Taktování PC

Ahoj, vlastním PC s komponenty - GTX 1080 Ti Gaming Trio, R5 3600, Zdroj Chieftec 850W a deskou Aorus Elite B450. Vím moc dobře že mám zdroj prskavku, bohužel sem to stavěl v době kdy sem to ještě nevěděl, jenže momentálně sem vyhodil peníze za procesor a v nejbližší době nic kupovat nebudu. Rád bych si vytaktoval grafiku s procesor, chci se zeptat jestli to je možné s tímhle zdrojem případně jestli taktování může nějak uškodit? hledal sem spoustu témat ale furt mě je otázkou kdyby taktování bylo tak v pořádku proč by to nedělal každý, díky moc za všechny odpovědi :)

Odpovědi na otázku

Taktovanie bol hit pred par rokmi. Aj ked nataktujes, tak ten narast vykonu nikde nezbadas.

Odpověď na poslední otázku je: Proto, že taktování je zbytečný nesmysl. Jediné co získáš, je jakýsi pocit. Pozitivní reálný dopad to nemá. Když to provedeš špatně, můžeš mít nestabilní systém, nebo dokonce něco odpálit.PrasatkoPee

dnesne procesory sa taktuju same. Vola sa to turbo. Napr. tvoj ryzen3600 ma zakladnu frekvenciu 3600MHz, ale dokaze sa sam pretaktovat az na 4200MHz. Takze ty nemusis robit vobec nic, pretaktuje sa to same na hodnoty, kedy to je este bezpecne. Samozrejme to na dlhsiu debatu, ale pre teba to staci aby si si uvedomil, ze nic taktovat netreba. Avsak ak sa rozhodnes, ze chces, nic ti nebrani skusit si to nastavit rucne na ine hodnoty.

Taktování má význam, jestli vůbec, u nejvýkonnějších komponent, když potřebuješ každé procento na vrh, ale trh už ti nic vyššího nenabízí.Druhý rozumný důvod je zábava a radost z toho, že máš v testech o 2% Vyšší skóre i za cenu potencionálně nestabilního systému. Ale to se pak neptej a jdi si hrát.

zajímavý.. před pár lety než přišlo AMD s Ryzenama měl každej hráč od intelu milostivě i5 čtyřjádro a trvrdil že musí taktovat aby z toho dostal tak 10% navíc.. (OK tenkrát to trochu mělo smysl).Teď když máme Ryzeny s 6 a 8 jádrama a s výkonem vyšším o 80-100% v základu než u původních čtyřjader Intelu, tak každej tvrdí že to musí taktovat aby získal dalších max 10%..

Kde jsou ty doby, kdy jsem E2140 s výchozí frekvencí 1,6 GHz přetočil na stabilních 3,2 GHz. Tedy +100%. S box chladičem a na (pod)průměrné desce Asus P5KC. To znát bylo, dnešní honba za pár procenty navíc je opravdu směšná.

jo u core2 procesorů to šlo docela dobře. Dneska je to už fakt zbytečný. Core2quad šel taky docela dobře.

Co teprve Cele(vý)ron 400. To byly časy.INTEL 166 MMX na 233 MHz. K tomu 3Dfx Voodoo. Carmageddon 2 jak po másle.

myslis celer 266 bez L2 na 450? Alebo duron650 prekreslene mostiky pentelkou na 850-900? Yo.. to boli casy.

V té době bylo taktování cestou, jak získat vyšší výkon zadarmo. Dnes je z toho předražená zbytečnost bez užitku, kde se platí hlavně za vzhled a blikátka.

ja som s taktovanim skoncil v 2013 ked som presiel na x6 1055T, ktory taktovat isiel na 2800@3200, ale scythe mugen2 to nedokazal uchladit, tak som to mal na default. Na tu dobu to malo aj tak dost vykonu. V 2015 som potom kupil intel bez K, ktory sa taktovat neda :( Pri novom CPU bude priorita undervolt :)

Durony už právě díky zkratování můstků tolik populární nebyly. Celeron je klasika, díky absenci L2 a 66 MHz FSB clock z nich šlo vyždímat hodně.

A nebo i7 930 na 4.8GHz a ještě Xeon x5660 také na 4.8 😆

Jako taktování u dnešním procesorů moc nemá smysl až na jednu výjimku. Tím je agresivní powermanagment u ryzenů 3. generace, protože když chcete, aby procesor boostoval na těch 4,2 GHz tak se to sakra podepíše na hlučnosti, protože deska neví, jak kvalitní kousek křemíku se v ní nachází a tak raději nastaví vyšší napětí, než je nutné, aby procesor byl naprosto stabilní. Pokud nastavíte stálou frekvenci na 4,2 GHz, nic tím nezkazíte, protože se nastaví nějaké to slušné napětí, kdy to je stabilní, ale zároveň to tolik to napětí nežene nahoru. Já mám úplně tu samou desku a mám ryzen 3 3100 a mám ho na 4GHz a teploty mám dokonce nižší než při frekvenci 3,6 GHz Původní napětí při boostu bylo něco okolo 1,25V a teď na 4GHz mám 1,1V a procesor prošel 2 hodinovým OCCT testem, takže napětí dostatečné, takže já bych tam nastavil nějakou tu normální stálou frekvenci +-100MHz od boost frekvence a budete mít nejen dobrý pocit, že jste něco přetaktoval, ale zároveň jak tomu procesoru, tak té desce můžete výrazně ulevit a chladiči samozřejmě také.U té grafické karty, ale pozor. Tam je to taktování ještě větší nesmysl, protože té grafické kartě o dost zvýšíte spotřebu, teploty atd. a to samozřejmě znamená znatelně nižší životnost a ten explosion zdroj také nebude moc nadšený.

Vetsina taktovacu si navic nehlida teploty u VRM, u taktovani GPU to plati dvojnasob, tam je chlazeni VRM vetsinou zanedbavano. Taktovani GPU bych doporucil jen s full cover vodnikem, da se tak ziskat navic do 10%. Taktovat R5 3600 s GTX 1080 nema zadny smysl. Na druhou stranu kdyby mel nejake I5 s K, tak tam by byl naopak nesmysl netaktovat..Ten zdroj je sice krap, ale je to 850W, pochybuju ze by se pri jakemkoliv taktovani zapotil?

Já mám sice jen i7 6700k na 4.8 ale vem chladím v okruhu vodou 😀 jistota je jistota

* vrm

matne si spomínam že ryzeny sa dali ľahko podvoltovať a dokázali pri tom fungovať s nižšou teplotou a spotrebou. v skutočnosti ale mohol zároveň klesnúť vypočetný výkon aj napriek vyšším taktom. k testom stability sa odporúčalo pridaj aj výkonnostné testy. 1,1V je už dosť málo pre ryzen. podľa googlu taký 3700x beží pri 1,3 OK, pri 1,2 už stráca 400bodov v multicore teste hoc dosahuje vyššie frekvencie...preto sa pri ryzene odporúča skôr lepšie chladenie a nehať všetko na PBO. ak chceš experimentovať s vcore, robí sa to cez offset v malých krokoch kým nezačne klesať výkon..

Na výkon má vliv jen frekvence, napětí rozhodně ne. Pokud máš stejné takty, tak je výkon pořád stejný, bez ohledu napětí. Napětí ovlivňuje pouze stabilitu (když je příliš nízké, začne se zasekávat) a teplotu (pokud je příliš vysoké).

Tolik mínusů a nikdo není ochoten vysvětlit, jak by asi změna napětí při stejné frekvenci mohla způsobit změnu výpočetního výkonu

Tak oni asi nechapou, co je to TDP, co je to napeti..

áno aj nie. platí to pri inteli, s ryzenom je to trochu iné.s nižším napätím môže dosahovať vyššie frekvencie vďaka nižšej teplote a PBO. z nejakých príčin keď je napätie príliš nízke stráca výkon hoc jednotlivé jadrá boostujú na pôvodné hodnoty. steve sa tomu venoval, myslím že aj der8auer niečo k tomu hovoril.https://www.gamersnexus.net/guides/3494-amd-ryzen-300...