» Poradna » Windows (a jiné OS)

Superfetch na W7 - vypnout nebo nechat zapnutý?

Zdravím,vím že je to již dost ohrané téma, ale stále jsem se nikde nedopátral k jednoznačné odpovědi.Někde radí, že je dobré superfetch vypnout (hlavně na SSD discích - osobně mám HDD) , a někde zase, že by měl zůstat zapnutý.Tato služba má zrychlit spouštění často využívaných aplikací. Bohužel s čím jsem se akorát setkal bylo několikaminutové vytížení HDD na 100% a start často využívaných aplikací není bůhvíjak rychlejší, ba naopak.Jde mi pouze o to, zda-li vypnutím služby superfetch neodstřelím nějakou důležitou funkci systému, jelikož se skutečně zdá, že je tato služba spíše na obtíž. Známému jsem ji na jeho starším notebooku na test vypnul (při spouštění Office nebo internetového prohlížeče se právě aktivovala tato služba a notebook se nedal poté skoro používat) a zatím je známého reakce velmi pozitivní. CPU i HDD mu nyní nepřesáhne 80% a spouštění aplikací je o několik vteřin rychlejší.Můj dotaz je tedy spíše kladen, co hrozného se může s vypnutým superfetchem stát.Předem děkuji.

Odpovědi na otázku

Nic hrozneho se opravdu nestane...

Tuto věc jsem taky dříve řešil. SSD a HDD v tomhle řešit je nesmysl. Vypnutím Superfetch nic neshodíte, vše bude fungovat tak jako předtím, otázka je, jaký vliv to bude mít na ten výkon.

Osobně vypínám jak na SSD, tak i na HDD. Myslím, že je lepší spouštět nějakou aplikaci o 20 sekund pomaleji, než čekat několik minut při spouštění PC, především pak u pomalejších strojů s HDD, tam to trvá klidně i 10 minut. Ukončením služby rozhodně nic neschodíš, nic se nemůže stát. Službu běžně vypínají utility dodávané se SSD, pokud si je nainstaluješ a spustíš optimalizaci pro SSD, např. Samsung Magician.

Ok díky, takže službu zkusím vypnout a otestuju rychlost spouštění aplikací. Pokud se to hodně zpomalí, tak ji opět zapnu.

Máš SSDéčko..???Tak to vypni a spolu s tím vypni i defragmentaci..

Jak jsem v dotazu psal, tak mám klasický rotační disk. Superfetch mi ale beztak disk občas vytěžoval na 100% .

1. Především si ujasni si rozdíl mezi pojmy "prefetch" a "superfetch".2. Vypnutím nic "nepokazíš", nicméně procesy opakovaně spouštěné budou nabíhat pomaleji - nic nebude přednačteno, vše se pokaždé načítá znova.3. Raději popřemýšlej, zda nenastavíš pagefile na fixní hodnotu = zrychlení.

Superfetch se deaktivuje pouze na SSD pokud mas magneticky disk je lepsi to zapnout mas rychlejsi spousteni ruznych programu etc... Na SSD se to deaktivuje jen z duvodu ze to zabrani zbytecnemu zapisovani na disk a tim se setri zivotnost SSD disku, tak samo se na SSD discich vypina nesmyslna hybernace, soubory ofline a indexovani disku. To ti musi rict kazdy prodejce jakehokoliv HW pro PC je to standarntni informace dle zakona ... teda aspon u nas nevim jak v cesku

Právě jak píšu, tak mi na rotačáku superfetch občas dost vytěžuje disk. Nyní jsem jej tedy vypnul a ani indikátor HDD nyní nebliká tolik jako před tím.

no ono to je pouze pro rychlejsi spousteni programu, ovsem uz to neni o rychlosti treba pri zapnuti PC, takze kazdy by si mel sam ujasnit co je pro nej prinosne zapnout PC a jit si vycistit zuby a udelat kafe, nebo zapnout PC a jit rovnou treba do dosle posty