» Poradna » Programy

SW licence a HW klíč

Koupil jsem si software (zatím nebudu uvádět výrobce), k jehož spuštění je nutný hardwarový USB klíč (HASP). Nedávno se mi ho podařilo ztratit a výrobce SW mi tvrdí, že mi nový HW klíč neprodá a že jsem tím přišel i o licence k onomu SW. Cena HW klíče je cca 1200,- Kč, cena softwaru je "jen" cca 10x vyšší. Na faktuře a ani v manuálu k SW není zmínka o tom, že při ztrátě klíče přijdu i o licence k SW. Nesetkali jste se s tím prosím někdo? Nemáte někdo legální radu, co se s tím dá dělat? Když ztratím klíč od auta, taky si nebudu kupovat nové auto! Díky JJIII

Odpovědi na otázku

Heh..Klasika, použij crack . Nic jiného si totiž výrobce nezaslouží.
Pokud máš fakturu (a je psaná na tvoje jméno/firmu) tak bych se obrátil osobně na výrobce v jeho pobočce. Pokud ani to nepomůže, tak bych se obrátil na PČR .
BTW: je někde psáno, že je nutný HW klíč ? Pokud ne, tak bych podal žalobu na výrobce za neoprávněné obohacení .

V manuálu to napsaná je "Program je chráněn HW klíčem" a firma Alladin (resp. český Atlas) mi s tím nepomůže - mají ve smlouvách se svými zákazníky, že nemohou zasahovat do jejich licencí, prostě jim jen dodají klíč. Každopádně jsem naspal ČOIce, protože to taky považuju za nezákonné obohacení, jen bych chtěl nějaký "precedenc", na který se odkázat...

S crackem bych to ani nezkoušel, je to tak speciální SW, že ho používá jen velmi málo lidí a nemělo by to smysl. Navíc ten program používám v práci a v tomhle případě chci mít všechno kosher (tím víc mě tenhle přístup s*r*!)

Jsem rád, že se ještě najdou normální lidé jako Ty. Kdejaké hovado Ti tady doporučí crackovat, protože na víc jim jejich intelekt nestačí. Tak jak Ti radil kolega nahoře, ČOI je dobrá volba, oni si vesměs na firmách s podobným přístupem rádi zgustnou a problém je vyřešen. Krást a nadávat na system umí každý, používat hlavu, jen Ti inteligentnější ... bohužel ....

kdyz ho pouzivas v praci, je to pak o duvod vic proto, aby firma presla na jinej software. Kdyby se u nas ve firme stratil hw-klic (nebo by ho nekdo cmajznul, nebo se taky muze porouchat) a sw-firma nam nedoda okamzite nahradu, tak s ni koncime...

"nebo by ho nekdo cmajznul" aku ma firma zaruku, ze ten co ho cmajznul nebude dany soft pouzivat (naco by to robil), teda jedna licencia zadara.

Ked sa "porouchal" to este chapem. Stary ale odovzdat.

To už je ovšem problém toho kdo ten klíč čmajznul. Licenci na ten SW nemá a pokud ho bude používat a přijde se na něj, tak ho HW klíč nezachrání. Stejně tak to je problém výrobce, že nemá ošetřené toto např. zneplatněním HW klíče .

Aj ja pouzivam software chranene hardwarovym USB klucom, tiez "nebudu uvádět výrobce".
V licencnych podmienkach mam ale napisane, ze strata HW kluca je strata licencie. Pri kupe novej licencie by som dostal zlavu (ako stary zakaznik, druha licencia) ale nic moc.

Zarazila ma ale jedna vec, ako sa sa HW kluc stratit. HW kluc je nutny pre beh programu, ktory pouzivam takmer denne. Kluc je v USB konektory takmer "prihrdzaveny", nie je dovod ho vyberat.

Tak ma napada len jeden scenar, ako sa da HW kluc stratit. Teoretizujem, neobvinujem.
Program je nelegalne nainstalovany na viacerych PC u mna alebo u kamaratov a HW kluc prenasam ako macku a stratil som prehlad kde som ho naposledy zanechal, alebo komu som ho pozical.

Potom je to ale: zlodej krici chydte zlodeja.

Mám program nainstalovaný na stolním PC (kancelář) a na SVÉM notebooku, který mám doma (sídlo mé živnosti). I např. autocad dovoluje migraci účtu, navíc nikde v manuálu tohodle SW není řečeno, že nemohu nainstalovat SW na jiný PC. Od toho je ten jeden HW klíč, aby nešel SW používat na více strojích najednou. Mrkl jsem ještě na web a v manuálu k nové verzi programu (já mám předloňskou) už zmínka o ztrátě licence při ztrátě klíče je, v mé staré verzi nikoliv. ČOIka by si na tomhle opravdu mohla smlsnout...

Ztratil, to je blbé. Pokud by ti byl ukraden a byl na to policejní doklad, pak by ti za poplatek určitě dali nový. Ale když ztratil, tak to j tvoje blbost. To by si takhle mohl teoreticky každý přijít k duplikátu licence a používat to současně na několika PC v rozporu se smlouvou.

Já jsem ztratil notebook včetně licence W7 ultimate. Mám si jít taky pro nový?

Jasná věc, já těm argumentům výrobce SW rozumím, že se bojí zneužití, ale to už není přece můj problém?! Já samozřejmě chci nést důsledky a chci si pořídit klíč nový a zaplatit za něj, ale výrobce by si měl umět zajistit, aby se dal starý klíč "zneaktivnit"...

A jak by sis to zneaktivnění technicky představoval?

V dnešní době internetu a on-line registrací by periodické ověření, že se klíč nachází v datábázi těch aktivních asi neměl být problém... Nejsem odborník, nechal bych to na výrobci, ale nepřipadá mi to jako technicky neřešitelné...

Kdyby se licence ověřovala online, nebyl by potřeba HW klíč, nemyslíš?

Nemyslím, protože jsem HW klíč považoval vždy za vyšší stupeň zabezpečení (možná mylně). Pokud ale nejde v dnešní době "deaktivovat" (mohlo by to být třeba i časovým omezením platnosti klíče s fyzickou výměnou za manipulační poplatek), tak se mi zdá, že je něco špatně...

Ono to je tak pretože to veľa ľudí zneužívalo. Mohlo sa s tým pracovať iba na jednom PC, tak nahlásili, že stratili USB klúč (ale pritom ho stále mali) a zažiadali o nový. Potom mali 2 také USB klúče. Na toto ma upozorňovali keď mi pri kúpe dávali ten USB klúč.

ten vyrobce ty klice nema ochranene, takze se daji pouzit jak pise tazatel a to je ten duvod, proc strata klice je strata licence, coz je alibizmus vyrobce na snizeni nakladu, mam cad/cam sw a tam takto klic pouzit nelze, pac pri ukonceni programu se vygeneruje klic co se ulozi na flashku a po sposteni sw se kontroluje shoda klice, takze nejde pouzit na vic instalaci

no jo to je ale tezky kdyz nechces ani rict o jaky program to jde, kazdy ma neco jinak treba by to slo ,,jakztakz" obejit i bez prolamovani i tak

Teď to napsat nechci, jsem s tímhle programem dost spokojenej a konkurenční stojí minimálně 2x tolik a navíc není moc user friendly. Uvidím, co mi napíše ČOIka a každopádně sem napíšu, jak jsem dopadl. Díky za rady... JJIII

No Ty buď vklidu, Ty bys to určitě neprolomil, se svýma znalostma

Chování firmy jeto svérázné zvlášť pokud se jedná o SW opravdu produktivní.
Pravděpodobně opravdu nemají domyšlenu ztrátu či poškození klíče nebo tím odmítání maskují problémy v dodavatelko odběratelských vztazích. Je prostě možné ze mají s dodavatelem nějaký spor a nechtějí \ nemohou si říci o nový klíč ale to je jejich problém a neměli by to přenášet dál.

Osobně jsem se setkal s mnoha firmama aď se jednalo o SW měřící, nebo konstrukční a s výměnou klíčů nebyl problém.

Někdy dokonce z vlastní inicialtivy firma vyměnila starý LPT klíč za nový USB. Pokud by měli strach o licenci není problém vydat patch který starý klíč deaktivuje.

Jen pro vysvětlení - s výměnou by nebyl problém, ani třeba s vrácením poškozeného, nebo starého klíče a výměnou za nový. To mi výrobce SW potvrdil, problém je s vydáním druhého klíče se stejnými licencemi.

A ještě jedna poznámka. Výrobce SW si objedná HASP klíče u výrobce a sám pak do klíče "nahrává" licence, se kterými má fungovat...nebo jsem to tak aspoň pochopil

informace to je doplňková , ale i tak to nic nemění na tom co jsem napsal

I bez vrácení klíče to jde ošetřit , ta možnost ta prostě je . Neochota, neschopnost se dohodnout Vašeho dodavatele technologie je téma druhé.

Přesně tak . Tak ti vydají licenci jinou(pokud mají problém se stejnou licencí a novým klíčem) s jiným klíčem a starou licenci zneplatní(v další verzi SW, po netu apod.)

Mám podobnou zlusenost. dlouho jsem nepouzivala HW klic k programu, protoze jsme meli hodne licenci. Firma se rozsirila a najednou jsme chteli pouzit ten klic, jenze jsem zjistili, ze ho nemuzeme najit. Jsme dlouhodobí zákaznící a platime i rocni udrzbu. Tak firma pristoupila na kompromis. Na zaklade cestneho prohlaseni reditela na dala softwarovy klic. Jenze najednou jsem potrebovala pouzit licenci na jinem compu a uz byl problem, protoze sw licence je vazana na kontretni pocitac a nejde ji nainstlovat na jiny.