» Poradna » Mobily

T-mobile bude vypínat 3G a přejde na ELT. Budou fungovat tlačítkové telefony?

Moje 89letá známá dostala od T-mobile SMS se zprávou, že poskytovatel bude vypínat 3G s흡, přejde na ELT, takže jí telefon přestane fungovat a má si proto pořídit nový. Je to skutečně tak? A pokud ano, musí přejít na smartphone?

Odpovědi na otázku

Co to je ELT ?

on myslí TLE

Nemusí. Bude vypínat 3G, ale 2G tu pořád bude - přesně kvůli těm starým telefonům, GSM alarmům a všemu tomuhle. To se ještě dlouho vypínat nebudeProblém to je jen pro lidi se starýma smartphone kde využívají data přes 3G - teď jim pojede už jen EDGE (2G)

Ne, nic takového v té SMS určitě nebylo. Je potřeba přečíst si to pořádně. Pokud používá telefon k volání a SMS, tak se jí to vůbec nijak netýká. Zvlášť pokud nemá smartphone.

Informace přímo od T-Mobile... Proč vypínáme 3G: https://www.t-mobile.cz/3g"Pouze voláte a SMSkujete? Pak se nemusíte o nic starat, tyto služby zastane i síť 2G, která je dostupná všude tam, kde je nebo bylo 3G. Pokud ale chcete do budoucna využívat i data, zdarma vám vyměníme či aktualizujeme SIM kartu, která nové sítě podporuje. Jestli nemáte telefon podporující LTE nebo 5G, je nejvyšší čas vybrat si z naší široké nabídky telefonů nebo zařízení."https://www.t-mobile.cz/3g

Internet bude mít paní pomalý, zřejmě má telefon bez LTE. Nejen ale ona, nejen ale "staré" zařízení. Výletoval jsem teď několik dní po přírodě: T-Mobile 3G už nebylo nikde, a LTE, kvůli vzdálenosti od civilizace, jen občas. EDGE je téměř katastrofa, 100x pomalejší [zjednodušeně, pociťově, vyjádřeno]... Úmrtí 3G je škoda... Jeden web se kvůli pomalé odezvě na EDGE ani nenačetl, rovnou házel chybu spojení (www.pravidla.cz).

Úmrtí 3G škoda není. V přírodě a na vesnicích to nefungovalo víceméně nikdy, bylo to jen ve městech. Nicméně to asi není problém tazatele, resp. té paní, protože na konci se ptá, jestli bude muset pořídit smartphone. Takže nejspíš má jen obyčejný tlačítkáč, takže se jí to netýká vůbec.

JackBrno: budu moct posílat emaily ze Sony Ericson K750i a Nokia C2 - 01?

 | ChromeOS Chrome 91.0.4472.114

Zrovna konec 3G bude problém na železnici. Ve vlacích mimo velké města funguje maximálně 3G. Na Wi-Fi se spoléhat nedá, ta nebývá v každém voze

Také ve všech autobusech není WiFi. Když ale je, koukám na smarthodinkách na TV (by FreeSat / Skylink Live TV)