Tablet zničil disk v notebooku

Ahoj, přítelkyně dělala úklid a položila tablet Lenovo P11 Pro na můj notebook, respektive na palmrest notebooku. Ten tablet má v sobě magnety na uchycení klávesnice a obalu, jsou poměrně silné. Je možné, aby to poškodilo plotnový disk v notebooku? Protože od včera, co se to stalo, mi notebook disk nenačte a nenačte se ani při zapojení do PC. Díky za odpověď

Odpovědi na otázku

Ano, je to možné.

imho nieje to mozne s magnetom v tablete. Zhoda okolnosti.

Možné to rozhodně je. Ty neodymové magnety jsou brutálně silné. Neříkám, že to je jistota, ale stát se to mohlo. Ale je taky klidně možné, že přítelkyně s tím diskem při úklidu prostě třískla

Jacku - nesúhlasím! Pokiaľ by tam mala neodýmové magnety, ktoré by boli schopné disk (HDD) navyše j kovovom púzdre zničiť - tak by jej ten tablet ani NEFUNGOVAL!!!A pokiaľ tam má magnety - tak rozhodne nie také silné - max. s odtržnou silou pár gramov.

proč by ten tablet nefungoval? Tabletu (bez HDD) je magnetické pole celkem ukradený. Ten by přežil tisícinásobek toho, co by zničilo HDD...to jsou zase argumenty

Čti pořádně, viz. tazatel: "...Ten tablet má v sobě magnety na uchycení klávesnice a obalu, jsou poměrně silné..." Ano, často tam bývají dost silné magnety, rozhodně to není na pár gramů síly Bývají poměrně malé a o to musí být silnější na malé ploše. A jinak netuším, proč by tablet neměl s magnety fungovat?

Co si představit pod pojmem "disk se nenačte"?Vidí ho BIOS?

Bios ho vidí, když ho připojím redukcí na usb, tak napíše, to nerozpozná zařízení, ale ve Windows není, ani diskpart ho nevidí

Tak tohle vypadá spíš jako kdyby odešla elektronika v disku. To magnet nezpůsobí, ten by mohl poškodit spíš data na plotnách.

pokud se poškodí systémová oblast HDD, tak se ten disk "nenačte" přesně jak píše.

teď jsem si všiml, že v tom disku něco lupe, jakmile se zapne.

Tak to bude po něm. Ale je dobře, že máš důležitá data zalohovana, no ne?

Jo to jako vím, že je po něm, jen jestli to mohl udělat ten tablet. Jinak na tom disku nebylo nic důležitého. Důležité data mám samozřejmě v záloze

A cemu to ted pomuze? Nicemu, pravdepodobne jen souhra okolnosti.Aspon mas duvod vymenit plotnovy disk za SSD... nechapu ze jsi to neudelal jiz drive.

Já tam mám i ssd, tohle byl druhej disk, takže tak. A prostě jsem potřeboval vědět, zda to je možný, abych si na to dal kdyžtak pro příště pozor.

Priste uz tam plotnovy disk nedavej ani jako druhy disk, proste osad velkokapacitni SSD.

Má to jednu mouchu - velkokapacitní SSD (1TB a víc) pořád stojí 2,5-3x víc než HDD stejné kapacity

Ano, jedna drobna "moucha", pak uz jen same vyhody, rychlost, tichost, odolnost proti mechanickemu poskozeni. Zase za 1T az 2T disky uz to nejsou nijak horentni sumy... navic neni potreba sebou tahat zalohovany internet v offline podobe

Druhý disk mají většinou herní notebooky právě na hry, ty zálohovanej internete. Při velikosti dnešních her okolo 200GB se bavíme o pěti hrách na 1TB, to rozhodně dostatečné není.

Tak se koupi 2TB SSD Plotnovy disk do pocitace dnes (no spis uz nejakou dobu) vazne nepatri. Pokud potrebuji velke uzloziste, idealne pro vice pocitacu v ramci rodiny, tak od toho jsou ty sitova uloziste

Mohlo - v disku je hodně magnetických a elektromagnetických komponent, takže přinbližovat k němu extra silný magnet není ten nejlepší nápad. V tom tvém případě si ale myslím, že ten disk to měl už nahnuté a ten magnet ho jenom dorazil.

Díky, je to možný, ten disk měl asi 5 let. Každopádně aspoň vím, že ten tablet nemám pokládat tam, kde mám plotnovej disk

A přítelkyni to řeknu taky, ať to příště neudělá zase ??

Nejspíš s ním přítelkyně při úklidu flákla

Rozhodně ale bude lepší sehnat si na úklid jinou kamarádku.

nevěřím, že by do konzumního zařízení dali takové magnety, aby mohly poškodit jiné konzumní zařízení, protože položení telefonu / tabletu na notebook je jedna z velmi předpokládatelných věcí.Ty magnety v obalu jsou malé a tak silné zas nebudou - to není magnet jako v HDD - to by bylo moc drahé.

No, právěže jsou malé a přitom dost silné, jsou to neodymy a ty opravdu mají na malé ploše koncentrované silné pole. Pokud to tam leželo několik hodin, tak to opravdu není vyloučené. Ale samozřejmě ani potvrzené

mně se to nezdá - výrobci ví, že uživatelé jsou někdy fakt tupí a kdyby tohle byl problém, tak na to budou výrazně upozorňovat, stejně jako je v návodu na mikrovlnku, že tam nesmíš sušit zvířata, nebo že kafe v kelímku je horké...A pokud by šlo o nějaký noname futrál, tak magnety zvláště ty kvalitní jsou drahé a Číňani šetří, kde to jde...Přijde mi to fakt divný... Ono neodymiový magnety jsou i ve sluchátkách - v dobách, kdy se nejvíc dělaly klasické "pecky" bez toho špuntu dovnitř ucha, tak sluchátka značkových výrobců leckdy magneticky šla přicvaknout k sobě nebo na plech a skoro tam i držela - protože magnet měniče byl skoro u té perforované mřížky.A položit si telefon nebo tablet na notes je něco, co při práci udělá spousta lidí...

Nehledě na to, že HDD sám o sobě obsahuje pěkně silný magnet.

To je pravda, ale ono jde o to, jak je polarizovaný vůči plotnám, respektive směr pole magnetu vůči směrování pole záznamu. Jistě, musela by to být blbá smůla, ale ntb HD jsou tenké, k plotnám je blízko a pokud se nějaký ten neodym dostal blbě zrovna těsně k harddisku a ležel tam hodiny, tak bych za data nedal zlámanou grešli Je to jen možnost, ne jistota, ale určitě bych si to netroufnul vyloučit a ta časová posloupnout tomu napovídá.

Obal který mám je origo Lenovo co byl k tomu tabletu. Jako je fakt, že ten tablet má magnety jak na klávesnici, tak na samotný zadní kryt a když se chytí tou částí co se připojuje klávesnice k druhému tabletu, tak potom jdou od sebe poměrně špatně

Ano je to možné, osobně se mi podařilo zničit HDD magnetem. Pokud to bylo položeno "správně" přímo magnetem na palmrest, tak i magnet v tom tabletu to mohl způsobit.

A to nikomu nedošlo, že každý HDD má v sebe celkom slušný silný magnet pár milimetrov od platní?Takto sa HDD zničiť nedá, musel po ňom niekto buchnúť keď bol v chode. Alebo odišiel na niečo iné.

Jistěže se takto zničit dá. Dones harddisk a já ti to předvedu Tobě nedošlo, že vývojáři harddisků samozřejmě ví, jak mají ten magnet v harddisku polarizovat, aby nekolidoval s magnetickým záznamen na plotnách Ale jakýkoliv jiný silný magnet natočený nevhodným směrem, může harddisk poškodit.

Vypada to, ze mag. zaznamu na plotnach magnety asi nevadi, viz https://www.kjmagnetics.com/blog.asp

Ale jak se píše úplně dole v aktualizaci článku, to že magnety nesmažou data ještě neznamená že nemůžou HDD zničit.

Jasne, mechanicky to muze delat problemy, ale prave tu magnetickou vrstvu to neovlivnilo (alespon kratkodobe), coz bych u tak masivnich magnetu teda necekal.

Samozřejmě že každý plotnový disk s vychylováním hlav lineárním elektromotorem obsahuje magnety, dokonce velmi silné, ale jsou umístěny tam, kde plotny ani záznam na nich neohrožují. (hlavy se dají vychylovat i hydraulicky Když ten stejný magnet přiložíš k disku z venku, tak s ním plotny zastavíš a to motoru rozhodně nedělá dobře. Žádný disk, kterému jsme tohle provedli už nefungoval

Vzdalenost mezi hlavou a plotnou je v nanometrech ne v milimetrech.

To jo, ale bavíme se o něčem úplně jiném

On nepsal o vzdálenosti mezi hlavou a plotnou, ale mezi magnetem (v mechanice hlav) a plotnou

Ajaj, spatne jsem to pochopil.

Krasny flame.Mozna by se hodila aktualni fotka z mista cinu?

Neprichádza do úvahy ! Žiadna solídny výrobca , a Lenovo asi je , si nedovolí niečo také urobiť . Aby magnety z tabletu likvidovali NB ! To by mohol čakať nie milionové , ale miliardové žalobY! Ludia sú mimoriadne kreatívny ak by sa dozvedeli o tekejto "možnosti" prísť k novému NB ! Konečne Lenovo zamestnáva aj ludí čo skúmajú či ich výrobok neškodí ....