» Poradna » Windows (a jiné OS)

Systém z flashky nebootuje.

Zdravím,snažím se přeinstalovat jeden notebook, který má tam 4 roky. Jediná možnost co dala změnit v BIOSu a zároveň to připomínalo nějaký boot order vypadá následovně: http://1url.cz/rtFIvJak jde vidět nastaveno je to spráně (snad), ale stejně vždy když dám uložit a restartovat najedu zas do již nainstalovaného windowsu. Flashka na jiném PC normálně funguje a jde z ní bootovat. Jinak jsem bootovací flashku dělal pomocí programu Rufus.Děkuji všem za rady.

Odpovědi na otázku

Dodatek: Když dám bootmenu při startu PC (F12) tak se mi ukazuje jen položka Windows Boot Manager, jakoby tu flashku ani neviděl.

Problém bude nejspíš v tom "Boot mode: UEFI".

Děkuji, ale pak mu to zas hodí jinou hlášku a to: System Windows nelze nainstalovat na tento disk. Vybraný disk mý styl oddílu GPTZkusím jinak udělat bootovací flashku a uvidím. Dokázal by mi někdo jen říct ten rozdíl mezi Legacy Modem a UEFI?Vím, že UEFI je dá se říct něco jako moderní BIOS, ale je v porovnání Legacy a UEFI řeč o tom stejném UEFI? Děkuji za rady

Ty máš připravenou flešku pro LEGACY a MBRPokud to tak chceš nechat, pak v Biosu musí být nastaveno na LEGACY a disk před instalací odstranit pomocí příkazového řádku hned v tom prvním okně průvodce instalací.. Podržíš klávesu Shift + klepneš na klávesu F10. Tím se spustí příkazový řádek, do kterého zadáš tyto příkazy:Po každém příkazu klepneš na "Enter"1. Diskpart 2. List disk 3. Select disk X ..přičemž místo písmene "X" zadáš číslo disku.. v tvém případě v notebooku by to mělo být číslo "0"(nula) 4. Clean 5. Exit 6. Exit Takto bude disk jako nepřidělené místo na disku. Můžeš pokračovat v instalaci systému, tj. pokračovat dalším krokem v průvodci instalací.. Pokud budeš chtít ponechat disk v GPT schématu, musíš k tomu připravit flešku pomocí nástroje Rufus pro schéma GPT a UEFI. K tomu nastavit Bios na UEFI. V průběhu instalace systému můžeš tím příkazovým řádkem odstranit disk tak, jak jsem to popsal výše.. Instalátor po označení nepřiděleného místa na disku vytvoří automaticky potřebné oddíly..Je jen na tobě, jestli se rozhodneš pro GPT a UEFI.. nebo pro MBR a LEGACYGPT se údajně hodí pro větší HDD ..a pro Win 8.1 a Win 10. Tohle schéma bych nevolil na SSDéčko. Pro Win 7 je klasická volba MBR a LEGACY

Žádné "údajně". GPT je naprosto nezbytný pro disky větší, než 2TB (MBR není schopen adresovat clustery nad tuto hranici) a pro Win7 se hodí také. Tedy, ve skutečnosti snad prý lze použít i pro takový disk MBR, ale potom musí být první oddíl pod oněch 2TB a rozšířený oddíl (extended) musí začínat někde na té hranici. Tuhle informaci ale berte s rezervou, nezkoušel jsem to (svůj 3TB disk mám GPT a nebootuji z něho, používám ho pouze na data).

- bootflash vytvořené v Yumi se hlásí jako USB HDD, třeba ti nabootuje- disk s GPT jde změnit na MBR a naopak, disk větší než 2TB neumí MBR použít celý- režim UEFI Legacy emuluje BIOS (nutné pro to 32bit OS), pdobně SATA umí emulovat IDE. Když to není nutné tak to nepoužívej.