» Poradna » Počítačové sítě

Systémák junior

Zdravím,jsem ve 4. ročníku na střední IT škole a po dokončení bych chtěl jít pracovat ( nebo klidně i pracovat + studovat). Programování mě nikdy extra nebavilo, takže bych chtěl dělat něco se sítěmi.Má tady někdo zkušenost s tím, co chtějí firmy, aby lidi uměli jako nějaký systémový admin, síťař apod.?Je mi jasný, že bude rozdíl mezi pracováním pro malýho ISP někde na městě vs střední firma vs sledovat, jestli na ČR netočí nějací hackeři z Ruska, USA.. ale i tak by mě zajimaly nějaký základy.

Odpovědi na otázku

Mel bys umet asi nejake zaklady siti. Precti si nejakou knihu o TCP/IP a proletni si https://knihy.nic.cz/files/edice/IPv6-2019.pdf (nemusis tomu do detailu rozumet, ale pochopit alespon zaklady).No a nic nenahradi praxi. Zkus nekde sehnat dva nebo tri starsi routery a udelat si doma malou sit - aby domaci notebook/PC/tablet byl v jedne siti a mohl ses k nemu pripojit z mobilu, ktery je pripojen k WiFi "o dva routery dal". Tim pochopis hodne...

Ahoj, co chtějí firmy? Firmy chtějí seniorní zkušenosti za juniorní peníze. Ale vážně - kolem sebe vidím dva trendy, kterými se lze vydat. Buď můžeš dělat někde lokálního ajťáka pro naši velikost small/middle business, nebo ve státní spravě a dělat všechno. Od podpory uživatelů, tiskáren, ip telefonů, sítě, bezpečnosti, systémů po správu aplikací, případně vlastní vývoj, správu vozového parku... Mnoho technologií, není čas cokoli dělat do hloubky. Pro šikovného člověka po škole to může vypadat jako výzva, na nějakou dobu dobrá škola, ale nechtěl bych tam zůstat ceĺý profesní život. Druhá volba je specializace, využít třeba některý korporát, nebo ISP, nebo startup,... - s větším týmem specialistů, jako líheň. Ideální prostředí plný hraček, který tě budou, nebo nebudou bavit. Bude tam někdo seniorní, kdo ti předá best practices. Nese to s sebou riziko, že tě našibují na nějakou super cloudovou technologii, po který za dva roky neštěkne pes. Ale taky se můžeš dostat k pěkným technologiím, resp nějakému technologickému průniku - především s bezpečností. Tady se poměrně konzervativní síťařina i systémačina stává (pro mě teda určitě) velice zábavnou. Fajn je najít něco, co budeš dělat rád. Chtěl jsem napsat, že zpruzenej kariéru neuděláš - ale pravda je, že lidí je málo, takže aj prudiči mají docela dobrou šanci. Jak píše Jirka Vejražka, pořiď si domů nějakou podnikovou technologii (ideálně Cisco + Linux) a ponoř se do toho. Domácí router vyměň za ASA5506 (nebo 5505, nebo malý checkpoint) wifinu autentizuj přes vlatní radius, nebo doménu, apod. Neboj se CLI.Najdi si teď při škole nějakou organizaci v okolí, které na IT nikoho nemá. Zkus zjistit, jaký problémy řeší. Spousta malých společností má IT tragicky zbastlený nějakou NASkou a domácími síťovými prvky. Do toho tě čeká spousta studia a rozbitých úst. Za sebe můžu říct, že zrova ty neúspěchy jsou nejlepší škola. No a Ukázat celý příspěvek

Ja jsem nic o podnikove technologii nepsal. Nema smysl shanet a zivit nejake velke Cisco nebo CheckPoint. V tomhle stadiu mu staci nejake levne Tendy nebo D-Linky "ze sberneho dvora". Potrebuje pochopit zaklady, ne resit specificke problemy dynamickeho routingu z CCNA.

To je pravda, nepsal. Odkaz vedl na "nic nenahradi praxi". Možná jsem to nenapsal zřetelně, omlouvám se. Že by to měla být enterprise technologie je dané zamýšleným využitím. Mohu se mýlit, ale z "IT školy" předpokládám nenulové znalosti. Nedávno mě překvapil náš nový hire, junior na helpdesku po střední IT škole, který věděl, co je garp. To je na TENDu škoda, ne? BTW ve sběrném dvoře najde i ty cisca, když nebude vybíravej. C1811, 2950 jsou za cenu šrotu. A na bazaru si za pár stovek, či nižších tisíc Kč investice může postavit pěkný campus. Tendu bych mu doporučil, kdyby napsal, že je strojař, nebo cukrář (jako jsem byl já).

Mimochodem, ty malé domácí krabičky jsou čato ke vzteku. typicky to někde něco firewalluje a nejde to vypnout. Zabugované to je, že to Ciscu nemůže nic vyčítat. To pak není žádná radost. Na sbazaru je inzerát na Router + switch Cisco 1812. To má přece spotřebu pár watů. A na rozdíl od virtuálního IOSu někde v emulátoru si aspoň ošahá konzolák.

Ano, ted uz to dava vic smysl. Puvodne jsi zminoval ASA5506 a to je trochu jina vahova kategorie

5506 = super firewall, malý, lehký, skladný, bez větráčku, SSL VPN, botnet filtering. Má ho i moje máma. Bez licencí je cena pár set. 8 gigových portů, ASDM i FTD. Dokonalý přehled o provozu. Co už víc chtít? Možná, aby tolik netopil.

Snad nic mi nedalo tolik jako Cisco Packet Tracer. Ani jiné simulátory Ale popravdě si nejsem jistý, jestli ta hromada zkušeností k něčemu bude; nejdřív bych si udělal průzkum trhu, co bych vlastně chtěl dělat, a co se mi k tomu bude hodit. Spoustu takhle nákladně získaných zkušeností jsem nikdy napřímo nevyužil.Ty obecné znalosti principů ze školy jsou docela dobrý začátek.Kdysi mě takhle po škole posadili k pár mikrotikům a EdgeCorům, a dali nějaké vzorové zadání s vlany a routingem. Viděl jsem to obojí první v životě. Nějaké Cisco mi bylo úplně k ničemu. Nedal jsem to, vlastně jsem se ani moc nepohnul z místa. Trvalo to hodinu, co na mě koukali, jak se marně snažím a googlím, občas se zeptali, o co se vlastně snažím, a po té hodině mě rovnou vzali. Měli jsme spolu teda nějakou předchozí zkušenost, ale pointa byla v tom, že jsem věděl, co chci, jak to funguje, ale nikdy jsem neviděl Winbox ani to Cisco-like interface od EdgeCore. Což nebyl problém, to jsem se za pár dní doučil, ale měl jsem ten základ, se kterým jsem mohl pracovat. Po měsíci jsem už předělával dynamický routing na celé síti, protože díky těm obecným znalostem jsem se posouval daleko rychleji než spousta techniků kolem. Bylo to jako v nějakém RPG, každý den jsem byl na jiné úrovni Jsem přesvědčený, že tohle si v každé firmě, která za to stojí, uvědomují, a když člověk řekne, že je po škole, nebudou očekávat, že zná podrobnosti nějakých obskurních vendorů. Tady se naučí Cisco, pak ho posadí k Arubě, a bude zase na začátku.

Takhle delame prijimaci pohovory taky - pripojime kandidata do nasi testovaci site a nechame ho zjistovat, co je spatne zabezpecene a je mozne hacknout. Necekame, ze najde vse, ale zajima nas jak premysli a pracuje. Uz jsme vzali cloveka, co neprisel na nic a dodnes toho nelitujeme.

Už nikdy nejste na začátku. Pointa je v tom, že protokoly jsou pořád stejné. Mění se jen interpretace přístupu toho kterého výrobce. Sám to dokazujete tím RPG postupem při správě Mikrotiků. Rozhodně je uźitečné poznat přístup k řešení problému od více výrobců.

To v každém případě. Ale dal bych přednost více studiu teorie než praxi na Ciscu. Chlapec teorii má, je z IT školy, takže než se pustí do konkrétního vendora, není od věci udělat si průzkum trhu.Třeba pokusy s OpenWRT na starých tendách jsou velmi bolestivé, bude řešit bambilion problémů s hardwarem, Linuxem, omezeními, a v enterprise to nikdy neuvidí. Pokud má kupovat staré síťové prvky na bazoši, proč nejdříve nezjistit, co se mu hodí víc.Žádná zkušenost se neztratí. Ale třeba moje týdny strávené instalací Gentoo, když jsem měl jen jeden počítač s jedním HDD, anglicky jsem pořádně neuměl, manuál jsem měl vytištěný v originále a překládal ho se slovníkem... no, řekněme, byl to velmi neefektivně strávený čas.A ty příkazy, které jsem se tehdy naučil zpaměti, už dneska stejně z větší části nefungují, Gentoo je úplně jinde...

emerge world :)

Přijde mi, že práce je obrovská spousta všude kolem, takže u nás v bývalé práci jsme jednoho juniora dokonce nabrali po jediné otázce: "Když se ráno probudíte, chlastáte takhle hned po ránu?" .Úplně nejdůležitější je asi zvládat angličtinu, připravit se na roli sedícího býka, kde měsíc sedíte a studujete datasheety, manuály a dokumentaci. Pak samozřejmě mít základy, v případě sítí být trochu manuálně zručný, a nečekat, že po třech měsících dostanete padesát tisíc čistého; ne že by to ale nešlo. A pak to chce neustále se rozvíjet, protože podle mě přijde brzy doba, že síťařů klasického střihu bude třeba už jen pár na celý stát.Můj postup by byl takový, rozeslat co nejvíce životopisů, klidně stovky, projít si hromadou pohovorů, a dostat se do stavu, kdy si budu práci vybírat já. Je spousta firem, spousta kolektivů, a je třeba mít o tom trochu přehled, zvlášť zpočátku, a mít možnost si vybrat.

Systémový admin a sieťový admin sú dve rôzne špecializácie. V malých firmách to často zástáva jeden človek, prípadne malý tím ľudí. Vo veľkých korporáciách sieťari robia len siete, neinštalujú operačné systémy, alebo aplikačný soft.

Jestli chceš dělat něco lepšího než IT podporu, tak se uč .Ideálně jestli tvá SŠ má možnost vystudovat CCNA nebo něco podobného, kde se učí pokročilá teorie a praxe sítí s výsledkem ve formě certifikátu.Pokud chceš být supr spešl extra placený a nepostradatelný expert, tak se pusť do kybernetické bezpečnosti, což je zpočátku opět dost o teorii.Pole realizace je v tomto oboru obrovské.

CCNA je za par korun a jsou to takove zaklady + Cisco vendor lock (obdobne treba JNCIA je to same jen s Juniper vendor lock). Ale samosebou pokud mu to zaplati skola, tak proc ne, lepsi nez dratem do oka. Lepsi do CV je pak CCNP, ale loni to dost prekopali a je to drazsi a misto stareho CCNP aby clovek delal (a hlavne platil) asi 8 certifikaci...
Za poslednich par let tyhle certifikace strasne devalvovaly, jelikoz jsou jich stovky*, firmy uz na to moc neslysi a kvalita potrebnych znalosti je dost pofiderni - treba JNCIA jsem udelal po 2 hodinach "studia" specifik zarizeni Juniper, jinak je to obecna zakladni sitarina.

* v zasade to vypada, ze kazdy Ferda si vytvoril nejakou svoji certifikaci na cokoli a nejvic do oci bijici je to u certifikaci na Linux a BSD - to jsou takove zaklady, ze bych se bal takhle certifikovaneho cloveka posadit k seeveru.

jsem ve 4. ročníku na střední IT škole""ale i tak by mě zajimaly nějaký základy."To je furt dokola.. hele a co si tam ty 3 roky dělál ? Pokud tě to zajímá tak bys nejden základy ale i pokročilý věci měl znát. Znám kluky co choděj do druháku na průmyslovce a vědí toho skoro víc než kolega v práci co má 20 let praxe.Tebe ten obor nezajímá že si se v něčem ty 3 roky nerozvíjel? Co umíš nejlíp ?

Zkusím hádat: GTA a WoW?

Samozřejmě nějaký věci okolo Cisca, Mikrotiku, Linux, Windows server apod. umím.
Hlavně jsem myslel základy, který chtějí ty Firmy

N tyhle pozice se nic krome zakladu obvykle nevyzaduje. Je to spatne placena dobra prilezitost se za par let naucit to, co je skutecne v praxi potreba.

Několikrát se tady zmiňoval CCNA. Toto bych viděl jako dobrý průkaz toho, že o sítích něco maličko víš. Sice to není žádná záruka, ale firmy na to obvykle slyší a kdo má CCNA, není jako junior marný. Firmy co chtějí hotového člověka aby ho zavalily prací, které samy nerozumí, je lepší pro začátek velkým obloukem obejít. Firmy které chtějí člověka co už se něco naučil, ale je chopný se učit dál, jsou o moc zajímavější, protože čekají že se pracovník bude učit a obvykle mají fungující tým lidí, co už tu práci dělají. Takže bude i od koho se učit. Ve velkých městech není problém najít tento druhý typ firem, zejména firem co samy poskytují IT služby. Některé z firem o kterých vím že berou studenty na brigády s tím, že pokud se osvědčí, po škole jim nabídnou práci.