Taktování celeronu 2.4

Chtěl bych vědět, zda-li jde přetaktovat procesor s touto konfigurací:Vlastnosti základní deskyNázev základní desky Biostar P4TSE (Pro) Vlastnosti FSB Typ sběrnice Intel NetBurstŠířka sběrnice 64 bitSkutečný takt 100 MHz (QDR)Efektivní taktování 400 MHzŠířka pásma 3200 MB/s Vlastnosti paměťové sběrnice Typ sběrnice DDR SDRAMŠířka sběrnice 64 bitSkutečný takt 133 MHz (DDR)Efektivní taktování 267 MHzŠířka pásma 2133 MB/s Vlastnosti čipové sady Typ sběrnice Intel Hub InterfaceŠířka sběrnice 8 bitSkutečný takt 67 MHz (QDR)Efektivní taktování 267 MHzŠířka pásma 267 MB/s Technické informace o základní desce CPU Sokly/Sloty 1Rozšiřující sloty 5 PCI, 1 AGP, 1 CNRRAM Sloty 4 DIMMIntegrovaná zařízení Audio, LAN, IEEE-1394Velikostní faktor (Form Factor) ATXVelikost základní desky 240 mm x 300 mmČipová sada základní desky i865PE Výrobce základní desky Jméno firmy Biostar GroupVlastnosti CPU CPU typ Intel CeleronOznačení CPU Northwood-128Krokování CPU D1Engineering Sample NeJméno CPUID CPU Intel(R) Celeron(R) CPU 2.40GHzRevize CPUID 00000F29h Takt CPU Takt CPU 2393.77 MHz (originál: 2400 MHz)Násobič taktu CPU 24.0xCPU FSB 99.74 MHz (originál: 100 MHz) Cache CPU L1 Trace Cache 12K InstructionsL1 Datová cache 8 KBL2 Cache 128 KB (On-Die, ECC, ATC, Full-Speed) SPD memory moduly DIMM1 256 MB PC3200 DDR SDRAM (2.5-3-3-8 @ 200 MHz)DIMM2 512 MB PC3200 DDR SDRAM (3.0-4-4-8 @ 200 MHz)DIMM3 256 MB PC3200 DDR SDRAM (2.5-4-4-8 @ 200 MHz) Vlastnosti BIOSu Typ Award BIOSu Phoenix-Award BIOS v6.00PGDMI BIOS verze 6.00 PGVlastnosti základní desky Název základní desky Biostar P4TSE (Pro) (5 PCI, 1 AGP, 1 CNR, 4 DIMM, Audio, LAN, IEEE-1394) SPD memory moduly DIMM1 256 MB PC3200 DDR SDRAM (2.5-3-3-8 @ 200 MHz)DIMM2 512 MB PC3200 DDR SDRAM (3.0-4-4-8 @ 200 MHz)DIMM3 256 MB PC3200 DDR SDRAM (2.5-4-4-8 @ 200 MHz) Vlastnosti senzorů Typ senzoru ITE IT8712F (ISA 290h) Teploty CPU 26 °C (79 °F)WDC WD800BB-55JKA0 34 °C (93 °F) Ventilátory CPU 1875 RPMSkříň 2344 RPM Napájecí napětí Jádro CPU 1.49 Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

Pokud v BIOSu najdeš nastavení sběrnice AGP na 66,66 MHz a PCI na 33,33 MHz natvrdo, měl bys dokázat přenastavit FSB za 100 na 133 MHz. Těch 3,2 GHz procesor zvládne.Frekvenci pamětí ale musíš snížit. Při téhle děličce by musely umět 533 MHz a o tom pochybuji.Souhrnem: Procesor přetaktování o 1/3 zvládne (pokud máš pro něj proud a slušné chlazení). ale paměti asi ne. Tak je dej o děličku níž.Někdy to bývá AGP/PCI lock, co se dá použít, aby se ti společně s FSB nezvyšovaly frekvence uvedených dvou sběrnic, přes které s deskou komunikují některá zařízení a kterým by se to nelíbilo.

A mám na to použít nějaký program, nebo mám vše dělat jen v Biosu?A mohl by si mi napsat takový stručný návod jak a co mám nastavit...?Byl bych ti moc vděčný

Já taktuju jedině z BIOSu, protože všechny programy, které to nabízejí v prostředí operačního systému, to stejně v BIOSu musí uložit a občas s tím mají problémy. Tak abych neřešil, jestli problém zavinil program, nebo já.Napsáno to už máš od včerejška a o nic jiného vážně nejde:1) Fixovat frekvence AGP/PCI na 66,66/33,33 MHz, aby se nezvyšovaly společně s frekvencí FSB.2) Zvýšit frekvenci FSB a tím současně procesoru a pamětí.3) Ohlídat, abych se s přetaktováním pamětí nedostal tak vysoko, že mi to celé shodí. Když tak vybrat jinou děličku DRAM/FSB.

mockrát děkuji.Zkusim to a dyžtak se ještě ozvu

A ještě něco.Mám něco odpojit z počítače?

Ne. Proč?

někde sem to četl.Aby se se neodpálily jiné komponenty v počítači.Takže ne.?

Pokud nebudeš zvyšovat napětí (procesoru, pamětí, severního můstku apod.), nemáš šanci cokoliv jakýmkoliv přetaktováním zničit. I kdybys chtěl.

tak sem na to koukal a vůbec nic z toho co jsi mi napsal jsem tam nenašel.Je to možný?Mohl by si mi to napsat přesně podle toho jak je to napsaný v biosu?

je tam všechno možný ale to co si napsal jsem nenašel.Tedy aspon si to myslim

prosííím

Pokud jsi to nenašel ty, já ti to asi odsud nenajdu.AGP Frequency nebo PCI Frequency, nebo AGP/PCI Lock jsou věci, které v Advanced části BIOSu buď jsou, nebo nejsou. Pokud nejsou, není ta deska k přetaktovávání vhodná.Pokud zvýšíš frekvenci FSB o 10-12 % a uvedené frekvence se zvýší také, začneš mít problémy s grafikou, síťovkou ev. jinými zařízeními, které přes uvedené sběrnice komunikují s deskou.Takže pros hlavně sebe, abys to tam našel.Jsou desky, typicky starší desky od Intelu s chipsetem Intel, kde jsi rád, když si změníš systémový čas a datum a bootovací sekvenci.Třeba je to podobný případ.Podívej se do manuálu k desce, jestli tam takovéhle položky jsou. Jestli nemáš manuál, vlez do BIOSu a hledej dál.

Nejlépe ti poradí: http://quickhelp.wz.cz/