» Poradna » Web a internet

Switch a zima na půdě

Dobrý den,Chtěl bych se zeptat mám na půdě natahané všechny přívody od datových zasuvek. Když do toho zapojím switch na 8 portů a router mám v kancelaři tak mi internet normalně běží dokonce se zlepšila i rychlost i sila dosahu wifi. Ale problém nastal kdy po pár dnech podle mně tomu switchu na půdě začala být zima a přestal fungovat tak jako nazačátku.. a má otázka zní, muže zima mít vliv na switch? na nefunkčnost a vypadaváni a sekání internetu. A pokud ano, jak to mám vyřešit?Pomohlo by třeba na půdě udělat nějakou zateplenou mistnost ? Nebo vytvořit něco jako rack ten zateplit ? A pokud ne, že zima či budouci mráz nemuže mít vliv na switch a internet tak to je chyba poskytovatele internetu? Předem děkuji moc za radu.

Odpovědi na otázku

Co je to za switch? S aktivním nebo pasivním chlazením? Zima vadí mechanicky pracujícím částem - ventilátor. Na půdě by mu mohla vadit případně ještě vlhkost, pokud tam je.

Switch je tento https://m.heureka.cz/switche/tp-link-tl-sg1005d/A vlkhkost ani pliseň tam není spis v zimě je tam zima a v lete horko

Tp-link - TL-sg1008D

Měl jsem switch od TP-linku a taky přestával po dnu-dvou-třech fungovat, a to byl normálně v místnosti. Potřeboval restarty (odpojování od elektřiny). Pokud by to byl stejný případ (po restartu nějakou dobu funguje), pokud je nový, reklamuj. Pokud nový není, sběrný dvůr a kup něco od jakékoliv jiné značky.(Mou oblíbenou značkou na malé switche je Netgear, osmiportový třeba Netgear GS108GE.)

Já mám TP-LINKy docela rád, za rozumné peníze to bývá rozumný HW, do kterého hodím díky skvělé podpoře OpenWRT a na tom spokojeně a spolehlivě funguju. Ale zrovna tyhle plastové switche jsou nejlevnější z nejlevnějšího, takže zrovna jejich použití a ještě ve zhoršených podmínkách bych se raději vyhnul...

Pokial nejde o extremne rozdiely v teplotach tak som si na 100% isty, ze mas problem niekde inde :)jedine, ze by bola teplota switcha priliz nizka...chap okolo 0 stupnov celzia...pri naslednom zohrievani by mohlo dojst ku kondenzacii a vyskratovaniu nejakeho obvodu. Prevadzkova teplota je spravidla medzi 15 az 50 stupnov celzia. Naopak velmi casto su problemom vysoke teploty zariadenia, teda prehrievanie, vtedy moze dojst k sarapate.

ja som mal na nezateplenej povale ústredňu od alarmu, router s modemom a fungovalo to v pohode, bolo tam cez zimu -20C. Zariadenia boli bez ventilátorov.

Proč se nepodíváte do manuálu, v jakých podmínkách provozu výrobce garantuje funkčnost zařízení a nesrovnáte s podmínkama na půdě? Pokud jsou v rámci, je problém jinde. Pokud nejsou, je třeba to dál řešit. Osobně si myslím, že je to něčím jiným, žádná hrozná zima teď ještě nebyla.

takova zima aby to mohlo vadit jeste nebyla

elektronice zima a mráz rozhodně nevadí, problém hledej jinde..Vlhkost na půdě (oxidace konektorů a obvodů), nebo je prostě problém rovnou ten šuntovej switch. Kup něco kvalitnějšího např. https://www.czc.cz/zyxel-gs-108b-v3/186174/p... a bude tam navěky.- těch jsem koupil desítky (100Mb i gigabit verze) a snad ani jeden neodešel.

To bude problém někde jinde, chlad právě nevadí (chlazení dusíkem atd.), vadí teplo, kdy se elektronika přehřívá.

To sice je pravda, ale tady je hlavně problém kondenzace.

Zima tomu až tak moc nevadí, ale kondenzace vlhkosti už ano.

Ano, zima (ty naše zimy) tomu nevadí, ale kondenzace vlhkosti. Zařízení pro venkovní provoz jsou v dobře uzavřené krabici (IP68-68), která má svůj vlastní "ekosystém", nebo jsou to rozvaděče s měřením teploty, vlhkosti a s ventilátory a přitápěním.

Problém nebude žádný, zařízení se samo trochu zahřívá, takže vyloženě promrzlé nebude, ale hlavně bude stále alespoň o pár °C teplejší, než okolní vzduch, což spolehlivě vyloučí možnou kondenzaci vody na zařízení. Takže úplně v pohodě. Mě jedou u spousty zákazníků na půdách DVR/NVR dlouhé roky, léto zima, žádný problém. Horší pro elektroniku určitě je ale spíš horko.

dle vyrobce ma ten tvuj zazrak provozni teplotu 0 az 40 stupnu takze je mozne ze mu vadi teplota pokud je tam moc velka zima koukal by jsem po necem od cisco co je na to stavene nektere maji provozni teplotu od -40 do + 60

Ani tak bych se toho nebál. Ono si to trochu topí samo, takže i když na půdě bude pár jednotek °C pod nulou (míň na tam ani ve velkých mrazech nebude), takže teplota samotného switche jen stěží se v provozu dostane pod 0°C.

Zima tomu nevadi, zahreje se to samo.Protoze se to samo zahreje, tak na tom rozhodne nebude nic kondenzovat.Problem hledejte jinde.(Vadit tomu muze tak maximalne horko, ale na to je jeste cas.. ;o) )