» Poradna » Ostatní

Tavna tycinka ako izolacia

Zdravim.Je mozne pouzit tavnu tycinku ako izolator na el.spoj?Myslim normalne zaspajkovany spoj.Hladam na nete a su tam rozporuplne nazory.Jedna sa o 230 V spoj z odberom max 2 A.Dik.

Odpovědi na otázku

Ne, nemůže. Nemáš definovanou tloušťku a hlavně ti už při malém oteplení změkne a začne odtékat.

Jak myslis nemam definovanou tloustku?

Jak konkrétně to chceš použít?

Je to toto.https://www.aliexpress.com/item/ON-OFF-switch-Socket... Tie dva spinacie kontakty su moc blizko a preto som myslel ze by som to pre istotu zalial tym lepidlom.Staviam si retro herny automat a napajat sa z toho bude LCD monitor,maly audio zosilovac a raspbery pi.

Pokud to budeš pájet, použij toto:https://www.gme.cz/smrstovaci-buzirkyDalší možnost je tohle:https://goo.gl/GXHP5Q

Nevěřím, že ten silikon z té tyčinky se tam neudrží. Odpadne.Smršťovací bužírka je lepší idea.

Tak silikon to určitě není, jsou to různé polymery a kopolymery, např. ethylenvinylacetátové (EVA), amorfního alfa polyolefinu (APAO), poylamidů (PA) apod.

Nevíš co to kterým bude lepit má za složení. Jaké má izolační vlastnosti.

Opravdu ne, žádná ta tavná tyčinka není silikonová. Zkus vzít do ruky třeba silikonovou bužírku, podívat se vlastnosti silikonu a bude ti to jasné.

Nevěřím, že ten silikon z té tyčinky se tam udrží. Takhle to mělo být.

Máš samozřejmě pravdu. Z kontextu je sice jasné, jak jsem to myslel. Ale ten zápor tam je navíc. Omlouvám se.

V klidu můžeš. Pokud to zaliješ celé, tak tavná teplota je u levných nejméně 120°C a teplota, při které by to začalo téci tak, aby to vyteklo, je vyšší než 160°C a té to dlouhodobě zcela určitě nedosáhne.

Nejde o teplotu, jde o pohyb těch drátů. A o otřesy. Hrozí že to lepidlo za pár měsíců odpadne.

Jaký pohyb? Připevní vodiče, komplet tím lepidlem zalije ten prostor okolo (je dostatečně hluboký) a tím, že to bude kolem dokola zalité, se to ani nehne. Bude to přichycené k těm kontaktům a vodičům, tak je to kompletně obemkne, tam nemá co odpadnout. Mrkni na odkaz, co poslal.

To zařízení se bude hýbat. Budou na něj působit otřesy.Nevíš jestli ta hmota se s tím podkladem spojí.Nedokážeš říct co to udělá.Riskl bych to kdybych chtěl dělat vánoční ozdobu. Ale ne jako izolaci elektriky.

Na hladkém povrchu se ta tavná hmota nemusí udržet a při sebemenším mechanickém namáhání odpadne.

Vsak presne tak som uvazoval a spravil aj ja ! az potom ma napadlo ci to bol dobry napad preto som napisal dotaz.

To ale nejsou pájecí kontakty, nasazují se na to konektory a přes ně bužírky

To jsou fastony a jsou i již izolované fastony. Ty se lisují, jsou na to lisovací kleště, ale do neizolovaných fastonů jsou ty vodiče i pájet, ač to není běžný postup.

Tohle není dobré pájet. Teda dá se, pak bych na to použil buďto normální bužírku, když najdeš vhodný průměr, tak na to půjde tak akorát nasunout a bude tam držet. Nebo výše zmíněnou smršťovací bužírku. Ale musí se to umět pájet, nesmí se to dlouho a hodně prohřívat, je tak akorát, jinak se ty kontakty mohou z toho plastu uvolnit. Rozhodně nejlepší se si nalisovat vodiče na fastony...

Napriklad kabel od pracky, bojlera, sporkau berie take ampery, ze moze byt spoj horuci. A to by lepsidlo rozlepli.Niekdde v prensonom radiu by ale take nevadilo.

Tak snad kolik tam toho napapleš, ne? :)

Praveze tie Faston "vidlice" som kupil,presne v GME a po zasunuti su asi milimeter od seba a nedrzia tam moc napevno,takze sa hybu a bojim sa aby sa nedotkli pri nejakom pohybe.Videl som podobnu hmotu na viac plosnych spojoch,ale asi to zlozenie nie je zhodne s komercne predavanymi tycinkami v Lidlu.Preto sa pytam.

Pokud to jsou ty s izolací, tak není problém. Pokud ne, přetáhni přes ně smršťovací bužírku a je to. Tavné lepidlo ti časem vypadne a nebo tam toho budeš muset dát tolik, že to už nikdy nerozebereš, pokud bude potřeba.

Je otázka nakolik je to lepidlo izolační a nakolik časem degraduje, praská a nasává vlhkost.Na kabel do sluchátek nebo elektroniku do 5V bych to použil. Na vysoké napětí a proudy v žádném případě. Raději to zalít do epoxidu který aspoň teplem neměkne.ps: co je to za retro automat s LCD? To už se nedají za odvoz sehnat staré dobré CRT nebo televizory?

Sak preto sa pytam lebo neviem aku to ma izolacnu vlastnost,ako sa to sprava vo vlkom prostredi atd.Vysoke proudy to nebudu ani nahodou.Mozno 1 A.Jasne daju,ale aj lcd monitor sa da zohnat "za hubicku" a vyzera to podla mna lepsie.Moj vyzera cca asi takto https://www.youtube.com/watch

A je nějaký důvod abys nepoužil standardní řešení - smršťovací bužírku? A místo toho vymýšlel alternativní metody?

Ano je.Uz som tam to lepidlo dal a az potom ma napadlo ze ci to bol dobry napad

To neví nikdo jaké mají vlastnosti tavné tyčinky z číny, kýbl za 3 eura, které ležely několik let v celním skladu na mrazu a slunci.Tak odjebej to lepidlo pryč kolik toho jen půjde a přes to pak najebej bužírku nebo aspoň elektrikářskou pásku :) To je asi nejlepší co můžeš udělat.

Mas pravdu,toto bude najlepsie riesenie .Dik vsem.

Tavné lepidlo není určené pro použití jako izolant. V tomto případě bych použil izolované fastony.