Tak, jak je to s tím Turbem procesoru

Poraďte mi web, kde je to pořádně vysvětleno. Jde mi o novější nízkopříkonové procesory Intel. Co jsem se dočetl, tak Turbo se zapíná pouze při vytížení jen jednoho jádra v nízké teplotě. Je to pravda? Novinky Celerony (Atomy) N3050, N3150 a Pentium (asi také na bázi Atomu) N3700 mají základní takt 1.6GHz a Turbo do 2.4GHz.Která novější aplikace využívá jen jedno jádro? Jak je na tom internet? Co jsem měřil, tak jedou vždy min. 2 jádra.Potom se Turbo niky nezapne a základní frekvence 1.6GHz je opravdu ubohá.To už starší verze J1800 jede v základu na 2x 2.4GHz, J1900 4x 2.0GHz.Přitom nová grafika u procesorů N3050 až N3700 není nejhorší vzhledem k příkonu procesoru 6W.Kdyby Intel ponechal tuto grafiku a zvedl základní takt na 4x 2.4GHz i za cenu příkonu do 15W a tichého 6cm větráčku, tak není co řešit.Ale je to můj názor pro moje potřeby převážně internet, fotky, videa a nějaká starší hra.

Odpovědi na otázku

Turbo není omezené pouze na jedno jádro. Jsou procesory, které můžou jet v Turbo režimu klidně na všech jádrech najednou. I když třeba ne na plné frekvenci.

Turbo je omezeno celkovym TDP procesoru a teplotou.

Doporučuji si zvednou turbo násobič, o 400MHz to jde všude. Ale u celeronů , pentií a u podobných ořezávátek se to hodí, tam je i takhle malé zrychlení znát v relativních číslech. Taky doporučuji nastavit vyšší TDP a aby jelo po delší dobu.

Turbo, marketingový odrb značí. (Škoda 120 GLSX-GT)

A od kdy se výkon různých CPU porovnává podle frekvence? Záleží hlavně na jádře. Pokud je to postavené na nějakém Atomu, bude to ubohá plečka vždy. Plnohodnotný procesor to převálcuje i na nižší frekvenci:http://goo.gl/l8TvLiA to i3-4020Y je také pěkně pomalá plečka, kterou bych nechtěl používat:http://goo.gl/upBP3TVšechny CPU s "N" na začátku jsou pomalé. Stejně jako ty s "J". A z těch lepších je také vhodné se vyhnout variantám s "U" nebo "Y" na konci.

Souhlas, ale pokud je určitý typ procesoru ... je jedno, zda plečka nebo super, tak určitě větší frekvence zvýší výkon, ne?

Ano, pokud budeš porovnávat dva STEJNÉ procesory, které se liší je frekvencí, tak ten s vyšší bude výkonnější. Třeba i3-4130 vs i3-4170. Tak je rozdíl jen 3,4GHz vs 3,7GHz. Ale N3xxx nejde srovnávat s J1xxx nebo dokonce s Pentii a Core.

1. Mluvíme o procesorech do 10W. Výkonné mašiny se Super procesory mě již nezajímají.2. Nemám u sebe provedené testy pro čísla, testoval jsem Asus J1800, Gigabyte J1900, Asrocky N3050, N3700.Ale pro testování třeba v Cinebench 11.5 a 15 (CPU) nebo CPUBench byla novinka N3700 srovnatelná s J1800. Rozdíl v ceně 1500,-Kč. Nemluvím o grafických testech. Proto moje uvažování ... N3700 zvednout na základ 4x 2.4GHz i za cenu vyššího příkonu do 10 až 15W a použití větráčku. To by byla paráda. Ta N3700 má na ten příkon 6W parádní grafiku.A Noteboky ať si nechají nynější 4x 1.6GHz s příkonem 6W. Tam jde o co nejnižší spotřebu a zahřívání.A další oponenti nepište o procesorech sice hodně výkonějších, ale s velkým příkonem, velkým chladičem pro uchlazení ... to se do malé ITX skříňky nevleze.

Pokud stavíš nějaký malý ITX mrzák a hledáš vhodnou desku, dej tam něco s J1900. Lepší mezi tímto odpadem těžko seženeš. Já mám v podobném mrzákovi desku s 1037U, který má sice jen dvě jádra, ale i tak má výkon jako čtyřjádrový J1900. Má ale pár nevýhod. První je o chlup vyšší spotřeba (s J1900 bych na tom byl trochu lépe) a deska nemá USB 3.0 ani PCI-E. Koupil jsem to těsně před uvedením J1900, jinak bych šel do něj.J1800 a N3xxx nejsou nijak zajímavé. Jsou to pomalé plečky s nízkým výkonem na jádro. J1900 má také mizerný výkon na jádro, ale má jich alespoň 2x tolik:http://goo.gl/Z8CWvIVýkon na jádro je vidět na předposlední řádce (u 1037U je podstatně vyšší, proto má výkon srovnatelný s J1900 i přes to, že má jen dvě jádra).

A na zvedání frekvence zapomeň, Intel taktovat nejde. Co koupíš, to máš.

N3700 je výkonem srovnatelné s J1900, ale stojí o dost více. Těch pár W dolů za to podle mě nestojí.

Pán je i šprýmař, že? Při tvém myšlení a vyjadřování " ... malý ITX mrzák a hledáš vhodnou desku, dej tam něco s J1900. Lepší mezi tímto odpadem těžko seženeš". O čem chceš diskutovat.V noteboocích jsou ještě horší "mrzáci" a lidi je kupují v milionech. A kupodivu to i funguje.U velkých výkonných počítačů jsem skončil před 4-5 roky.Pro každého není vrcholem zábavy paření nových her a čučení na přitroublé americké filmy. A jen tak mimo, počátač s GB J1900N-D3V zrovna prodávám.Hádej, co mám v merku stavět a budu používat?Končím ... HOWGH.

Také sis to mohl přečíst celé, nejenom první odstavec...To, že jsou lidé hloupý a kupují po milionech nesmysly, je běžná praxe. To neznamená, že to musí dělat všichni. Osobně ten ITX mrzáček používám jako domácí server a jeden čas jsem s ním asi 14 dní normálně fungoval. Na běžné nenáročné použití (tedy ne hry nebo nějaké jiné programy náročné na CPU) to celkem stačilo. Sem tam bylo znát, že to není úplně ono, ale šlo to. CPU s polovičním výkonem, jako je J1800 nebo N3050 už je ale jen pro masochisty (s pár takovými ntb jsem se setkal a je to šílené). Proto píšu, že bych pod J1900 nešel. Už proto, že stojí stejně, jako ty ostatní, podstatně horší.O hraní her, čučení na filmy a podobných věcech z mé strany nepadlo ani slovo (to jsi kupodivu chtěl ty: " internet, fotky, videa a nějaká starší hra"). Mě by ani nenapadlo, že by někdo o N3xxx nebo J1xxx uvažoval jako o něčem, na čem se budou hrát hry, byť starší.A pokud už J1900 máš a hodláš ho pod cenou prodat, abys mohl koupit ještě něco horšího, tak opravdu tvoji logiku nechápu.HOWGH!

Jojo. Vždycky když vidím nějaké srovnání nového ARM CPU s x86, protože „už má taky 4 jádra a stejnou frekvenci, takže máme v mobilu to co v PC“, musím se smát.

Y sa dáva asi do tabletov a U je skoro vo všetkých NB. Výnimka je skôr ivy bridge a i5-4200H (4400b), ale aj 5200U je použiteľný (3500b, inak lepší ako Q6700, ale o 80W nižšie TDP)

Většinou umí ty procesory turbem zvednout frekvenci všech jader o chlup, polovině třeba do dvou třetin rozsahu a jednomu jádru naplno. Záleží to ale hodně na chlazení.Mám v noťasu i5 2,6-3,2 GHz a umí jít oběma jádry na 3,1 GHz, a to dlouhodobě, jedním na 3,2.

Já, co jsem zkoušel procesory N3050 (2 jádra) a N3150 (4 jádra) ... nově zapnuté PC, studený chladič ... plná zátěž jader a nikdy mě to neukázalo víc jak základ 1.6GHz

A to se chlubíš nebo steskuješ? Se všemi čtyřmi umí jít na kolik?

Nechodil jsi do školy? Neumíš číst? Všechny jádra vždy na 1.6GHz ... víc ani kulový.

Notebookový i5 má 2, slovy dvě jádra, k tomu hyperthreading.

Někdo nesouhlasí? Já taky ne! Taky bych za ty prachy měl radši 4 jádra! Jenže on 2 jádra + HT má i notebookový i7...

Končím tuto diskuzi. Diskutující nepochopili, o čem je řeč.Bohužel, doba, kdy sem chodili diskutovat opravdoví odborníci v IT technice je nenávratně pryč.Sbohem, pac a pusu. HOWGH.

Ano, doba, kdy se tady pokládaly smysluplné dotazy, je opravdu pryč. Dnes sem přijde kdejaký moula s nepochopitelným dotazem a pak se diví, když se mu neodpoví tak, jak si představoval...

Z toho IP sem vždy lezlo dost Trollů. Představa, že třeba webový prohlížeč je nenáročná aplikace už dávno neplatí. Pokud samohrajka a internetovadlo, pak AMD APU.