» Poradna » Ostatní

Synology - opravnenia

Ahojte,Kupil som si novu hracku a teraz trocha bojujem Mam Synology NAS DS118 a skusam zalozit novych uzivatelov a hram sa s pravami. Hned prva otazka, na obrazkoch https://ctrlv.link/cNji a https://ctrlv.link/U4mm mam uzivatela adriana, preco ked adriana nema ziadny pristup, preco to nie je zafajknute hned od zaciatku? A co sa v tom systeme mysli pod nazvom "Nahled"?Druha otazka, pri zalozeni default uctu "ivan" sa automaticky deaktivuje "admin" a "guest" ale preco potom ma admin stale pristup k zdielanemu adresaru "test"? Musim to deaktivovat az dodatocne https://ctrlv.link/Ib89 . Neviem co tym stracam, ked "admin"-ovi zakazem do toho adresara pristup.Tretia otazka na obrazku https://ctrlv.link/Lynb som ako ivan (administrator) cez smb nahral subor 720p.mp4, no a neviem preco na pravej strane mi ako skupinu ukazuje iba "users", ked som administrator. Na pravej strane je to vidiet, ze v "Uzivatel nebo skupina" som v "administrators".Stvrta otazka, na tomto obrazku si ako ivan (administrator) mozem sam sebe zakazat pristup na zdielanu zlozku "test". Na co to je dobre? Alebo si sam sebe moze zakazat napriklad "File Station" a neuvidim svoje subory, toto som tiez nepochopil, na co to je vyuzitelne.Sory za debilne otazky, nikdy som este NASko nemal, tak prosim o polopatisticke vysvetlenie.Dakujem Ivan

Odpovědi na otázku

1. lebo default je na zaklade prav skupiny, ale mas pravdu, mohla tam byt rovno fajka2. ked deaktivujes ucet, neexistuje, ze cez jeho login/pass mas pristup k zdielanej zlozke3. riesis zbytocnosti, vypni to zobrazovanie tam vpravo. Odhadujem, ze ivan je v oboch skupinach4. ivana hod do userov, resp. nepracuj s ivanom ak je admin, iba ked chces nieco nastavovat. Bezne snim ako s adminom nerob. Admina si sprav ineho.

Synology jako dodatečný stupeň zabezpečení nedoporučuje mít admininistrátora s defaultním jménem admin. Proto ho v okamžiku, kdy sis udělal administrátora Ivan, zablokoval.Ten účet není smazaný, jenom deaktivovaný, proto může mít v právech fajku, ale to neznamená, že se s jeho jménem/heslem může někdo přihlásit. Až bys rušil uživatele Ivan, předpokládám, že by se uživatel admin zase aktivoval nebo by tě to při pokusu o smazání Ivana vyzvalo k ruční aktivaci admina nebo k vytvoření jiného účtu s admin právy.

Mam este par otazok,Na obrazku https://ctrlv.link/0cZq je vidiet, pod akymi uctami som sa na NAS pripajal. Vytvoril som noveho uzivatela a dal povolenie k zdielanemu adresaru "test". Potom som to povolenie zrusil, a nasledne som odstranil aj noveho uzivatela. Ale vo windowse mi ukazuje "Konto nezname" a po restarte pocitaca aj NASu sa to zmeni na nieco v style 1029 (Unix User\1029), ako sa to da odstranit?Nechapem tie kecy o dedicnosti, to sa ma nastavovat na NASe nie?Este otazka, preco je pri Gueste taky cerveny kruzok? A este by som chcel vediet, ako na PC zistim, pod prave akym uzivatelom som pripojeny v zdielanom adresari, ked som si vytvoril viac uzivatelov?A este otazka ohladom tej dedicnosti, priblizne tusim na co to sluzi, vedel by mi to niekto strucne a polopate vysvetlit?

akoze pod akym si uzivatelom? Idealne pod tym, co si prihlaseny do windowsu! Ak na NASe mas viac kont a chces sa knim prihlasovat z 1 windowsu, tak to je dost picovina, nazdielaj si na synology prava adresarov pre tvojho uzivatela z windows.To ostatne o com pises nemam tusenia co a kde to robis. Je fajn, ze sa snazis prist na to ako veci funguju, ale toto je uz skor miesanie sraciek ako zistovanie veci.

este to upresnim, ze 1 windowsu sa samozrejme mozes chciet pripajat na NAS pod viac uzivatelmi.. to idealne (da sa to aj inak) spravis tak, ze do windowsu sa budes pripajat pod tymi uzivatelmi. Win je totiz uz peknych par rokov viac-uzivatelsky OS a v spolupraci so synology to funguje vyborne.