» Poradna » Programy

SW na odstranění škodlivého SW, co se naboural do emailu

Dobrý den,kamarádka má Mac OS X, verze 10.7.5 a dnes, když se chtěla přihlásit na email, bylo ji řečeno, že jej zablokovali. Jako oduvodneni napsali:"U této schránky došlo k vysledování hesla a jejímu následnému zneužití k rozesílání nevyžádané pošty. Schránku Vám nyní odblokuji, je nutné prověřit PC kvůli přítomnosti škodlivého software a následně změnit heslo. Pozor, v případě opakování situace bude blokace trvalá."A jelikož jak ona, tak i já, tomu moc nerozumíme. Prosíme Vás, zda nám neporadíte, co stáhnout, co nainstalovat.Předem Vám velice moc děkujeme.

Odpovědi na otázku

Sehnat a nainstalovat antivir na Mac Os X a počítač vyčistit. Pak se přihlásit a změnit heslo, hlavně si vymyslet nějaké o hodně silnější, t. j. naprosto nesmyslnou změť písmen a číslic, nejlépe při zapnutém Caps Lock a s použitím české diakritiky.

Dobre, moc dekuju!

K vyčištění napadeného Jablíčka červíky použít můžeš použít např. free ClamXav z originálního Jablečného repository.Alternativně se můžeš vrátit v čase pomocí Time Machine do doby, kdy byla Jablíčka ještě zdravá.Zvol variantu, která je pro Tebe schůdnější.Poté je důležité dodržovat základní bezpečnostní pravidla, aby nedošlo opět k útoku červíků na zdravé Jablko.Především:1) zakázat Javu;2) neinstalovat Flash Player;3) neinstalovat žádné neověřené certifikáty, které nabízí kdejaký web;4) instalovat pouze certifikovaný sw z originálního Jablečného repository;5) zadávat poštovní (resp. jakákoliv) hesla výhradně pomocí šifrovaného protokolu, např. https;6) nastavit v konfiguraci TCP/IP bezpečný DNS, např. naší internetové matičky CZ.NIC:https://labs.nic.cz/odvr/

Dekuju moc a moc za rady! :)

A kde má email založený? (myslím jestli na Seznamu atd.)

Na seznamu. Nekdo posilal z meho mailu spamy.

Obě jste na facebooku a chytly jste tam vira z pozvánky.