Taktovani procesoru

Zdravim zajímalo by me ciste teoreticky na kolik ghz bych mohl nataktovat procesor aniz by nestihalo chlazeni a nedej boze nedoslo ke spaleni. Mam sice notebook, ale znacky rog. Zakladni takt je 2,8ghz s turbem na 3,8. Dle mého nazoru by taktovani v ramci turba mělo byt porad v norme na chlazeni, protože jestli ma schopen mit turbo na 3,8, tak i zaklad by mel uchladit. Dle ceny se jedna o notebook vyssi tridy. Cili je porad v klidu takt 3,1 -3,2 ghz? diky za overeni

Odpovědi na otázku

Notebůůů? Zapomeň!

Zvyseni vykonu u notebooku se obvykle dela tak, ze koupis notebook s vykonejsim hw. Pokud chces taktovat, tak smele do toho, ale pocitej s tim, ze pokud to vubec pujde a notebook tim hned neznicis, tak minimalne zkratis jeho zivotnost...

Me by spis zajimalo, co za CPU tam je, protoze moderni Intely bez "K" v oznaceni nenataktuje.ps. o vyjimce vim, ale je s tim takovyho drbani, navic notasacke desky to urcite nepovoli

7700hq, mam ho uz delší dobu a rad bych ten zakladni takt o něco navysil. Notas ma program uz v PC urceny k taktovani, ale otázkou mi je jiz zminovany dotaz.

U NB? taky bych to rád viděl

Ta určitě, ale dneska se ROG lepí na kde co.https://www.zive.cz/bleskovky/asus-rog-gx700-...

A jak by to udělal? Třeba u stolního PC to jde v Biosu ale u NB tam přeci nic není?

Softwarově by ve Windows mohl nějak zastavit Turbo.

poznal by rozdíl? myslím že ne

Nevím, zda opravdu funguje Speedshift, mně se ho u Skylakovýho Pentia, v levném notebooku Lenovo G51-80 s Windows 10 1703, nepovedlo zprovoznit. Pokud by měl uzamčené takty trvale a vypnuté úsporné funkce, tak by mohl (ale nemusel) mít nižší latence a lepší odezvu systému.

„Dle mého nazoru by taktovani v ramci turba mělo byt porad v norme na chlazeni, protože jestli ma schopen mit turbo na 3,8, tak i zaklad by mel uchladit.“Pokud jsi u toho názoru použil výpočet kapacity chladiče obsahující integrál, tak máš pravdu. Ale obávám se, že absolutně netušíš, jak Turbo funguje. Turbo neběží trvale. Při zatížení se spustí Turbo a běží, dokud se nezahřeje procesor na určitou teplotu, potom se podtaktuje, chladič chladne a výslední integrál těchto dvou časů je roven kapacitě chladícího systému.

Pokud je to herní notebook, je nejspíš dimenzovaný (včetně chlazení) na provoz v přednastavených taktech. Já bych to nedělala, notebooky mají přece jen všechny součástky nalepené u sebe a jakékoliv dlouhodobé zvýšení teploty snižuje životnost celku.

A hlavně, ve výsledku se ten procesor nejspíš začne chladit podtaktováním, takže při zvýšení základní frekvence může být výsledkem kolísání výkonu (a to i dost drastické). Pokud potřebuješ krátkodobý vysoký výkon, má na to tvůj notebook turbo. Pokud chceš dlouhodobě stabilní výkon, třeba ve hrách, může se v jistých situacích dokonce vyplatit podtaktovat (u mého předchozího laptopu, Dell e6540 s dedikovaným radeonem, jsem ze zvědavosti zkusila Fallout 4. Fungovalo to jen při snížení taktu na 80%, jinak to sice pár minut běželo rychle, ale po chvilce se procesor podtaktoval na 200 Mhz a ze hry se stal na pár minut statický obraz) :)

Turbo se má jen zmáčknout, né zmáčknout a držet. To celkem vystihuje tvojí situaci. Základní takt je to co to vydrží dlouhodobě. Turbo je stavěné k tomu aby se použilo jen chvíli a pak se to vrátilo na základní frekvenci. Chlazení toho notebooku není stavěné k tomu aby to jelo trvale na turbo frekvenci. Cenou nebo nálepkou rog nemá smysl se zabývat. Ikdyž vlastně ta nálepka zvýšila cenu toho notebooku. Ale stále se jedná o notebook kam taktování nepatří.

Škoda, že už neexistuje TURBO ako u 486. Aspoň systemom: TURBO 65W, bez TURBO 35W. Ale Intel by nemohol predať "T" CPU.