» Poradna » Ostatní

Studium VŠ po dlouholeté odmlce po střední škole(dotaz mimo)

Dobrý den, jsem si vědom, že tu dotaz vůbec nepatří, ale nějak jsem nenašel fórum zaměřující se za poradenství ve vzdělání...... tak se omlouvám, kdybyste našli, můžete dát odkaz...budu rád.
Chtěl bych se informovat, jestli je zvládnutelné vystudovat na Vš, i když jsem odmaturoval před 9 lety na střední škole? Zcela jsem už vyšel ze cviku se učit cokoliv, ať už nazpaměť, matematiku nebo třeba jazyky. Pracuji s auty v jedné firmě, ale chtěl bych si zlepšit pracovní situaci vystudováním nějakého oboru na VŠ a potom v něm najít uplatnění, zbavit se obyčejné manuální práce, kterou dělají ti kteří mají většinou vzdělání zakončené jen střední školou. Jelikož mám práci, manuální a ne vyhovující, ale zkrátka bych nemohl jen studovat, pracovat musím, proto uvažuji o dálkovém studiu toho oboru. Ptám se a nejsem si jist, jestli nebudu mít problém to vystudovat, udělat zkoušky atd, také zvládnout jazyk po dlouhé době odmlky a celkově prostě ty odborné předměty? Vždyť dálkově to je těžší na pochopení, ne? Máte zkušenosti s dálkovým studiem na veřejné VŠ (úspěch – neúspěch) a zároveň zaměstnáním..? Jde mi tedy o lepší uplatnění, lepší práci, po 3 letech s titulem Bc abych se mohl už začít specializovat na trochu jiný obor, lepší pracovní a platové ohodnocení. Nebude problém se za prací odstěhovat...Nemám ale jasno ve výběru oboru. Vybírám zde www.vsb.cz a jestli byste mi mohli zkusit poradit, co je vhodné pro budoucí uplatnění, ale opravdu už je to dlouhá doba kdy jsem se na střední učil... ale snad se to stává, že člověk ve 28 jde zase do školy, protože zjistí, že by si chtěl doplnit vzdělání a neskončit jen u maturity..? Přemýšlím jestli to opravdu nevadí a občas se to stává. Strojní fakulta je prý hodně těžká, takže nevím: Stavební(bc až za 4roky, to je negativní), Fakulta elektrotechniky a informatiky, Hornicko-geologická fakulta, Metalurgie a materiálové inženýrství, Bezpečnostní inženýrství ... www.vsb.cz ...
Vím, že je těžké takhle na dálku poradit, ale s Vašimi radami se Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

No mozek zase donutíš se něco naučit, o čem budeš vědět, že z půlky nikdy nevyužiješ. Ale dálkové studium má jedno obrovské úskalí - dokopat se k tomu něco se učit. Člověk to pořád odkládá, že zítra je taky čas a přeci jsem schopen do té hlavy nacpat víc, než jsem si připravil na daný den. Jenže takhle uteče týden, dva a pak začneš uvažovat, že zkoušku přeložíš na pozdější datum... No pak si řekneš, že tenhle rok na to prdíš a zkusíš to znovu zase příště...
Dneska je dobrá doba v tom, že většina zaměstnavatelů ani tak moc nekouká po papíře, jako po tom co doopravdy umíš (alespoň já nikdy žádné papíry neukazoval). Chceš se zlepšit, dopřej si samostudium. Je to podle mě lepší a nejsi stresován nějakými zkouškami. A když tě už přestane bavit dělat pod někým, udělej se pro sebe jako já. Mnohdy si polepšíš, ani nebudeš vědět jak

A co děláš za práci, sám na sebe? Nemáš VŠ?

Každej ti poradí dle svých zkušeností. Já jsem byl v příbuzenstvu za věčného studenta (jsem trochu dyslektik tak jsem to měl těžší). Začínal jsem jako zednický učeň, 3x jsem se dostával na střední školu. Odmaturoval jsem na průmce a na druhý pokus jsem se dostal na mat-fyz. Školu jsem ukončil ve 28mi. Ve 30ti jsem se přihlásil na doktorandské studium znova na matfyzu a to jsem skončil po 8mi letech. Mám dva doktoráty, lituju ztraceného času ale splnil jsem si klukovský sen být vědcem a dělat největší fyziku co vůbec je (jako Einstein :). Od té doby jsem vystřídal několik oborů. Souhrnně jsem: Zedník, hutník, biofyzik, teoretický fyzik, informatik, bankéř (a fotograf - podnikatel). Co bych ti poradil? Asi záleží jak vážně ti na té škole záleží. Pokud jo, bylo by asi lepší si najít práci na malý úvazek a žít chudě, abys měl čas na školu a vzhledem k nedostatku peněz byl motivován školu rychle dokončit. Taky jsou různé kompromisní možnosti- takové "univerzity" na 2-3 roky (to co byla dřív nástavba), kterou si zaplatíš a máš prostě papír (šlo to na plzeňské právnické ale na to už je pozdě). A v dalším kroku hlavně získat trochu nějakou praxi ve vytouženém oboru, kterou bys mohl vykázat v životopisu. Jestli nevíš, tak to zkus a uvidíš, nechat toho můžeš vždycky

práci na malý úvazek a žít chudě? To spíše práce + studium dálkově ne? Do té školy nemůžu chodit několikrát týdně, pokud pracuju a práci na určitý čas těžko najdu, když je krize... školu dokončím stejně za tu dobu na jakou je studium naplánováno
Jaké "univerzity" na 2-3 roky co byla dříve nástavba? A nejsem bohatý abych si zaplatil papír a nemusel to studovat, vždyť na to např. v Plzni přišli že se to tak dělalo..
Myslím klasickou výšku, a při práci tedy možnost zvolení dálkového studia, jak to vidíte, žkušenosti, názory...

A nestačila by nějaká pomaturitní nástavba (dnes vyšší škola)? Pouvažujte o nějakém elektrotechnickém oboru, vyhlášku 50, pokud je mi známo, ještě nezrušili.

Co je vyhláška 50? Vyšší školou myslíte co? Myslím že v dnešní době jsou v práci ohodnoceni více vysokoškoláci s titulem (Bc, Ing..) taže moc netuším o jaké vyšší škole mluvíte... lepší je normální VŠ ne?

"Co je vyhláška 50?" - to sa da vyhladat.
Ja len ze bez 50-tky, Ta ziadny zamestnavatel k elektrickemu zariadeniu nepusti.

To je dlouhé to celé číst, nemůžete říct co máte v té vyhlášce na mysli?

Jestli je to dlouhé celé číst, raději na jakékoli studium zapomente.

Tak po tomto mám neodbytný dojem, že třinecký chlapeček si činí z ostatních nemístnou prču...

Na průmyslovce mě učil ing,který se vyučil podlahářem, potom si udělal stav. průmyslovku a potom FEL, a to v 70, letech,kdy nemělo SŠ ani 30% vycházejících. Ale na technice mívají i čerství absolventi průmyslovek problémy s matikou. Podle mně je nejlepší studovat něco, co začíná eko nebo manage,tam se stačí naučit papouškovat pár frází a je to OK, je to něco jako býval VUML.Třeba ekonomiku na VŠ zemědělské,např. pražský radní Richter je velice uznávaný ekonom a nežije si špatně...

Dobrý den,

zvládnete, akorát počítejte s tím, že 1. semestr bude hodně zajímavý - než se zase dostanete do rutiny učení.
Píši vlastní zkušenosti z vlastní zkušenosti, vrátil do školy po 15 letech a bylo to ze začátku hodně "zajímavé". Ale po 1. semestru už v pohodě. Vy jste ze školy kratší dobu, takže to budete mít jednodušší.

Osobně myslím že se to dá. Také jsem svého času dodělával VŠ při práci. Musím tedy uznat, že jsem si nevybral ten nejtěžší obor a i má práce na plný úvazek byla poměrně volná. Ale celkem rychle jsem se do toho dostal. Co také musím přiznat je, že jsem si u závěrečné práce pomohl sepsáním rigorózní práce: http://www.vsprace.cz/rigorozni-prace s pomocí, ale až na toto (a že to byla nejlepší investice) jsem studium dal sám. A to jsem nebyl žádný premiant ani na střední. takže se toho nebojte, nakonec, za zkoušku nic moc nedáte...

No, pokud vás studium na vysoké škole zajímá hlavně z důvodu kariérního postupu, tak si myslím, že by ve vašem případě možná bylo lepším řešením například studium MBA. Škol, které toto studium nabízí je dnes u nás hned celá řada. Co vím, tak dobrá je prý například tato: https://www.obei.cz/studium-mba/