» Poradna » Notebooky

Studijní notebook

Dobrý den, rád bych se poradil s výběrem notebooku s cenovkou kolem 18 000 korun. Mám několik tipů, ale rád bych slyšel další názor. Hlavní parametry, které by měl notebook splňovat jsou: 15,6" displej, numerická klávesnice, váha okolo maximálně 2 kg, slušnou výdrž na baterii, grafická karta může být integrovaná (prohlížení webu, sledování videí, práce s nenáročnými graf. programy), úložiště alespoň 500+ GB a operační paměť by měla mít 8 GB s tím, že pokud to u daného notebooku bude možné, uvažoval bych i nad notebookem s 4 GB RAM a možností rozšíření. Moje momentální tipy jsou: https://www.alza.cz/acer-swift-3 (u tohoto modelu si nejsem jistý možností rozšíření RAM), https://www.czc.cz/asus-vivobook-x507uf-seda... (u tohoto si nejsem jistý výdrží baterie, popřípadě, jestli je možné zvýšit výdrž použitím pouze integrované gk procesoru), https://www.czc.cz/acer-aspire-5-a515-52g-54... (to samé jako u vivobooku). Rád si poslechnu i další tipy. Dál, chápu správně, že 1 modul/ 2 sloty znamená, že je notebook osazen 1 pamětí a je možné rozšíření o druhou?Díky za odpovědi.

Odpovědi na otázku

V prví řadě...co budeš studovat? Ty parametry jsi vyčetl odkud? V min požadavků SW, které budeš ke studiu potřebovat? A tak dál...budeš na koleji (tam má notebook smysl), nebo jsi rozeřranec..?

přesně, to je ta nejdůležitější otázka ... co budeš studovat, případně jak moc kritické je pro tebe nemít notebook. Aby pak nebylo výhodnější vzít o něco horší HW, ale mít next business day servis (viz Dell Vostro, Latitude, Lenovo Thinkpad ...).

Pokud budes studovat nejakou sociologii, tak dneska musi stacit cokoliv [za mne treba thinkpad t430].Sam mam t540p ve full hd a 4 jadro intel, je to mazel. Tech 15k za notes a nasledne 2k za bat nelituji. Mam rad provedeni thinkpadu nej rady, je to muj treti a vsechny porad slouzej a nikdy s nima nebyl problem po strane hardware.U displeje vim ze se mne neulomej panty nebo ze rovnou nepdne cast deklu kde je vylisovane jakoze pant, to vse jen diky tomu ze bude stat na stole a 2x denne se otevre a zavre, ten plast pracuje neni nic extra a casem praskne. Thinkpad taky neni neznicitelnej, ale pokud se k tomu clovek chova normalne, tak se mu jen tak nic nestane.Za mne je pro notes nejhorsi pokud se na tom honi narocne hry, ktere zenou cpu a gpu skoro naplno, staci i jedno. Dosahuje to pak klidne teplot, ktere se dost blizi limitu a i tak dlouhodobe nic dobreho nevestsi, s tim ze zobrazene hodnoty jsou dost orientacni. To same plati pro enkodovani a spol. Defakto to jede na limitu a dlouhodobe to casem bude mit nejake dusledek.Notes vs stolni pc, je to same jako cpat do skoda citigo 5 litr ferrari s turbama a davat tam inteligentni omezovac. Je to porad stejne, klesne tdp a spotreba komponent, tak se to nacpe do mensiho tela, da se tomu horsi chlazeni, baterka se da mensi, vysledek je ze nove notes s novejsima komponentama se chova stejne jako ty stare, i vydrz nakonec bude podobna.

Pokud se k notebooku chováš slušně, tak ti ani u plastíku nic neupadne, nebo se nic nezlomí. Za tu dobu, co používám notebooky, mi jich rukama prošlo 6 a všechny byly plasťáky. Ani u jednoho jsem nemusel řešit prasklý pánt nebo něco podobného. Některé už mám víc jak 6 rokú. Praskající pánty možná kdysi byly problém, dnes jsem kolem sebe o žádném takovém případě neslyšel. Dokonce kolega má 11 rokú starý plastový Acer Aspire 3003 ve výborném stavu.

Nic proti, ale 6 kusu je za hranici i statisticke chyby :). Me treba panty problem delaly. Mel jsem i notebook, kde se mi prezvejkal kabel, co vedl ze zakladni desky do obrazovky. Taky muzu tvrdit, jak skvele/spatne jsem se k tomu choval. Nicmene takovato tvrzeni nemaji zadnou vypovidajici hodnotu. Nikdo si pod tim nepredstavi nic konkretniho pro porovnani.

Dělal jsem 8 let na servisu a plastové uložení pantů je nejběžnější "kurvítko" u nových notebooků. Notebooky s touto závadou k nám chodily prakticky denně, ona jde velice snadno výrobcem nasimulovat, tak že to prostě po určitým počtu otevření/zavření rupne. Doba, kdy se to stane závisí na způsobu používání, pokud někdo ten notebook má doma otevřený na stole, tak se mu to pravděpodobně během morálního zastarání neprojeví, ale pokud někdo používá notebook např každý den ve škole a během každé hodiny ho otevře zavře, tak se mu to projeví klidně za 2 roky.

Swift 3.