Takt CPU E8200

Dobrý den.
Potřeboval bych pomoci s přetaktováním CPU E8200.Jiš jsem ho nataktoval na 3.3 MHz,ale není stabilní.napětí jsem nechal na auto.Musím dodat,že jsem laik a taktuji poprvé.Můžete mi prosím pomoci?
Sestava
www.gigabyte.com.tw ...
Základní deska: Gigabyte GA-EP45-DS3R , BIOS Award : version: F4 Typ CPU: DualCore Intel Core 2 Duo E8200, 2666 MHz (8 x 333), Paměti : DDR2 1066MHz PC8500 CL5-5-5-15 PATRIOT Extreme Performance Viper Series, EPP - vhodné pro DualChannel, Grafický adaptér: GIGABYTE NX88T512HP, 512MB DDR3 (1840MHz)PCI-E , Zdroj : ATX 650W Corsar CMPSU-650TXEU, Skříň : Miditower Cooler master Elite 330,
Disková jednotka WDC WD2500KS-00MJB0 (232 GB, IDE) Optická jednotka Samsung TSSTcorp CDDVDW SH-S203P OS:.Windows XP Pofesional servis pak 3
Předem moc děkuji.

Odpovědi na otázku

když seš laik tak netaktuj a nejdříve si něco nastuduj , a nota bene to musíš tuhle výkonnou sestavu ničit ? www.extrahardware.cz ...

vypnout sporici funkce, ty snizuji nasobic, frekvence se meni a celkove dochazi ke kolisani a problemum se stabilitou, zdroj je v poho a RAM taky, jenom je potreba si pohlidat delicky aby pameti nejely na nejake nestabilni frekvenci a dat jim dostatek stavy, nektere pameti potrebuji 2,0-2,3V, ale to musis vedet podle pameti, jinak me se v pohode podarilo 8x450=3600MHz a na 8x400=3200MHz by mel jet uplne v poho se zakladnim napajenim, mozna na 3400MHz je takova frekvence ze pameti muzou bezet na nejake nezvykle frekvenci, musis si o tom nco precist, posledni vec, zeptal bych se na chlazeni, to muze byt velky problem a mozna prave pricina nestabilyty, napis co mas za chladic, popr poradim, predpokladam ze BOX

Nejdrive chci podekovat.Ktomu chlazeni.Mam chladic Arctic Cooling Freezer 7 Pro .Pri testovani procesoru v Everestu a to 30min mi teplota vyjela nejvice na 63°C.potrebuji poradit mezi dvema chladici.Prvni je Primecooler PC-HP4 SuperSilent Heatpipe+jiny vetracek Scythe SY1025SL12H nebo tento OCZ Vindicator.Tim se dostanu na lepsi teplotu CPU.Pameti jsem mel na AUTO delicka zmenena 3.20D 400 frekvence (MHz) 1066 na 1066.Vse behalo dobre.Po vypnuti a opetovnem zapnuti toto nastaveni selhalo.V biosu cervene oznameni o spatnem napajeni.Urcite to bude male napajeni RAM.Je pravda ze mam zapnute sporici funkce.Take potrebuji poradit s pastou na CPU.
Moc dekuji.
www.czechcomputer.cz ... +
www.czechcomputer.cz ...
www.alza.cz ...

Stáhni si CPU-Z. Neboj, je to malý prográmek, ale poví ti všechno, co pro taktování budeš potřebovat.

Zejména frekvenci a časování pamětí z karty Memory.

Tam bych hledala problém napřed.

8200 má totiž vysokou frekvenci FSB a relativně nízký násobič, takže jeho přetaktování klade dost vysoké nároky na paměti.

Až budeš mít ty údaje, tak je napiš.

A uvidíme, co dál.

na pameti dat delicku 2 tak se pameti podtaktují fsb muze jit nahoru tim procesor pretaktujes pameti podtaktujes acpu dostanes na nejvysi moznou hranici 3.6 GHZ bez zvysovani napeti na cemkoliv u tohoto cpu skouseno spametema patriot 800 mhz exterme cl4 na desce p35 ds3 dosazeno stabilne 3600 mhz pameti pdtaktovany na zacatku na 600 mhz cpu fsb 300 nasobic srazen na 7 fsb vyskouseno az do 470 mhz stabilne.

Pokud ty paměti mají mít 2,3V na frekvenci 1066 MHz s časováním 5-5-5-15, a ty jsi byl na cca 990 MHz se standartními 1,8 V, není nic divného, že se jim to moc nelíbilo.

Já používám HP4 s tím 100 mm Scythe (2000 ot) a je to funkčně i cenově dokonalé.

Ten druhý chladič neznám, ale protože nemá profrézovanou základnu a heatpipes se nebudou dotýkat procesoru, musí být výkonově horší.

Doporučený postup je pochopitelně OK:

napřed přetaktovat procesor při minimálním možném násobiči pamětí

pak dotaktovat paměti

a pak přetaktovat grafickou kartu.

jaé máš teploty na jakém procíku...?to by mě fakt zajímalo jaký je ten primecooler..

Skvělý.....a hlučný.

Ale vážně, ten originální ventilátor má výkon, ne že ne, ale tichý není.

Ten 100 mm Scythe má stejný výkon, ovšem o 600 otáček níž.

Chladím s tím E2160, přetaktovaný z 1,8 na 3,15 GHz.

Teď má procesor 37 st.C a ventilátor 1260 otáček.

Po 100 % zatížení obou jader v programu Intel TAT, má ventilátor 2100 otáček a jádra 67 až 69 st.C.

U mojí revize procesoru se počítač restartuje při dosažení 73,4 st.C

jo tak to jo...já mám scythe mine a ten ventilátor si nemůžu vynachválit...celk. sem se rozhod že teďka už jenom scythe-2 za cenu jedné Noctuy:-d ale zas musím říct že můj chladič je asi účinnější, mám intel pentium 4 Northwood 2,66@3 Ghz a teďka když jsem na netu má 37°C a v zátěži max 48°C. no jěště koupím lepší pastu a uvidím co to udělá

Škoda.

Zjistil bys, že libovolné zatížení je legrace ve srovnání s tím, jak umí tepelně zatížit procesor Thermal Analysis Tool od Intelu.

jdu to stánout a vyzkoušet jestli mi to půjde

hmm tak samozřejmě nefunguje..starý cpu...

Pameti maji mit 2.1V na frekvenci 1066 MHz s časováním 5-5-5-15 standartními 1,8 V.Take se priklanim k Hp4 s tím 100 mm Scythe (2000 ot).Jeste potrebuji poradit s pastou.
www.alza.cz ...

zauimave ze kazdy tu riesi pamete ale to ze dostal 2666 na 3300 bez zmeny napajania to nikoho netankuje?
vecsina ostatneho tu bola uz popisana ale mal by si pred taktovnim aj nieco nastudovat a nie bezhlavo tlacit MHz

precitaj si nieco na pctuning.cz a potom budes moct aj nieco potunit

Ani ne.

U 8400 jsem bez změny napájení byla na 3,8 GHz.

Tak si myslím, že i jemu se podaří dostat výš, až ho nebudou brzdit paměti.

Tím líp. Tak je tam dej.

Jestli ti nevadí horší roztírání (musíš ji nacpat i k těm heatpipes), tak MX-2 od ARCTIC.

Chladic mi prijde pristi tyden a tu pastu mi objednali MX1 tu MX2 nemaji.Doufam ze je ta MX1 take dobra.

Jo, žádná chyba.

Tak co ti píše na kartě SPD ten prográmek CPU-Z?

Ja mam napr. bez zmeny napatia 8200 na 3.2Ghz - este na doske GB P965DS4 rev.3.3.
Na P45 by malo to ist rovnako - problem je zrejme v ramkach - treba dat vyssie napatie a dat spravny nasobic.

Zatim mam porad zapnute sporici veci na desce.CPU jde dobre bez chyb.Jede na 3.2 GHz a zadne napeti jsem nezvisoval.Na RAM take ne.Cekam na ten chladic.