SuSE LiveDVD 10.0 a základné nastavenia

Vitam linuxaci :)Podme hned k veci. Pohravam sa s myslienkou nainstalovat si jedneho dna nejaku peknu a uzivatelsky privetivu distribuciu (inklinujem k SuSE - a nesmejte sa Ale skor nez to urobim, by som sa o Linuxe chcel viac dozvedeit. Preto snorim na forach, stahujem rozne prirucky. Popri tom som si stiahol aj LiveDVD SuSE 10.0 a momentalne ho testujem. Uznavam celkom pekne graficke prostredie, veru doba pokrocila, ked som naposledy robil s Unixom (sest rokov dozadu, aj to som programoval jeden semester v C-Shelli a C-ku). Kazdopadne, prvy problem nastal uz pri nastaveni monitora. Isiel som pekne podla oficialnej prirucky od Novellu, otvoril si sax2, tam zalozka monitor. Vybral som zo zoznamu typ mojho LCD (Hansol H710), overil zadanu velkost obrazovky (17 palcov), dokonca aj fyzicke rozmery displeja sedeli. Ake bolo moje prekvapenie, ked ani po takomto nastaveni nebolo zobrazovanie korektne. Chybala totiz cela spodna lista (posunuta nadol). Experimentoval som aj s inym vyberom modelu monitora, bez vysledku. Netusi niekto, co s tym moze byt ?Dalsia vec, dostupnost mojich HDD. System ich sice vidi, ale nema k nim pristup. Ak si dobre spominam, vypisoval mi hlasku, ze tusim nema zaznam v fstab, ci mstab, ci v niecom podobnom. Inak HDD mam naformatovane na NTFS, to by vsak iba pri citani nemal byt udajne problem.Dalsia vec, podarilo sa mi nakonfigurovat zvukovku. Ta vsak nereaguje na nic, okrem vydavania sprievodnych systemovych zvukov napr. pri objaveni sa upozornujucej hlasky, pri vypnuti pocitaca a pod. Umyselne som natiahol stranku na internete, ktora je hned po natiahnuti sprevadzana hudbou, moje repraky vsak boli neme.Nuz, na teraz vsjo, co ma napadlo. Dakujem za akukolvek radu.

Odpovědi na otázku

K saxu: při testu obrazovky tam jsou uprostřed obrazovky 'tahátka', kterými se obraz dá vystředit. Jinak dá se sáhnout přímo do /etc/X11/xorg.conf a opravit modelines - hledej na googlu modeline calculator - vygeneruje to příslušné řádky a ty se tam překopírují - ale to je asi pro zkušenější. Potvrzuji: občas bývá problém nastavit grafiku do požadované konfigurace (rozlišení/bar.hloubka/snímkový rozklad). Problém jsem nezažil na nVidia FX5200 a novější, které taky pro Linux preferuji.K diskům: je soubor /etc/fstab, který má záznamy následujícího tvaru:zařízení montovací_bod souborový_systém připojení (další zanedbáme - budou tam 2 nuly)kde zařízení: bude něco jako /dev/hdax (napiš jako root fdisk -l - tam to najdeš)montovací_bod: vyrob třeba mkdir /media/winCsouborový_systém: zřejmě ntfspřipojení: napiš tam defaults, ro (jen čtení)Zvukovka: většinou je detekce v pořádku a potom funguje, občas jsou problémy. Více problémů je např. s nForce čipsetem, ale mám právě tady jednu desku s VIA KT800 a taky zlobí...

takzeAd monitor.. pokud pouzivas D-sub, tak tam proste vycentrovani monitoru nezajististis.. ani rozmery obrazu nebo tak.. tu informaci analogovy videosignal nenese. pokud chces, aby se ti po zapojeni monitoru automaticky srovna obraz, pouzij D-SUB.File system v linuxu je ponekud odlisny od wokeniho.. Tam nemas disky jako v woknech.. C:, D: .. atd. Ale disk muze byt pripojen kamkoli do filesystemu. Treba v mem konkretnim pripade je jeden disk pripojeny /usr/store/diskjr a druhy /usr/store/diskjr/share/store.. A on proste pri pripojeni disku nevi, kam ho ma pripojit. Musis to specifikovat bud do fstab a nebo primo do prikazu mount. Co se zvuku tyce, zkus se podivat na prava ke skupine sound. Jestli je tam uvedeny tvuj uzivatelsky ucet.