude zabývat desítkami/stovkami android telefonů a aplikaci pořádně poladí pro několik modelů iPhone.

A netočí se vlogy spíše na zrcadlovky?

v nejakem pozdejsim stadiu, kdy se vlog slusne rozbehne asi ano, ale pro zacatky a na ruzne #shorts a stories je to opravdu snadnejsi slusnejsim telefonem.

Pokiaľ je to z núdze cnosť (telefón už aj tak vlastním - jeho použitie je "zadarmo", nechcem nič investovať), máš úplnú pravdu.To ale nie je prípad zakladateľa vlákna, on chce investovať do zariadenia na vlogovanie, nie použiť telefón ktorý už má aj na tento ďalší účel.V tomto prípade mi telefón nepríde veľmi vhodný - hlavne na základe vlogerov/youtuberov ktorých pozerám (ktorí hovoria aj o vybavení ktoré používajú - v rámci Q&A videa, majú svoje vybavenie uvedené pod videom v rámci amazon affiliate, a pod.) - používajú kamery - či už zrkadlovky či bezzrkadlovky s vhodným objektívom na prípadnom gimbale či statíve, gopro akčné kamery, kamery so vstavaným gimbalom... K čomu samozrejme patrí aj kvalitný mikrofón. Podľa typu vlogu - je rozdiel či sa prechádza po ulici a ukazuje svoje mesto / cestuje (asi prvé čo ma napadne pod slovom "vlog"), či natáča aj niečo akčnejšie/športové, alebo či je napr. len v interiéri a rozpráva do kamery (to je tiež vlog). Keď už sa rozhodol investovať, nie použiť existujúce zariadenie, už má oveľa viac možností vybrať v rámci budgetu to najlepšie pre daný účel.Ak to s vlogovaním myslí vážne, musí vyniknúť medzi desaťtisícmi iných. Na čo potrebuje dobrý obsah ktorý budú ľudia pozerať - pokiaľ nie je jej obsah fakt uber unikátny, musí sa stále presadiť medzi tisícmi iných s podobným obsahom. Okrem toho môže použiť aj kvalitné vybavenie ktorým dosiahne vyššiu kvalitu videí a bude tým zase o niečo málo viac vynikať. Osobne je pre mňa pri výbere koho videá budem pozerať rozhodujúca okrem obsahu aj kvalita videa - pokiaľ je to bežný cestovateľský (a pod.) vlog ktorých sú tisíce, nemám dôvod nevyberať aj podľa kvality záznamu.Za mňa mobil ok. Ale ak už chce vyslovene investovať do zariadenia na tento účel, nie použiť existujúci mobil, nevidím dôvod nevybrať (v rámci budgetu) to najlepšie - čo žiadny mobil nebude, ale kombinácia vhodnej (podľa Ukázat celý příspěvek

Točí se na to co je. Kdo začíná, tak použije co má po ruce, nejdůležitější je monent "zmáčknout spoušt a začít", všechno další přijde časem. A i lidi co mají třeba YT kanál jako zdroj obživy často používají telefony a to na tom zvládnou někteří i kompletní produkci. A i když máš hromady velkých kamer a ještě více skla na ně, tak je někdy snazší to natočit mobilem, který máš hlavně pořád u sebe.

S dovolením bych si tu odložil jeden takový odkaz pro doplnění: https://mobilmania.zive.cz/clanky/ceska-televize-toc... Tedy ne jen začínající YouTubeři, ale i profesionální reportéři.

V praci mame taky jedno jednoduse prenosne reseni pro streamovani obsahu postavene na iPhonu, bezdratovem mikrfou, jehoz prijimac slouzi zaroven jako drzak na stativu a stativ. A vysledky jsou velice slusne.

Taky si rejpnu. Nevědět že jde o telefon, tak si říkám zda to není cihla.
Co když se fakt rozhodnou že na elektroniku ... a začnou vyrábět opravdu cihle. Třeba zítra.

Jinak klidně Xiaomi. Chce to aspoň slušny hw, kterej bude chodit. Pak není od věci normální výrobce, rozdíl v chování od poznat bude.

tak vivo vyraba mobily dlhsie ako xiaomi a v sucasnosti je zrejme hlavnou diviziou bbk, najvacsieho vyrobcu mobilov vobec (pod ktory patri aj oppo, realme, oneplus).

Motorola Edge 30 Fusion

Děkuji za tip

Pokud to má být mobil, tak to je velmi dobrý tip. Ale pokud to myslí s vlogováním vážně, tak to stejně časem bude kamera, svícení a další věci, a to už se budete pohybovat v úplně jiném rozpočtu.

Dej jí prachy, ať si vybere. Sám si pamatuju přístup mých rodičů, že peníze se nedávají a ani konkrétní dárky si vybrat nemůžeš. A pak vždycky přišlo zklamání, protože já bych si koupil něco buď za stejný prachy ale jiného, nebo si připlatil pár korun navíc a koupil si něco mnohem lepšího.

Presne!

Ač androidista, tak se přidávám k těm, kteří radí iPhone, případně dát prachy, případně to zkonzultovat s dcerou přímo. Vivo je sice od největšího výrobce mobilů na světě a nebude to špatnej telefon a bude možná mít i kvalitní foťák. iPhone dá jistotu, že ten foťák bude kvalitní. Druhá věc je, že Apple je prostě brand, kterej mladý chtěj... Víc než cokoliv jinýho. A i když to nemusí platit pro uplně každýho, tak zrovna u člověka, co frčí na tiktoku, bych to očekával.

Za 15 tisíc bude mít většina telefonů už velmi dobrou kameru, na to fakt nepotřebuje iPhone. Je to jen jedna z dobrých možností, ale určitě ne jediná a pokud bude dobrá kvalita, tak je divákům naprosto ukradené, čím to bylo natočeno. Druhá věc potom je, jestli holka po iPhonu netouží, to by samozřejmě pak nemělo smysl řešit cokoliv jiného.

Padlo to tu opakovane a bylo bohuzel adminem smazano, jelikoz mu to zjevne nebylo po chuti.Fotit a nahravat video ve slusne kvalite bude za tyto penize asi kdejaky telefon, ale pokud ma byt primarnim ucelem vlogovani a ma to byt telefon, ne kamera, je volba jasna.iPhone - v kvalite nataceni videa opravdu dlouhodobe na spicce a neni ani potreba resit problemy s kvalitou nahravani na platformy jako je Instagram a TikTok, tak jak to je v pripade Android telefonu.A uplne nejrozumnejsim resenim bude dat ty penize jako prispevek dceri at si telefon vybere dle sveho uvazeni//Smazáno bylo pouze OT vlákno, kde probíhala flame war, jehož jste byl jedním z hlavních aktérů. Pokud k tomu dojde znovu, bude to opět smazáno.Moderátor //

Moderatorovi - to prosim ale apelujte u ostatnich ucasniku onoho flamwaru, kteri nebyli schopni uznat rozumne a slusne podane argumenty proc je jimi z nejakeho duvodu neblibena znacka nejlepsi moznou volbou Neminim to znovu komentovat nebo rozvijet, jen mi prijde rozumne zminit telefon ktery se pro pozadovany ucel pouziva nejcasteji a po kterem tu po promazani nebyla zminka.

Bohužel žádný nebude mít takovou stabilizaci obrazu jakou má iPhone, také nebude mít například takový natural rozostření pozadí jako mají iPhony, (nejlépe 14 Pro/ProMax) při 4k@24FPS

https://www.youtube.com/shorts/yHCZEpm7OmU vezmi si jakýkoli telefon co není iPhone 14 a vyzkoušej natočit klip v takovémto pohybu... Bez gimbalu. Tohle nezvládne ani spousta vlogovacích kamer v ceně toho telefonu.

Ten telefón natáča v rámci možností (bez gimbalu) nádherne, ale je mimo budget. Tak radšej kameru so vstavaným gimbalom, prípadne gimbal samotný + kameru. Gimbal celkove vylepší kvalitu videí mnohonásobne. Zariadenie na natáčanie vlogov nemusí byť nutne zároveň aj telefón.

Ano je to mimo budget, když budu chtít supersoprt tak když budu mít v kapse na fábii, tak s ním ze salonu neodjedu.Radím dát dceři peníze ať si vybere sama nebo přitlačit. A nemusí to být nutně nejnovější řada, byť ta zrovna exceluje v té stabilizaci. Ale nešel bych pod 13 řadu, tam klidně Miniho, hlavní foťák má pořád senzorovou stabilizaciKamera + gimbal... Ano může to fungovat lépe ale né univerzálněji. Taky jsem přemýšlel zda si na nějaký ten YT a domácí video koupit kameru, koupil jsem iPhone 12 Pro (tehdy aktuální model), protože když by mě to YT a natáčení nebavilo - což nebaví - tak ta kamera byla vyhozené prachy, takhle mám telefon, který mi k mé spokojenosti slouží denně. A to jsem před tím iPhone používal typicky Androidy v ceně 5-6 tisíc a říkal si, že drahý telefon kupovat nikdy nebudu.

Na druhú stranu - pokiaľ kupuješ drahší telefón výhradne kvôli videám, a natáčanie ťa po chvíli prestane baviť, nie je rozdiel v cene tiež vyhodené peniaze?Každopádne ale ak už aktívne vloguje a teda ju to baví a prestať sa nechystá, len chce lepšie "nádobíčko" na čo má budget 10-15k, myslím že s dedikovaným zariadením (obsahujúcim gimbal a v rámci budgetu a typu videí dobrú a vhodnú kameru, prípadne aj len gimbal ak jediným problémom existujúceho zariadenia bola stabilizácia), jej videá pojdu hore s kvalitou výrazne viac ako "len" s lepším mobilom kde posun určite bude, ale len inkrementálny.

Ešte som zabudol dodať - mikrofón. Kvalitný a zrozumiteľný zvuk je to čo veľa začínajúcim vlogerom chýba, môže v tom medzi nimi vyniknúť. Vlog s dobrým zvukom pôsobí oveľa profesionálnejšie.

"Vivo je sice od největšího výrobce mobilů"Vivo patří Samsungu? To jsem nevěděl :)

Vivo patrí BBK (ktorému patrí aj Oppo, Realme, a OnePlus) ktoré sa spravidla striedajú na prvom mieste v predaných kusoch so Samsungom, ako ktorý kvartál.

bbk je najvacsi vyrobca a vlastni vivo, oppo, realme, oneplus a zopar menej znamych brandov

Tak študuj, študuj. Máš mezery...

Nejlepší je zeptat se rovnou dcery, ta má jistě všechny telefony svých kamarádek okoukané a má nějakou představu, jaký by chtěla.

Presne tak ! Už iba zdielanie rád medzi sebou je na nezaplatenie !

Za 13k je na CZC pixel 6.

Keď je to na vlogovanie, musí to byť telefón? Čo poznám youtuberov (predpokladám že tiktok bude na tom podobne), tak až na úplných začiatočníkov ktorí používajú mobily (mobil už má tak v rámci toho že ho to nestojí nič extra zatiaľ stačí) používajú kamery ktoré majú predsa len oveľa lepšiu optiku ako mobil, vlog potom vyzerá oveľa lepšie. Typ kamery závisí na druhu vlogu. Napr. na také to vlogovanie s chodením po ulici youtuberi často používajú kameru s gimbalom ktorá je stabilizovaná. V tom je dobrá značka DJI (známa hlavne dronmi). Výhoda oproti samostatnému gimbalu na pripevnenie foťáku/mobilu je že máš celé zariadenie v jednom, nič nemusíš montovať, okamžite točíš. Plus oveľa menšie rozmery. Tiež sa to používa na rôzne športové/akčné vlogy kvôli tej stabilizácii. Do tých 15k aj 10k sa vojdeš.Ale najlepšie zistiť čo konkrétne chce točiť, prípadne čo točí už teraz, informuj sa. Pokiaľ chce byť výhradne v interiéri, gimbal je samozrejme blbosť.

Ano, doporučené modely vhodných kamery (např. Sony ZV-1, Alpha ZV-E10) tu byly zmíněné už včera, ale smazali to při úklidu reklam na iPhone.

Tak snad dcera pro 18ctinách nepodlehne místo TikToku serverům typu OnlyFans. Tam je tedy zájem o trochu"jiná" selfíčka.

Chtělo by to link na dceru, aby jsme to mohli profesně zhodnotit.

U nás som tiež chcel dať decku telefón na 18, nejaký lepší honor alebo xiaomi som vyberal, prípadne Samsung. Dobrý pomer cena/výkon. Okolo 500€Naštastie som sa opýtal, decko (gymnazistka) malo jasne v hlave ružový iphone. Aj podoprené argumentami (výkon, výdrž sw, vodeodolnosť, používane apky, doplnky apod)Takže v deň 18 sme išli do predajne a tých 500€ som jej doložil do iphone 13 128GB a nejaké príslušenstvo k tomu.Naozaj 18r nie je 10r.

Není se čemu divit, iPhone vládne dětem :)