» Poradna » Notebooky

Surface Pro X nebo Surface Go 3

Ahoj, vybírám si nové zařízení na cestování a narazil jsem na dvě poměrně zajímavá zařízení, jedním z nich je Surface Pro X (procesor SQ1, 8GB RAM, 128GB SSD) a druhým je Surface Go 3 (procesor i3-10100Y, 8GB RAM, 128GB SSD). Potřebuji zařízení, s cenovkou do 18 500Kč, na kterém poběží plnohodnotný webový prohlížeč, Microsoft Office a VS Code. K tomu však vyžaduji i co největší výdrž baterie a dotykový displej. Co myslíte, které z těchto zařízení je lepší? Nebo bych snad měl jít třeba do Lenovo IdeaPad 5 Flex?

Odpovědi na otázku

Surface Go nemá klávesnici, takže předpokládejme její dokoupení. Ta klávesnice stojí myslím další 3 tisíce.... Opravdu by potom byl problém připlatit za tohle, kde je i klávesnice v balení?https://www.alza.cz/lenovo-ideapad-duet-5-12i... Ten výkon je naprosto neporovnatelný, SQ1 bych vůbec neuvažoval, Win on ARM je tragédie.https://www.cpubenchmark.net/compare/4566vs4754/Intel-... Osobně bych připlatil za větší disk, ale to už je na vkusu, zda se to využije, dělají ho i v 256GB

CZC k Surface Go 3 dodává klávesnici

i3 je nedostupná, v minulosti nevím, ale současně ji u této verze psanou nemají, jen u Pentium verze. Já bych ten krám nechtěl ani zadarmo, když můžu mít od Lenovo s příplatkem 3 tisíc násobně lepší stroj, ale dělej si co chceš.Za mě se to prostě bude sekat

Hlavně ta i3 proti Pentium verzi není zase takový výhra. Mít minimální výkon nebo o chlup větší minimální výkon nedává moc smysl.Lenovo Duet je sice výrazně výkonnější, ale není pasivně chlazené proti Surface Go 3.Pasivně chlazené 2v1 už bohužel MS nedělá, poslední byl Surface Pro 7 s i5. Ale začal je dělat Dell XPS 2v1 2022 s i5-1230U nebo i7-1250U, vyjde o něco levněji než Surface Pro 9 s 1235U ale zase tam dle mě podělali pouzdro s klávesnicí, nemá kickstand a odnímatelnou klávesnici, stojánek s klávesnicí je v jednom kuse a když se tablet vytáhne, není jak postavit, člověk musí mít další stojánek, ale tam vidím právě ten největší benefit s pasivním chlazením, kdybych se o něm dozvěděl dřív než mi vyprešla lhůta na vrácení Yoga 7, tak bych si na něj počkal až bude v ČR nebo vzal z US.

2jadro v roce 2022 asi už fakt ne

Dvoujádro nezvládne Office a VS code? bych se docela divil, kdyby ne. Zřejmě nepotřebuje žádnou raketu ale malý, snadno přenosný stroj.

https://www.alza.cz/lenovo-ideapad-flex-5-14a...

Bude to mít lesklý display protože požadavek je dotyk i když nevím proč, ale ok.

Jinak by se dal za 15 I s matným.

Požadavek na dotkyk je jednoduchý, můžeš používat doktekové ovládání a hlavně stylus. Hodí se pro spoustu workflow. Před třemi týdny přešel po téměř dvou letech z Macbooku na Windows právě proto, že Apple nenabídne dotekový displej ani konvertibilní design nebo tablet. Tabletem samozřejmě myslím tablet s plnohodnotným deskotopovým OS nikoli iPadOS. A to jsem měl k dispozici jak ten iPad, tak mám i Galaxy Tab S8+, který typicky o víkendech, třeba právě teď, používám místo laptopu připojnený k 34" 1440p ultrawide monitoru, DeX z něj dělá fakticky plně desktopový systém, byť omezený Android aplikacemi. Ale pro tazatele, pokud mu stačí základní funkčnost Office je to zajímavá alternativa a když chytne dobrou akci, vejde se do limitu. já měl S8+ za 17500 s daní, Ultra, dokonce s 5G modulem byla za 20 tisíc. Na baterii to dává 10-12 hodin podle jasu displeje, který je jemný OLED s plným DCI-P3 barevným gamutem, HDR10...

Surface Go je výrazně menší než Pro X. Surface Go má jen základní výkon, zvládne web, Office i VS Code, otázkou je zda výkon bude dostačující.Ale podobně tomu bude i u Pro X, ten běží s Windows for Arm navíc je to první generace Snapdragonu exkluzivně pro Windows. Před pár dny vyšel Surface Pro 9, který má SQ 3, ten je na CPU asi o 90% výkonnější než SQ1. Ale nový surface začíná na 12 stech dolarů s Intel procesorem a se SQ na 14 stech dolarech.Výhode verze se Snapdragonem je ale výdrž baterie, Go, i Pro s Intely vydrží cca 5-6 hodin na baterii, Snapdragon verze Surface bydrží výrazně déle.Teoreticky je řešení koupit Android tablet, v podobné velikosti máš třeba Samsung Galaxy Tab S8+ (aktuálně z něj píši), v různých akcích se dá koupit za slušnou cenu, mě stál v červnu 17500 Kč s daní. Office tam jsou, byť funkčně zaostávají za Windows, VS Code na Androidu pokud se nepletu existuje. A plný prohléžeč není problém. V případě potřeby není problém připojit monitor (max rozlišení 3440x1440), výdrž baterie 10-12 hodin samozřejmostí, výkonu má dostatek.Pokud je požadavek na plnohodnotné Office a Windows a měl být zachovaný form factor, tak doporučuji kouknout na https://www.alza.cz/lenovo-ideapad-duet-5-12i... o něco dráž se dá koupit s dvojnásobně velkým diskem a stylusem, za 26 tisíc je pak k dispozici verze s 16GB a silnějším CPU, bohužel i3 s 16GB se nevyrábí.Ideapad flex bych okamžitě vyloučil už jen kvůli strašnému displeji. Lesklý displej s 250 nity nemá šanci odrazit světlo. To už raději Yoga 6, byť jas displeje je pořád docela špatný, zvláště s porovnání se Surface nebo tím Duetem 5... Yoga je navíc asi o rok novější stroj https://www.alza.cz/lenovo-yoga-6-13alc7-dark... Osobně jsem před nedávnem kupoval https://www.alza.cz/lenovo-yoga-7-14ial7-stor...  Ukázat celý příspěvek

Já teď asi nejvíc přemýšlím nad tím Pro X. Co jsem četl je při používání výrazně svižnější než Go 3, má výrazně lepší akumulátor než všechny amd64 notebooky v této cenové kategorii a v MS Store stojí se slevou pro studenty 15700Kč.Ty nové SP9 se mi taky dost líbí, ale jsou šíleně drahé, stejně jako SP8 takže o těch jsem vlastně ani nepřemýšlel.Android ani iPadOS nechci. Nejsem sice žádný fanoušek Windows, na svém desktopu doma používám primárně Manjaro ale i přes to mi pro mé použití přijdou Windows lepší než Android/iPadOS.

Ano, Pro X bude svižnější, pokud budou používané aplikace nativní Arm, u x86 aplikací to může být problém a něco třeba vůbec nepůjde uchodit.V té cenové kategorii bude s výdrží baterie problém všude pokud nekoupíš z druhé ruky M1 Air, který nemá moc opotřebenou baterii. Ale hodně záleží co se na tom bude dělat. Mě osobně Android stačí v podstatě na všechny běžné činnosti jen mrzí ten SW - https://ctrlv.cz/fXsMAle asi není problém vyzkoušet to Pro X, hlavně zda tam běží vše co potřebuješ a jak. Osobně bych si v tomhle form factoru vzal to Lenovo Duet 5, byť je to o pár tisíc více, v Armové Win jednoduše nemám zatím plnou důvěru. Vrátit to můžeš vždy.

Co jsem tak koukal, v MS Store, pokud to koupím teď, půjde to vrátit až do konce ledna takže to je také fajn. Ještě o tom trochu popřemýšlím ale děkuji za pomoc.

Jen si přečti podmínky vrácení, ze zákona je 14 dní, delší doba může mít nějaké ALE. Třeba Alza teď nabízí vrácení do 31. 1. 2023 taky, ale například to nesmí být rozbalené, jinak si strhnou 10% + případně další náklady a vracejí jen formou poukázky na další nákup.

já mám Surface pro 7 a jsem s ním spokojený. Záleží jaký chceš výkon. Předtím jsem měl Surface go 1.generace 8 GB RAM a všechno potřebné zvládnul. Ale sám bych radši zkusil Surface pro X, ale protože je moc velký, tak sem radši šel do klasického Surface pro. Jak už jeden psal má pasivní chlazení a to je v dnešní době fakt super, žádný zbytečný ventilátor! A nemusíš kupovat úplně nový. Já ho koupil na bazosu a jsem spokojen. A ještě jedna věc, vždy když kupuješ přístroj od firmy, která ji dodává i vlastní software, (jako v tomto případě Surface + Windows) je vždy lepší než kupovat přístroj u jiné značky. 👍

"bych radši zkusil Surface pro X, ale protože je moc velký, tak sem radši šel do klasického Surface pro."U čerstvě vydaných Surface Pro je sjednocené tělo pro Intel i Arm verzi. Arm verze už není označená X a rozeznat od verze s Intelem jde při pohledu jen rozdílnou horní hranou, kde jsou v rámu průřezy na 5G antény. Arm verze je pak ještě o cca 5g těžší. Ale to asi nikdo v ruce nepozná.

Mám Surface Pro 8 (Core I7, 32GB ram), a musím říct, že právě podpora je to co mě dost zklamalo. Windows 11 22H2 bylo opožděné cca o měsíc oproti Surface 7. Wifi blbne, ovladače se instalují ze surface app, a nenechají použít novější verze. Surface App nejde stáhnout bokem z MS store. Pro reinstall musíte použít speciální image od MS aby se vám nainstalovali drivery do systému. Jinak řečeno koupit si Surface, nevidím jako výhodu oproti jiným značkám. Stabilitu OS vám to nezaručí a bezproblémové ovladače taky ne. A ještě jedna věc, zařízení jsou hlučná a horká pokud na nich děláte něco jiného než surfování na netu.