Takt GPU

Zdravím,mám takový problém se svojí grafickou kartou. Je to Sapphire Vapor-X R7 370 4GB DDR5. Takt jádra je 1075 MHz a takt paměti 1450 MHz.Občas, asi jednou až dvakrát týdně se mi stane že jádro nejede na 1075 MHz, ale pouze na 925 MHz, což celkem dost sníží výkon při hraní. Pomůže až restart PC (když nerestartnu PC, ale jen vypnu a pak druhý den zapnu, jedou pořád nízké takty). Ani ovladač od AMD, ve kterém jde přetaktovat grafiku nepomáhá. Běžně když přetaktuju tak karta jede na vyšší takty, které jsem nastavil, ale když nastane situace že mi ten den jede jádro prostě na 925 MHz, tak ani taktování nefunguje. Tento problém není způsoben častým taktováním. Dělalo to i před tím, a taktoval jsem jen párkrát na zkoušku, nyní jsem na původních taktech.Nevíte čím by to mohlo být? Případně jak to spravit?

Odpovědi na otázku

Tipnu si, TPD limit, teploty GPU, zdroj.

S teplotou není vůbec problém. Ta se drží do 63 stupňů. Zdroj je taky v pohodě. Tak nevím právě.

Zdroj není o pohodě, zdroj je o tom, aby o tom aby byl schopný dodat napětí dle platných ATX norem. Že je na něčem napsáno například 500 W neznamená, že je to bezpečné používat!

Můj zdroj má certifikaci na 80+, což znamená že má zvládat 80% +. Když to přepočítám, tak to znamená, že minimálně by měl utáhnout 400w. Když ale u všeho sečtu maximální w tak sem celkem na nějakých 380w. Což si myslím, že by nemělo být problém pro tento zdroj, nebo snad ano?

Ale prd. Účinnost je úplně něco jiného. Každý zdroj (alespoň ty kvalitní) musí dokázat dát svůj jmenovitý výkon na výstupu bez ohledu na účinnost. Takže 500W zdroj musí umět dát 500W a je jedno, zda má účinnost 90%, 80% nebo jen 70%. V čem je tedy rozdíl? Ve spotřebě zdroje. Účinnost udává, kolik zdroj dodá na výstup z toho, co odebírá ze zásuvky. Takže pokud budeš mít 500W zdroj zatížený na 100% (PC po něm bude chtít plných 500W), tak ze zásuvky bude odebírat podle účinnosti:90% - 555W (500W žere PC, 55W zdroj)80% - 625W (500W žere PC, 125W zdroj)70% - 714W (500W žere PC, 214W zdroj)Při zátěži 200W to tedy bude třeba takto:90% - 222W (500W žere PC, 22W zdroj)80% - 250W (500W žere PC, 50W zdroj)70% - 286W (500W žere PC, 86W zdroj)Už chápeš, kde je rozdíl? Zdroje s nižší účinností jen více žerou a tedy i véce topí. Výkon to ale nijak neomezuje. Ten omezuje hlavně to, když je zdroj odpad a ty údaje na štítku dokáže splnit jen omylem nebo jen na krátkou dobu a to opět bez ohledu na účinost.

Děkuju za vysvětlení. Aspoň v tom mám ted už jasno.Každopádně nevím stále, proč mi ta grafika tak blbne. Zdroj mám tenhle:https://www.czc.cz/fortron-hexa-500-500w/152... a nejsou na něj špatné recenze. Takže zdrojem by to nemělo být. Zůstává zde otázka co mi snižuje takty na jádře grafiky?

Je to vyčištěný?

Vzhledem k tomu, že počítač je pár měsíců nový, tak ano, je čistý.

Je to tenhle model? http://poormanelectronics.blogspot.cz/2016/03/the-bad-capacitor... Sice 10 let stará přeznačená řada GLN, ale problémy tohoto typu by jím způsobené být neměly.

Já si myslím, že to bude jen SW problém, viz můj příspěvek níže.

Myslím si, že by to mohlo být něco špatně nastavené nebo tak něco. Ale vůbec netuším co.

Při hraní, v klidu ...?V jaké hře ...?

Není to závislé na hře nebo klidu. Udělá to jen občas hned od zapnutí PC.

Já mám podobnou GK jako ty - MSI R7 370 GAMING 2G, 2GB a tebou popisovaný problém mám občas taky. Děje se to, když mám otevřený Google Chrome. Většinou mně jede GK v klidu na 300 MHz, ale právě v tom Chrome někdy frekvence vyskočí na 450 MHz, a potom když zapnu hru, tak karta jde jen na 925 MHz (standartně by měla jít na 1030 MHz). Mně pomůže, když zavřu Chrome.Vypnutí a zapnutí PC ti na rozdíl od restartu nemusí pomoct proto, že pokud používáš Windows 8 nebo 10 tak máš pravděpodobně zapnutou funkci Rychlé spuštění, kvůli které se jádro OS nevypíná, ale jen hibernuje.

Dělá mi to od zapnutí PC. Nedávám rychle spuštění. Normálně vypínám pc. Né pouze hibernací. A opravdu pomůže jen restart PC.

Pokud máš Windows 8 nebo 10 tak to tam je nastavené a dělá se to samo.