» Poradna » Programy

SW v automobilech

Zajímal jste se někdy někdo, jak a na čem funguje palubní počítač v autě? Šlo by fušovat do řemesla drahým autoopravnám?

Odpovědi na otázku

Tak asi to je nějaké zařízení co má svůj procesor a firmware bude v nějaké flash paměti, přičmež ten centrální počítač je pomocí CAN propojen s periferiemi.CAN je vozová sběrnice mezi centrálním počítačem a jednotlivými periferiemi, po které probíhá komunikace digitální povahy. CAN má tu výhodu, že ušetří spoustu drátů napříč vozem a spoustu relátek. Např. pokud zapnete mlhovku, není tam žádná snůška relátek hlídající, zda byly již rozsvíceny tlumené nebo dálkové světla. A navíc se drát netahá od stanoviště až na zadek, ale řídící počítač vyhodnotí, zda je možno mlhovku zapnout a pak po CANu říct zadní I/O jednotce "dej výstup XY1234 do stavu OUT" a žárofka se rozsvítí. To samé máte další a další funkce, díky které je CAN věc tím výhodnější, čím je vůz komplikovanější. Naovíc si pak můžete spoustu "blbostí" vymyslet, třeba že po půl hodině stání samy zhasnou tlumené, že za spálenou žárovku blinkru necháte blikat brzdové a jánevímcoještě Nevýhoda CANu je, že si bez notebooku ani neškrtnete. Když vás napadne, že si chcete něco přidat nebo odebrat, musíte změnit (nebo si spíše nechat změnit) řídící software.