» Poradna » Programy

Tak jsem zkusil Linux....

Zcela nový notebook HP, 256 RAM, 40GB HDD, na disku FreeDos - ideální sestava k otestování Linuxu, než tam nahraju XP. Pro upřesnění dodávám, že zatím jsem de facto IT profesionál (pouze na Win platformě) a tak jsem to chtěl opravdu upřímně zkusit s tím, že mě to třeba i přesvědčí. Stáhnul jsem si a vypálil ISO Ubuntu 6.10 vložil do CD a nabootoval - níže následuje čas v minutách a vteřinách od začátku "instalace" (začal jsem přesně v osm večer):20:00:00 úvodní obrazovka, přepínám systém do češtiny, pobavila mě gramatická chyba hned na první obrazovce "v záchraném režimu"20:00:05 objevuje se "Loading kernel" - tak nějak divně a téměř nečitelně na dvou místech obrazovky najednou20:00:10 naskakuje logo Ubuntu a pod ním běží pruh20:01:55 doběhl pruh, obrazovka zčernala, v rohu začal blikat kurzor20:03:55 objevuje se půl obrazovky popsané textem, který začíná "firmware helper: loading error"20:04:35 obrazovka opět zčernala, tentokrát nebliká ani kurzor20:04:55 objevuje se grafický kurzor (křížek na černém pozadí)20:05:05 hnědé pozadí, uprostřed klasická šipka, na pohyb myši nereaguje (tedy běží grafika!!!)20:07:45 v levém horním rohu se objevuje šedý obdélník20:08:10 systém přehrál uvítací melodii (tedy běží zvuk!!!)20:08:15 uprostřed obrazovky se objevuje okno s logem Ubuntu20:08:30 v tom šedivém obdélníku vlevo nahoře se objevuje chybové hlášení "při spouštění GNOME nastala chyba, např. zvuky nebo pozadí nemusí fungovat správně". Zajímavé je, že oboje asi funguje, když to přehrálo melodii a grafika běží20:09:30 v prostředním okně s logem Ubuntu se pomalu začínají objevovat ikony20:10:10 mizí prostřední okno s ikonami20:13:05 objevuje se horní pruh20:13:10 objevuje se dolní pruh20:15:40 objevilo se menu v horním pruhu20:15:55 pomalu naskakují ikonky v horním a dolním pruhu20:17:00 zkouška kurzoru - nereaguje20:18:25 pozadí se změnilo z jednotné hnědé na tři prohnuté hnědé pruhy20:18:50 kurzor se změnil ze šipky na kolečko s běžícími čárkami (asi něco jako přesýpací hodiny Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

Dakujeme Mirku, tvoje "zhodnotenie" bolo zaslane redakcii zaroven s upozornenim.

ubuntu.kayle.skvytlaci si ten manual, mne to velmi pomohlo ak chces vyskusat a tiez stranka www.linuxos.skubuntu mi funguje na celeron 1,3 - zena si browsuje, tlaci, open office fici uz davno, niekedy zabudnemze ci som to robil an winzonch alebo v ubuntunedaj sa odradit

A zde vidíte klasickou reakci tukoně kterému bylo šáhnuto na miláška: malý český teplý bonz.

Naco Linux když Windows Xp Verbatim verze je taky zadarmo, že?

No, máte pravdu ten Ubuntu je na Verbatimu... A pokud Vám něco říká licence MAPS, tak ty XP rozhodně Verbatim nejsou.

20:49:00 dírou pro mechaniku strkám prsty do notebooku abych zjistil co se děje20:49:10 větrák na procáku mi usekává špičku ukazováčku21:49:13 rána se mi zaceluje po kontaktu se žhavým procesorem21:50:32 zjišťuji že nemohu vytáhnout napuchlý prst ven

256mb je pro klasickou instalaci dost malo (ikdyz nak by to bezet melo), chce to bud alternate install, nebo aspon vytvorit swap

256 málo? kdes to vzal?Lidičky co s tou pamětí děláte? já mám sice na PC o 512 víc, ale bylo tu dřív taky jen 256 a vše šlapalo úplně v pohodě na normální práci a i malinký občasný prodlevy byly v toleranci. 256 musí stačit pro jakoukoliv běžnou aplikaci. I střich videa se dá provádět, ale tam už to pocítíte.

To mas tak, plno lidi si koupilo kompl a v obchode jim rekli: "kdyz uz to kupujete, prihodte si tam 512/1gb RAM navic, pojede to rychleji", tak tedka zijou s tim,ze cim vic RAM, tim rychlejsi kompl, protoze to prece skoro secko visi na RAMce ze.. :) Na druhou stranu je ale pravda, ze spousta tvurcu software si uz nehraje tak moc s optimalizaci rychlosti/vyuzivani pameti tak jako tomu bylo pred x lety, kdy mit 256RAM bylo super. Precijen je uz k tomu vykon dnesnich PC zas az tak moc nenuti...

Jo je to malo, pokud vim tak pro klasickou instalaci (ne beh), je 256 minimum, takze jesi ma jeste zdilenou grafiku tak je problem na svete

Hmmm ... tak jsem asi udelal nekde chybu, kdyz jsem si nainstaloval Linux na pocitac se 40 MB RAM Ale bezi dobre, takze to neresim ...

Ale vsak ono to jde, jen ne pri pouziti ubuntu a jeho klasickeho live cd instalatoru (ktery nahrava cely zakladni system o pameti a pousti gnome)

Na LiveCD je to opravdu málo. Navíc má Ubuntu LiveCD prý špatnou podporu hardwaru ;)

Kdo to říkal? To je hloupost.

<b>256 musí stačit pro jakoukoliv běžnou aplikaci</b>Kdysi dávno Bill tvrdil něco o tom, že musí stačit 640 kilobitů

Když už tak 640 kilobajtů

No taky jsem to zkusil live verzi a potom jsem instaloval povedlo se ikdyž to taky trvalo sice ne tak dlouho.Je to docela zajímavá distribuce ale firefox při prohlížení při rolování se neposouval ale překresloval stránku což je dost blbý nevíte co stím

že by chybějící akcelerace? zkus si wokna hodit do VGA režimu, uvidíš, co všechno se bude "překreslovat"...

S Ubuntu nemám zkušenosti, ale mám s Suse nějaký starý Live CD, Mandrake 10.1, Mandriva 2007 Free, Gentoo a všechno bez problému. Teda to Gentoo je trochu náročnější na instalaci spousta věcí je nutno udělat ručně, ale zase tam máte všechno plně pod kontrolou, asi u něj už zůstanu. Mandriva je zase nenáročná co se týče nastavení, prostě šlape hned po instalaci.

Linux neni pro lamy.. kdo neni lama vi co je google.. kdo vi co je google nema problemy..

Tak to by ses divil, kolikrát to problém je, když chceš něco speciálního, a nebo to vyhodí jen anglické stránky.

Tak je dost dobré umět anglicky ... máme 21 století ...

Astore, v tomto s tebou naprosto souhlasím!

Aby ses z tý angličtiny nepoto! Nebo to snad má být nějaká nadřeč?

Není to nadřeč. Ale když cestuji po světě, tak je mi jedno, kde jsem. Všude najdu aspoň někoho, kdo mluví anglicky. S výjikou Francie. Tam musím mluvit francouzsky, když si chci koupit lístek na metro

Ve světě si blekotej jak chcerš. Ale tady jsme v Česku a tudíž by mělo být projevem elementární slušnosti k zákazníkům prodávat softy s kompletní českou lokalizací. Jenže Linux je opravdu systém pro kutily a jasnovidce. Na klasickou instalaci, jako u widlí, můžete klidně zapomenout. Buď nenainstalujete vůbec nic, nebo to dělá nesmysly, v ideálním případěš se rozběhne holý systém, ale selže první dodatečně nainstalovaná aplikace a nějaké primitivní tabulky, co se musí k čemu dodat a jak to rozchodit nikde neexistují. Několikrát jsem se tu ptal, jestli může fungovat pod Linuxem Adobe Audition. Dodnes jsem nedostal kloudnou odpověď typu ta a ta distribuce, to a to se musí stáhnout z této adresy a nainstalovat tam a tam. A je otázka, jak to potm bude fungovat! Děkuji, ale raději se budu dál zlobit s widlemi. Počítač potřebuji na práci, na experimentování s operačním systémem nemám čas ani chuť. Když jdu do krámu pro rohlík, koupím rohlík a ne těsto, které se pak budu pokoušet doma upéct.

Já s programama pod Linuxem problém nemám, ale samozřejmně tam nejsou nativně podporovány Windows programy, a ne zdaleka všechny programy maj Windows i Linux verzy, Pod Linuxem ale existují a používají se zase jiné programy, které třeba pod Windows nejsou. To symý může říct někdo, kdo je zvyklej na Linux, o Windousech, že mu tam nejde program xy a že nemá čas experimentovat, ale musí pracovat.Např. mi pod Windousama padal MPlayer, a pod Linuxem fungoval perfektně, vyřešil jsem to až stažením jiné kompilace, ale taky to dalo dost zabrat.

Ve světě si blekotej jak chcerš. Ale tady jsme v Česku >Tyhle názory mě vždycky dojímají. Kam jsme to tady v tom Česku dospěli. Na dovolené jsem poznal asi 8 člennou skupinu italských dětíkolem 10 - 12 let, všechny perfektně mluvily anglicky .. kde je tedy chyba, že dnešní mladí lidé stále mluví jen česky ? Proč si myslíme, že jsme pupkem světa? Ale byli jsme k tomu vychovávani řadu let, to je fakt.Ale souhlasím s tím, že by manuály a návody produktů, které se u nás prodávají, by měly být česky. Když si koupíš krabicovou verzi např. Mandrivy, máš tam kompletní český manuál - nebo se uč cizí jazyk a máš perfektní manuály na netu zadarmo. Počítač potřebuji na práci, na experimentování s operačním systémem nemám čas ani chuť. >Jasně. Pro Tebe jsou Windows. I když ani já jsem s Linuxem zase tolik experimentovat nemusel, abych měl použitelný systém pro práci.Experimentuji v oblasti převodů videa, hudebních souborů atd - věci pro zábavu (v mém případě, nejsem hudebník)

Ve Francii jsem promluvil německy a mohl jsem obrátit auto a mazat domů

No tak to s tebou nesouhlasim. Frantiky nemam rad a taky sem si myslel ze tam nikdo neumi anglicky. Ale pokud to neni nejaky pricmoudlik z maroka, tak umi. Jedina zeme kde moc nemluvi english je japonsko, ale tam se spis stydi mluvit.

To vim i bez tebe, jenže když mi to do hlavy neleze... Z jazyků radši ty programovací, ty mi zase jdou o to líp.Ale jestli jste už vynalezli něco, čim se to do tý hlavy naleje, tak prosim, beru všemi deseti.

Za Adobe Audition jsem zaplatil dvanáct a půl litru. Kvůli Linuxu ho v žádném případě nezahodím, už jen proto, že k němu mám perfektní český manuál a proti Audacity, které jsem také zkoušel je rozdíl více než markantní. Audacity je hračka pro děti. Až bude někdy k mání placka, kterou strčím do počítače, a pak jen přiinstaluji další aplikace, bez toho, že by mi něco nechodilo, tak začnu o Linuxu uvažovat, dříve ne. Vzhledem k tomu, že mám zadarmo Corporate Edition Win XP Profi, necítím potřebu shánět něco jiného, počínaje Linuxem a konče Vistoa a jejími následovníky.

Za Adobe Audition jsem zaplatil dvanáct a půl litru. Kvůli Linuxu ho v žádném případě nezahodím, už jen proto, že k němu mám perfektní český manuál a proti Audacity, které jsem také zkoušel je rozdíl více než markantní. Audacity je hračka pro děti. Až bude někdy k mání placka, kterou strčím do počítače, a pak jen přiinstaluji další aplikace, bez toho, že by mi něco nechodilo, tak začnu o Linuxu uvažovat, dříve ne. Vzhledem k tomu, že mám zadarmo Corporate Edition Win XP Profi, necítím potřebu shánět něco jiného, počínaje Linuxem a konče Vistou a jejími následovníky.

Tohle je přesně situace, kdy se Linux uplatňuje obtížně. Zaplacené legální Windows a koupený profesionální program, který uživatel potřebuje - to mluví proti zavedení Linuxu. Ale nic se nejí tak horké, jak se to uvaří. Na počítač se dá nainstalovat druhý operační systém a zkoušet ho, využívat ho na přístup k internetu, psaní dopisů, e-mailů a pod., pod Windows Adobe Audition. Je možné, žetakový program pod Linux bude (postupně se sw rozšiřuje) - ale nelze čekat, že program, který stojí pod win 12500 Kč bude v Linuxu zadarmo. Bude stát opět podobnou sumu. Pro toho, kdo už zaplatil tuhle částku za verzi ve win, těžko si to bude kupovat znovu.Pokud má člověk víc počítačů, může např. kombinovat Linux a Windows. Win bude mít na tom stroji, kde má Audition. Ale to je jen takový příklad ..

Tak sem taky po delší době nakouknul do pokličky Linuxu a rychle sem ji zas zavřel...Kecejte si tady co chcete, ale na Widle to nemá... a nikdy mít nebude a okecávat furt filosofii, že je to zdarma, to už je taky oběhanej výraz, že už i přestává bejt pravdivej...Padání widlí taky neomílejte, protože widle samy od sebe nepadaj, padaj jen neschopnejm se o ně postarat, linux nepadá taky, protože že ho nemá nikdo důvod napadat, prudí se proti Microsoftu... Hrajte si každej na čem chcete, každýho věc, ale ty vyblbý, neopodstatněný keci si nechte do hospody...Budte rádi za to, že každej něco máte a fertig...jelita namodralý...B-

No clovece, presne tohle se mi nedavno stalo s Windows ... chvili jsem to zkousel a pak jsem radsi utekl ... padalo misty vic nez dost, ackoliv jsem s tim nedelal zadne psi kusy a za neschopneho se nepovazuju ... nemam teda extra znalosti temne magie, cerneho kohouta jsem taky neobetoval, ale tak nejak jsem cekal, ze OS s defaultnim nastavenim neslitne pri pokusu o tak beznou vec, jako je oriznuti obrazku (nereknu, kdyby spadnul ten program, ale proc to ssebou vezme i vsechno ostatni?!?) ... proste se mi zda, ze Windows taky nejsou zdaleka takova vyhra, za jakou je MS vydava ...

Aha takže když ti umře žena, chcípne kráva a blesk zapálí nepojištěnou stodolu - ještěže víš co je to google

V googlu je třeba uvedeno, že kráva i stodola se dají pojistit, žena může mít životní pojištění. Katastrofám se nedá zabránit, ale někdy se dají odvrátit nejhorší důsledky těchto osudových ran.

Linux neni pro lamy,ale pro voly,to máš plnou pravdu.

No jo, zase jeden co nevi o cem mluvi. Neboj vyvracet ti to nebudu. Myslime si o takovych lidech a kecech svoje. Nicmene diky ze ses projevl. Aspon o tobe vime svoje

No jo to vam ale nejdriv musi fungovat Internet...Kdyz uz vam funguje internet tak uz vetsinou funguje vicemene vsechno a pouze ladite...Jak vam google pomuze, kdyz resite problem s instalaci (na svem jedinem PC) nevim...

Tak nic neistaluj a přenech to někomu kdo ví o co se jedná, když se ti posere auťák na dálnici podej žalobu na výrobce značky kterou pou žíváš, jelikož hned vedle tvého nepojízdného vraku nestojí fabrika výrobce ani autoopravna.

Internet mi pomuze snadno - najdu si tam, jak v pripade podobne chyby postupovat...Jinak normalne instaluju tak, ze vlozim CD, nabootuju, v prohlizeci si otevru navod k instalaci a jdu podle nej bod za bodem - takze mam jistotu, ze nezapomenu zadnou drobnost a nebudu muset premyslet ... pekne od vyberu instalace, prez rozdeleni a zformatovani disku, nahozeni zakladniho systemu az po vytvoreni uctu pro vsechny zamyslene uzivatele (vetsinou jen ja a root) ... nevim proc by mel byt behem instalace s internetem nejaky problem, nikdy se mi to zatim nestalo, i kdyz uz jsem takhle instaloval peknych par pocitacu od zcela novych vykonych az po kousky za par drobnych z bazaru ...

Linux je i pro lamy. Dnešní ditribuce ano. Stačí, když je lama jen trochu zvědavá a má IQ nejméně 50

proc lidi reaguji na takove cvokle prispevky uz kdyz nekdo napise jsem de facto IT profesionál a umim klinkat myskou ale opravdu profesionálně. ja osobne jsem jen prumerny majitel oken ale instaloval jsem parkrat linux ale tohle bych se stydel napsat protoze zjistit kde je chyba u linuxu je otazka par chvilek ale jde oto ze hodne lidi co pisou tyhle prispevky jsou jen lidi co se nudi a jaksi jejich IQ je ....tohle bych tady mazal jen to tu zabira misto. ja osobne linux nemusim ale tyhle prispevky me stvou

LCS |  |

Tak zcela nový notebook HP neni podle me idealni sestava na testovani GNU/Linuxu. Zkuste tedy jinou distribuci. Minuly tyden jsem zkousel Open SUSE, vcera jen tak zlehka Aurox. Oboji bez problemu - grafika, net, zvuk.

Chlape být tebou tak se raději nechlubím, že jsi it profik.

Běžte už s tím pochybným pasystémem Kliknux do hajzlu.

Tyhle kydy se mi líbí nejvíc. Já jsem známým během těchto posledních 2 měsíců Ubuntu/Kubuntu instaloval na nb a nebyl nikdy problém.Pokud tady je, nemusí to být Linuxem ani rukama uživatele. K velké zábavě stačí třeba jen vadné instalační CD. Zkusil bych obětovat ještě jedno CD a stáhnout Kubuntu - tj. z jiného zdroje. Uživatel neudělal evidentně nic špatně, zadal DVD do mechaniky a spustil instalaci. Nejhorší varianta je, že některá hw komponenta není kompatibilní - ale tomu moc nevěřím. Já používám Debian a instaluji jej ze sítě a k němu mám CD net installer. Ze své zkušenosti vím, že je dobré mít víc verzí těchto CD a občas se některé nechytá

Musím říct že tohle je přesně příspěvek, který sedí i na mě...zabývám se profesionálně win platformě a zkusil jsem linux už párkrát taky...a výsledek téměř totožný...prvně jsem skončil cca v roce 2000 na obrazovce loading driver error (nemapatuju se distribuci)podruhé mandrake - nesehnal jsem ovladače na tvkartu a ještě něco tuším chybělo...(grafika, zvukovka...)a vleklo se to proti woknum jako ...

LCS |  |

urcite to stoji jendou za cas vyzkouset, pokud nemate nejaky exosticky HW nebo uplny aushus, tak to podle me rozbehnetebtw. na tv kartu (WinFast TV 2000) jsem nemusel v Mandrive 9 shanet vubec nic, a to uz je nejakej ten patek

Linux v roce 2000 a Linux v roce 2007 je úplně něco jiného. Vývoj Linuxu totiž probíhá rychleji než, že se stihnout zprůhledni okýnka a zajistit systém proti kopírování Zkus nějakou novou distribuci a pojede to určitě líp než nějaký starý Mandrake.

Ano, já jsem začínal s Linuxem v roce 2000, byl to dost značný opruz. Uživatelské pohodlí žádné, navíc jsem měl slabý stroj. A internet na modem, který pořád padal, žádné velké možnosti hledat na Googlu. Jelikož se mi princip, na kterém Linux je stavěn líbil, neodešel jsem.Situace 2007 je úplně odlišná. Uživatelské prostředí v pohodě, dostupené informace na netu, podpora hw, to je o něčem jiném.Zásada: na nový stroj vždy nejnovější distribuci, která je k dispozici!

ta zasada plati i na starsi stroje...

Taky se mohu považovat za IT profesionála a svého času jsem jel jen na woknech a taky jsem instaloval Linux. Byl to blahé paměti RedHat 5.0. Instalovat šel, horší to bylo s ovládáním - kdepak dnešní komfortní yast a KDE 3.5. Nejhorší však bylo vi - jednou jsem dokonce 'editaci' ukončoval po vyčerpání všech textových konzolí natvrdo restartem... Ale přiznávám, že to bylo pouze mýma rukama. Vy si to laskavě uvědomte taky. Chyba není v Linuxu, ale ve Vás. Problémy sice mohou nastat, ale od toho jste profesionál, abyste si s nimi poradil. Takto jste jen břídil.

Ja jsem na zacatku taky parkrat nechtic otevrel vi, koncil jsem zasadne tim, ze jsem to z jine konzole killnul Ted je VIM muj nejoblibenejsi textak, a ze jsem jich za svuj zivot teda poznal spoustu ... (Ale fakt je, ze nez clovek pochopi tu jeho filosofii, tak je to dost cerna magie - na druhou stranu, jakmile to jednou prokoukne, tak je to strasne navykove, logicke a vnitrne konzistentni)

Přesně linux je na prd. Mam live distribuci a občas mi naběhne a obča taky ne. WTF? je to vypálené na CD, tak jak to může jednou jet a jednou nejet, když mam pokaždé stejný HW a to cd je pořád jedno a to samé...

Máš nespolehlivou mechaniku, nebo něco.

lol,... je to racionalni vysvětlení, to jo .. ale ..

:Zcela nový notebook HP, 256 RAM, 40GB HDD, na disku FreeDosVcelku dobry popis hardwate od IT profesionala. Tak isto ma zarazila absencia informacie ci bolo skontrolovane medium voci chybam, ubuntu to ma v boot menu. A akosi mi tak isto chybaju informacie na akej rychlosti to bolo vypalovane.Zial, prenos cez http alebo ftp je nespolahlivy aj navzdory tcp enginu a vypalovanie pri vyssich rychlostiach nemusi byt spolahlive. Aj na toto zabudaju uzivatelia windows ktory uzivaju stare a vekom overene media. Ved kedy posledne vysla nejaka verzia windows pri ktorej to este microsoft tiez nezdoraznoval?Typnem si ze instalacne medium je nepouzitelne. Ak sa vyluci opak ta mozeme tento zbytocny flamewar povazovat za diskusiu.

Kde najdu nejnovější distribuci Linuxu - chtěl bych to zkusit. A která z nich je nejvhodnější (abych nemusel takřka nic nastavovat). Mám na to zkoušení PC s Celeron 1.2 Ghz, 392 MB RAM DDR1, a 40G Hard (7200 ot.). Pojede to na tom svižně, nebo to bude jako slimák ?

Rychlost procesoru v pohodě, jenom RAM by mohlo být víc, ale pojede to slušně.Distribuce - zkus Mandriva/Kubuntu/openSUSEPřed instalací si projdi webové adresy jednotlivých distribucí a něco si přečti a rozhodni se. Když ti nepůjde nebo nebude vyhovovat jedna, pořád můžeš zkusit dalšíNebo zkus toto: http://www.zegeniestudios.net/ldc/

Lidi proč se hadate? Nekomu sedi Linux,jinemu Widle.To je jako ATI kontra Nvidia.

Já mám v Linuxu akcelerovanej desktop a vy ve Windowsech ne. Já v linuxu nemám viry, rootkity a ostatní bordel, kdežto vy ve Windowsech furt. Mě nehrozí, že mi spadne počítač, kdežto vám vjednomkuse. Já si můžu nastavit všechny barvičky v KDE, protože KDE rulezzz a ve windowsech je to natvrdo šedé. Já mám zadarmo v Linuxu defaultně předinstalované už i aplikace iptables, xmms a mozilla. Linux má OBROVSKY VELKÝ UPTIME, daleko větší než ty vaše posraný náhražky operačního systému. Vy musíte složitě klikat, jenže já, fiškus, si napíšu do commandlajny jen if [ -f ~/.bashrc ]; then . ~/.bashrc; fi. Kdybyste nebyli vymaštění imbecilové tak byste už dávno nádherný kvalitní operační systém Linux používali jako každý normální člověk !!! Jste jen tupci a hovada jdoucí s davem. LINUX RULEZZZZZZ!!!!!!! Beztak je máte ukradený vy socky s nagelovanejma vlasama. Je mi z vás na blití.

Alebo ako pit bechera alebo jagera...

No, ono je to jedno, po obojím bolí hlava. Stejně tak jako z "Linuxáka".

Fajn, takze uz ti ke stesti zbyva jen dodelat zakladku na treti pokus, ze jo.Jestli si myslis, ze te takhle bude nekdo brat vazna, tak se dost pletes. A protoze ani neumis dobre predstirat, tak tim moc lidi od Linuxu neodradis, protoze kazdy snadno prokoukne, ze jsi jen posbiral par vet vytrzenych z kontextu a sam o tom houby vis....

Ubuntu je Linux pro začátečníky.A ještě nám napiš jak jsi pracoval s FreeDosem a jak jsi později instaloval XPčka.

Před týdnem mi spadla wokna...a to tak, že totálně. Přiznávám asi mojí chybou, ale stáhnul jsem si LiveCD Ubuntu a byl jsem velmi mile překvapen. Díky němu jsem zachránil data ze smazaného disku, tak jsem si řekl, že ho skusím "na pevno". Včera jsem se do toho pustil a moc mě baví, že nemusím skoro nic nastavovat. Ubuntu to má v defaultu. Nepovažuji se za odborníka, jen řekněme za lepšího uživatele. Jsem zvědav jak mi tam pojede TV karta, potřebuju pak sehnat obdobu Pinnacle Studio na stříhání videa apod., ale co jsem zatím koukal, tak by to nemusel být problém. Proti woknům nic nemám. Jsou fajn. Linux má něco navíc oproti Win a naopak, takže bych to viděl max na remízu.

Spadly wokna tak že nešly nabootovat? Jistě se s námi nebohými podělíš o to jak jsi stáhnul to Ubuntu na spadlých widlích. Já ych to tedy moc rád viděl. Leda že máš dvě PC, nebo jsi to Ubuntu stáhnul u kamaráda. To bych chápal. Ale nějak nechápu jestli jsi to dokázal na těch havarovaných woknech.

Přidám svoji zkušenost s Kubuntu: po cca 1 hodině vše nainstalováno na disku, s fungujícím internetem a češtinou + řadou programů. Proti woknům mě chyběly dvě věci: nerozjel jsem monitor na 100Hz, jen na 85Hz, a nevím jestli existuje něco jako softwerové chlazení které mi ve win sundává cca 10°C. Jinak vše na běžnou potřebu šlo, office, firefox atd.. Odladit okna mi trvá cca 2 dny, je pravda že tam mám mnohem víc aplikací. Ale nepotřeboval jsem žádné ovladače základní desky, zvukovky, grafiky, co bylo potřeba samo se doinstalovalo nebo zaktualizovalo. Nicméně na win jsem zvyklý, s Kubuntu si jen občas hraju

Monitor se rozjede na 100Hz asi jedině přez nvidia-settings, kde se to musí nastavit a uložit potom do xorg.conf. Jinak to ukazuje nesmyslné frekvence.

Kubuntu je podle mě tak trochu bastl. Pokud vím, tak vývojáři do dneška upřednostňují Ubuntu s Gnome. Kde je přeplácaná padavá shitovka která se pokouší simulovat widle. Já když laboruju s linuxem, tak dělám v GNOME nebo v Xfce.

Asi máš pravdu, ale KDE je pro dlouholetého uživatele woken všech druhů přede jen stravitelnější, navíc je kvalitně počeštěné. Ale ty dvě instalace Ubuntu a Kubuntu se snad liší jen prostředím, a to se dá vzájemně vyměnit. Je to holt takovej "linux pro lidi = pro blbce" prostě přesně pro mě

Ale hovno, akorat si to kde neumis nastavit.

To LiveCD mohlo byť predsa stiahnuté ešte pred pádom windows alebo mohlo byť stiahnuté na inom počítači. Alebo sa mýlim?

Linux není pro hlupáky kteří nechápou pojem "Poradna". Klidně to ber jako urážku.