» Poradna » Počítačové sítě

Synology DiskStation DS212J problém po výměně disků

Zdravím, mám delší dobu DS212J, provozoval jsem ho s jedním diskem delší dobu bez problémů. Nyní jsem tam dal dva identické, nové a jsou stále problémy. Nejdříve mi vyskakovala chyba, že jeden z disků vykazuje chybu (vždy ta samá pozice disku, i po prohození). Chtělo to vždy restart a kontrolu. Nyní po restartu už nenabíhá synology asissten ho vidí jako migrovatelný. Dám instalaci OS, vše proběhne, synology asistent píše, že je DS připraven, ale nelze se přihlásit. Po restartu je zobrazen opět jako migrovatelný. Dá se to nějak řešit? Nebo už ho mám odeslat do křemíkového nebe a koupit novější? Budou disky fungovat v jiným, když už byly tady?

Odpovědi na otázku

řada 212 už je opravdu "muzeální" kousek, obzvláště pokud běhal 24/7.Ještě bych zkusil jiný (starší) disk, jestli nemá problém s těmi novými, ale jinak pravděpodobně odchází.

Tiež som mal donedávna DS212j. Najskôr slúžil normálne a potom som kúpil DS412+. Vtedy sa z toho dvojdiskového stal backup a spolu s 2x4TB Toshiba v RAID0 slúžil iba na zálohy v noci a ináč bol uspatý. Stále funguje doteraz. Posunul som ho švagrovi, kde som mu tam dal na začiatok 4 TB WD RED EFRX (ktorý bol v rezerve k štyrom kusom v DS412+, ale tie doteraz spoľahlivo idú 24/7 (vôbec sa nezastavujú, bežia mi tam také služby, ktoré tomu bránia). Teraz už ale ten DS412+ ide ako backup, lebo som kúpil osem diskový model.Chcem len povedať, že ten model DS212j nemusí byť ešte odpísaný. Skontrolovať napájanie, zdroj, potom konektory SATA, ale hneď na začiatok by som overil kompatibilitu tých diskov. A mám pocit, že DS212j už nebude mať aktualizáciu na DSM7.

Kdyby měl s těmi novými jakýkoliv problém, lze je použít v novém NAS? Nenechal už na nich synology nějaký stopy?

Co jsi tam dal za disky? Máš je jako mirror?

RAID 1, seagate red

wd red alebo sgt ironwolf..

sory, WD Red

a podelis sa snami aj ake velke?

Jasně:) Každej 2T:)

WD20EFAX ? Tie su SMR, ak to estenemas 14 dni, vrat ak sa da.Kazdopadne moze byt naozaj vadny ten disk, moze byt vadny radic v synology a moze byt aj to, ze mu vadia tie SMR disky.. Bolo by vhodne vyskusat dva ine disky, napr. spominane ironwolfy..

Safra, proč tam blbci píšou, že jsou do NAS..... Vrátit už je nemůžu. Nemám to na náročnej provoz, jenom k televizi na nějaký filmy a seriály. Ale zatím to neslape ani na to.

Jo a fotky, proto ten raid

Tak disky nedávej do raidu, ale na zkoušku jako dva samostatné disky. Pokud to bude dále blbnout, chyba bude někde jinde - třeba ve zdroji, který je na hranici životnosti a dva disky už neutáhne.

a ako si tam tie disky menil? Robil si novu instalaciu? Skus ich dat ako samostatne disky a nie od mirroru... Inak pomaly sa zamyslaj nad novym NASom, 8 rokov je dost..

Tak nějak už o tom uvažuju, proto jsem se ptal, jestli disky jsou migrovatelné i do NAS od jiných výrobců (ztrátu dat bych oželel)

ano su. Das do noveho NASu a ked data nepotrebujes, urobis instalaciu na cisto.

A není to konflikt SMR versus Raid?

Pokud se závada objevuje na stejné pozici i po prohození disků, tipoval bych to na vadné/zaprášené konektory. Když jsi měl osazený jen jeden disk nebyl na té pozici, která nezlobí?? Vyčistil jsi konektory od prachu, než jsi tam ty disky instaloval?Mě před časem zlobil nový NAS s novými disky - dokonce opakované spouštění a vypadalo to na disky. V daném případě pomohlo několikeré vysunutí a zasunutí dsků, aby se očistily kontaktní plochy.

Pokud byl NAS v provozu více jak 5 let, tak bych v první řadě prověřil a proměřil napájecí zdroj (napětí, zvlnění). ☺

Nejspíš už bude špatná elektronika, nebo SATA konektor v dané šachtě.Co se výměny disků (migrace) týká, tak podle článku na https://www.synology.com/en-us/knowledgebase/DSM/t... by mělo jít migrovat z J-čka na J-čko, či na vyšší "Value" řadu (např. DS220) pomocí klasického přehození disků. Stejně tam píší, aby si člověk zálohoval data. Pokud máte, ale smůlu na model (např. brácha má DS214, ,což u čtrnáctkové řady migraci na novější model neumožňují DS214 a DS214play), tak na DS420+ už nemůže disky (2) pouze přehodit, ale musejí se přeformátovat.U Vaší dvanáctkové řady migraci přehozením disků nepodporují pouze Profi modely DS212+ a DS112+. Takže DS212J by měl migraci na novější modely podporovat.

Tak jsem udělal pár "cross testů", s diskem A v šachtě 1 OK, disk A v šachtě 2 OK, disk B v šachtě jedna při instalaci DSM dopadne vždy viz printscrn níže. Poté vrácen disk A a opět vše OK.[url=https://postimages.org/][img]https://i.postimg.cc/mg8hq2Q4/V-st-i-ek.jpg[/img][/url]

A je to jasné. ☺

Je ještě nějakej způsob, jak zjistím, že je disk skutečně vadný? Předpokládám, že když ho připojím k PC přes USB, tak ho neuvidí