Taktování Procesoru

Dobrý den chci se zeptat jestli je bezpečný taktovat procesor Intel Core Quad Q8400 až na 3.66HhzPC SestavaCPU- Intel Core Quad Q8400 2.66Ghz GPU- NVIDIA GeForce GTX 465Základní deska- EP35-DS3RKdyž by něco důležitého chybělo tak stačí napsat hned přidám

Odpovědi na otázku

Mno tak jde hlavně o teploty + deska nevypadá, že by byla úplně ideální pro Oc

O teplotu není nouze ale spíš o tu desku. Co je špatně na desce?

Nemá chlazené napájení procesoru.

S OC rostou nároky na napájení CPU. Tato deska není dimenzována na vyšší proudy, takže se bude podstatně dříve přehřívat a CPU bude dříve nestabilní než na OC desce.Opravdová OC deska vypadá takto:http://www.legitreviews.com/images/reviews/793/Asus_R... Jak vidíš, kolem CPU je podstatně více součástek a jsou řádně chlazeny. Jde přes ně stabilně protlačit podstatně vyšší proudy při nižší teplotě. Tam, kde tvoje deska už bude dávno kolabovat, nebude mít OC deska ani provozní teplotu.

Na té desce to nejspíš nepůjde. Není na OC moc vhodná. Žádná "bezpečná" hranice neexistuje. Výrobce deklaruje jen základ. Vše nad je jen loterie. Takže to zkus a uvidíš. Zvedej to postupně a uvidíš, kam se dostaneš s rozumnými teplotami (jakmile začne teplota hodně růst, nemá smysl pokračovat).

Dodal bych, že to je teplota v zátěži, ne na ploše... je třeba to posunout o kousek, zatížit, zjistit teploty a znovu...

A když to přeženu nebo tam udělám něco blbě vypne se PC nebo se to nějak posere? (Bez ohledu na teplotu)

Nenabehne, ale mne pri vypnutí PC fyzicky padne FSB na pôvodných 266. V najhoršom zresetuješ BIOS. Avšak keď budeš zvyšovať postupne a pri napr. 3,4 GHz to nebude stabilné, znížiš a budeš hľadať vhodnú frekvenciu. Nemá zmysel taktovať zrazu na 4 GHz a skúšať. Taktuje sa postupne s testami

Pokud to nepřeženeš o moc (proto se přidává postupně třeba po 100MHz) a nenapálíš tam rovnou třeba 5GHz a 2V, tak PC bude jen nestabilní. Bud bude padat při zátěži (= trochu uber a bude to ok) nebo nepůjde zapnout vůbec (=uber trochu víc). Pokud nepůjde zapnout, uděláš reset BIOSu a jsi zase na základních taktech a můžeš zase pokračovat dál.

Doska umožňuje zvýšiť FSB? Zvyšuj postupne a zaťažuj a zistíš pri akej frek. Ti to nezačne padať. Ja som šiel z 266 MHz na 303 MHz, pri 305 MHz to padalo. Ale nemôžem zvýšiť Vcore. Ty by si sa mohol dostať na 380 MHz, ale som zvedavý na koľko ak môžeš zvýšiť Vcore

A co voltáž? Mě to tam psalo že to není optimalizováno tak jsem to dal na Auto Je to správně? Nebo to mám udělat manuálně?

S blikáním varování v BIOS si nelam hlavu. To jen Gigabyte - starý opatrník - se sichruje, aby ho lidé nežalovali až něco spletou.

Datail: aký je chladič?

Intel d60188-001

Takže BOX, co byl u CPU. Tedy další věc, která je dimenzovaná jen na běžný provoz, nikoliv na OC. A tedy další věc, co tě bude v OC dost limitovat.

Chtěl bych se zeptat ještě na 1. věc. Mám jít do biosu a zvyšovat CPU Frequency a pak to uložit a jít na plochu a zatížit procesor na max a zjistit jestli to bude stabilní? (Popřípadě jaký je nejlepší zátěžový program)

Vzhledem k tomu, že procesor má násobič 8, potřeboval bys na frekvenci 3,66 GHz frekvenci sběrnice FSB 458 MHz a tedy bys měl i paměti přetaktované na min 916 MHz. Vzhledem k tomu, že máš BOXovaný chladič, tak po potřebném zvýšení napětí nemyslím, že to uchladíš a nevím jestli paměti snesou tak vysoké přetaktování.

Dejme tomu že to dám na 3.33Ghz a budu tam mít nastavenou voltáž na Automat Nestanese nic? Protože když to nechám na manuál a zvýším to na 2.86 tak už mi to píše že voltáž není optimalizovaná

Víš co, jestli nejsi proti a máš aspoň 800 MHz-ové paměti, nastav si BIOS takhle: Kapitola MIT:- CPU Host Clock Control Enabled - CPU Host Frequency 400 MHz - PCI-E Frequency 100 MHz - Performance Enhance Standard - System Memory Multiplier 2,00 - Systém Voltage Control Manual - CPU Voltage Control 1,3625 V pak F10-Yes-Enter a měl bys být na 3,2 GHz.

Ok zkusím to díky

Hele kámo díky funguje a při maximální zátěží je 76° Je max a když bych to chtěl dát na 3.33? nebo nějaký pravidlo? Když zvýším Např; o 0,10Ghz tak jak se zvedne CPU Voltage Control. Chápeš?

To je ale špatně. T Case tvého procesoru je 71,4 st.C. A když půjdeš výš, bude to ještě horší - procesor začne vkládat prázdné cykly a v konečném efektu půjdeš s výkonem dolů. Chce to lepší chladič, nebo ten co máš aspoň vyčistit od prachu... A taky info - máš na desce BIOS F4? Jaké máš paměti a jak jsou rozmístěné v paměťových slotech?

BIOS F4 Ram Slot 1 A-Data Technology EXTREME DDR2 800+ (Nejblíže u CPU)Slot 2 Kingston 2G-UDIMMSlot 3 A-Data Technology EXTREME DDR2 800+Slot 4 Kingston 2G-UDIMM (Nejdál od CPU)

To vypadá rozumně, když uvážím, že ty paměti Kingston (CL6) nejsou tak kvalitní jako ty A-DATA. Potíž je, že jsi hrozně neskromný. Já jsem si procesor (6600K) přetaktovala o 15% a jsem spokojená, protože 1,5 hodinový film mám z MPEG2 převedený do MPEG4 za 10 minut. Ty máš procesor přetaktovaný teď o 20 % a je ti to málo. Já rozhodně nechtěla jít s napětím výš. Intel doporučuje u tvého procesoru nepřekračovat 1,3625 V a tak bych se jeho doporučením řídila. A spíš bych teď postupně snižovala napětí a zkoušela s jakým to ještě bude stabilní. To by mohlo teplotě pomoct. A výš bych šla až s lepším chlazením. Tím výš myslím frekvenci ne napětí. Máš ve skříni vzadu pod zdrojem ventilátor na odsávání teplého vzduchu? Ale dělej jak myslíš, je to tvoje PC a tvůj procesor.

Jop ten ventilátor mám a teď to můžu dát na 3,40 aniž bych hýbal s Voltáží?

Podívej ty můžeš udělat co chceš a nemusíš se nás ptát na souhlas. 3,4 GHz znamená frekvenci sběrnice FSB 425 MHz a počítej s tím, že paměti poběží na 850 MHz. Nevím jestli to bude fungovat. Ty máš 45 nm technologií vyrobený procesor a tam se dostaneš tak vysoko, jak ti dovolí deska, zatímco u 65 nm technologií vyrobených procesorů ses dostal tak daleko, jak dobrý jsi koupil procesor.

Ok díky jen jsem se ptal abych neudělal blbost. Jinak ti moc děkuji za pomoc s přetaktováním na 3,20ghz

Ještě mě napadlo, že by bylo dobrá zkontrolovat počet linek sběrnice PCI-E. My jsme sice nastavili frekvenci téhle sběrnice 100 MHz natvrdo, ale aby to nepřešlo do módu x8 nebo x4. Přišel bys tím o grafický výkon karty. Když si stáhneš CPU-Z: http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html co najdeš na kartě Mainboard? Dole vlevo Link Width je x16? Vpravo je Max.supported a tam bys měl mít vždycky x16.Tak hlavně jestli to vlevo je pořád na 16.

Jo je to furt na x16

Prima, tak vymysli jak polepšíš chlazení. A když si stáhneš OCCT, tak otestuješ stabilitu přetaktování nejlíp.

Iba na 4 GHz? Veď to musí zniesť 4,5 GHz

On má ale teď 3,2 GHz. Ale jestli mluvíš o mně tak mezi 3,9 a 4,5 GHz těch 15% o kterých mluvím je.

Prekvapuje ma, že turbo frekvenciu považuješ za základ. http://ark.intel.com/products/88191/Intel-Core... - štok (neviem čo to je, ale používa sa to slovo často) je 3,5 GHz aj keď iba na takej frek. asi často nejde, ale je to jeho základ

Štok se používá na chmelnici. Ten strhneš a očešeš. Nebo štoky naložíš a odvezeš na česačku, kde je očeše mašina. Mně trvalo týden než to bylo na 1,23 V stabilní, ale pak přes noc v OCCT teplota procesoru maximálně 61 st.C, takže v realitě vždycky míň.

Verím, že vieš, že som myslel základnú frekvenciu. Inak ja si češem vlasy, nie štok. Nepísal som o dobe pretaktovania, ale o tom, že aj keď v BIOSe si zvýšila multiplier z 39 na 45, ale reálne si pretaktovala o 1 GHz, lebo frek. šla z 3,5 na 4,5 GHz, čo nie je o 15%

Tak já jsem začala na 4,8 GHz, ale napětí 1,3V se mi nelíbilo a teploty taky ne.