» Poradna » Hardware

Strmý gradient textur a podivné duhové obrazce

 |   | 

Na mé GeForce4 Ti 4800SE se některé textury zobrazují špatně. Chyby vykreslování lze rozdělit na 2 druhy:
1) V některých hrách se na texturách objevují různobarevné, duhové fleky. Trpí tím nejvíce např. Painkiller, Far Cry, Quake 3 Arena, Unreal Tournament 2004, Deus Ex. Přišel jsem na to, že za tyto artefakty může komprese textur, kterou jsem vypnul pomocí programu RivaTuner. To ovšem není stálé řešení, protože nekomprimované textury zabírají spoustu paměti a výkon rapidně klesá dolů. Z různých stran jsem se dozvěděl, že jde o integrovanou chybu u karet nVidie až do verze GF4, které si dost dobře neumí poradit s texturami DXT1 16-bit. Otázkou však zůstává, jak je možné, že jich hra využívá, když mám v ní standardně nastavenu 32-bitovou barevnou hloubku. Rád bych to nějak odladil, ať už v samotných registrech ovladače nebo jinak. Od verze GeForce FX a výše se tato anomálie již nevyskytuje.
2) Strmý gradient stínování textur. V praxi to znemená, že textura která ustupuje před světlem do stínu, netmavne pozvolna, nýbrž ve formě ošklivých obdelníků či čtverců s příslušným odstínem. Musím říci, že oproti předchozímu, jde o velmi častý a tedy i rušivý jev. Tentokrát se jej však nepodařilo odstranit ani vypnutím komprese textur. Dále jsem tuto chybu pozoroval i u GeForceFX.

Vyloučené přičiny u obou závad ve vykreslování:
přehřívání grafické karty
poškozený čip nebo paměti testováním celkem 4 karet na stejné mašině: GF2 MX 200, GF4200Ti, GF4800SE, GF FX 5900XT.
ovladač. odzkoušeny verze Detonator (ForceWare) 4x.xx, 5x.xx, 6x.xx, 7x.xx, 8x.xx, dokonce i některé alternativní. Ať jsem si jakkoli hrál s nastavováním různých parametrů, ničeho kloudného jsem nedosáhl a problém zůstal.
karta nebyla přetaktovaná, ba ani zbytek celého PC.

Povahou vykreslovací techniky u GeForce4Ti4800SE zřejmě nepůjde 1.chybu odstranit. To mně však tolik nevadí, ale rád bych se zbavil té druhé, týkající se rozfragmentovávání nasvícených textur do tmavších a světlejších ploch. Standardními cestami však zatím nemohu docílit řešení. Rád bych věděl, zda se s tím někdo nesetkal a jakým způsobem by ji šlo odstranit. Děkuji za radu.

Určitě si přečtěte

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

** Seznam nám prozradil detaily k jeho nové platformě SCIF ** V rámci jednoho privátního cloudu sjednocuje většinu služeb ** Vedle softwaru vyvíjí i vlastní hardware

Karel Javůrek | 14

Moral machine: Už víme, zdali je lepší zabít psy, sebe nebo matky na přechodu

Moral machine: Už víme, zdali je lepší zabít psy, sebe nebo matky na přechodu

** Jak byste se sami vypořádali s tramavajovým dilematem? ** Vědci před lety spustili globální dotazník ** Nyní se pochlubili s výsledky

Jakub Čížek | 153

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 37

Apple ukázal novinky: iPad Pro má překonat notebooky a vrací se Mac mini!

Apple ukázal novinky: iPad Pro má překonat notebooky a vrací se Mac mini!

** Apple v New Yorku představoval počítačové novinky ** iPad Pro prý zatočí s notebooky ** Dočkali jsme se také návratu Mac mini

Jakub Čížek | 81