» Poradna » TV, audio a video

Střih videa-zrychlení

Dobrý den,natočil jsem na telefonu video, které má cca 5 minut a velikost 600MB.Chci z něj udělat "zrychlené" video(cca 45-60s) a velikost snížit na "koukatelné" minimum.Můžete mi poradit, jak to zrychlit a vcucnout do kratšího času a menší velikosti souboru?Děkuji vážení

Odpovědi na otázku

Ano, ve tvém tajném videeditoru použij funkci změny rychlosti, třeba na 800%. Když to pak vyexportuješ ve stejném rozlišení a datovém toku, bude výsledek časově 8x kratší a stejně tak i objem videa bude 8x menší.

Jakém "tajném"?

"tajném" proto, že jsi nenapsal, v jakém programu video stříháš Každopádně tohle umí většina programů.

Předpokládám, že on žádný program na stíhání zatím nepoužívá a chtěl třeba nějaký poradit. Zvládnout by to měl např. MediaCoder, který je zdarma.

Pokud má jabko, tak už od pořízení v něm měl má relativně schopný iMovie, Na spoustě androidů pak výrobci do svého balastu snad vždy dali nějaký základní video editor, i když uznávám, netuším zda uměly zrychlovat.tady snadný návod na iMovie: https://www.jaknaimovie.cz/uprava-rychlosti/

A chceš zachovat plynulost. Pokud třeba to video bylo natočené na 60FPS a chceš to zkrátit z 5 minut na 1 minutu a také při 60FPS, klip urychlit 5x, pár kliknutí/tapnutí dle programu.Je to ale třeba spočítat tak aby X framů ze zdrojového videa bylo 1 frame v cílovém videu v tomto případě programu stačí použít každý 5 snímek, Pokud bys výsledné video chtěl třeba 2 minuty, musel bys zrychlovat 2,5x, v takovém případě to dělá 150FPS a program vezme každý "2.5" snímek, tzn buď vybere 2. nebo 3. a bude to měnit, výsledek bude neplynulý, nebo bude ty snímky přepočítávat a průměrovat, to zase znamená ztrátu kvality.Podobné platí i pro zpomalování záběrů, aby to bylo plynulé, musíš natáčet v násobcích finálního framerate.

Změnu rychlosti videa jsem dělal např. v Avidemuxu - má tam filtr na změnu FPS.

Na jakém mobilu?

proč na mobilu?To že to natočil na mobilu je jedna věc, ale nevidím důvod na mobilu stříhat video.

Já ano:1: nemá počítač, i dotaz psal z Androida2: musí přenést video do počítače, tam instalovat program, pokud má prává, naučit se s tím něco dělat, udělat to a zase přenést zpět, pokud to chce třeba sdílet z mobilu. Mnoho kroků navíc = uživatelský diskomfortJinak proč nestříhat video na mobilu, mnoho mobilů zvládne střih videa výrazně lépe než počítač a počítačem myslím, takové ty všelijaké domácí notebooky, postarší desktopy.Mnoho světově úspěšných YouTuberů dělají celý YouTube od psaní scénáře, natáčení, střih, publikaci z mobilu. Ono které PC třeba zvládně 6x 4k 60FPS HDR Dolby Vision v time lině najednou bez proxy, k tomu LUT, color grading a efekty? S tím se může potit nemálo PCček přitom to zvládne tablet za 10k telefon za 13.

nikde výslovně nepíše, že nemá počítač. To, že píše z mobilu neznamená vůbec nic, ani ta ikonka OS ne.Ale tahle diskuze nemá smysl, protože tazatel nereaguje a zmíněné detaily mohl rovnou uvést v dotazu."Jinak proč nestříhat video na mobilu"Třeba protože rád vidím timeline a okno s nástroji na displeji rozumné velikosti a ne na něčem velikosti pohlednice, kde pořádně ani nevidím detaily...

A co je rozumná velikost? Stačí třeba 75" HDR OLED televize? Nebo stačí třeba 24" monitor? Není problém z tabletu vytlačit 6k HDR obraz, což je něco o čem se třeba mnoha PC může jen zdát. Z mobilu jsi omezený na FHD, ale mobil stojí víc než ten tablet.

na střih FHD mi stačí 24 palců, jako nouzovka ase skřípěním zubů 15 palců. Pokud by šlo o 4K, tak 30 palců a výš.

ty ked budes mat kukuricne pole, tak to budes rylovat namiesto orania traktorom s 12 pluhmi? Lebo sa to "da". Strihat na mobile by som dal niekomu za trest, to normalny clovek ani nevymysli, len applisti.

Ani applisti... Nie že by to nešlo, skúšal som to jak na iPhone, tak na iPade. Ale dobrovoľne to robiť znova nebudem

Tazatel nechce videa stříhat, chce JEDNO video zrychlit. V případě iPhone to znamená:zapnout imovie (je nainstalovaný v základu)tapnout na nový projekttapnout na filmvybrat videoklepnout na hotovo, otevře se timelineklepnout na timeline a dole na tachometerna ose zvolit zrychlení/zpomalení dle potřebyklepnout nahoře na hotovoklepnout na ikonu sdílení a uložit/nasdílet.Otázka 30 sekund, předpokládám že na Androidu se najde spousta programů které to zvládnou stejně rychle.Já střih na telefonu či tabletu nevidím za trest, proč by? Co je přesně na střihu v mobilu jiné? V mobilu, tabletu i počítači mám identickou aplikaci a tím myslím opravdu identickou binárku ne Apku která je dělaná pro mobil, tablet a počítač zvlášť s různými možnostmi dle zařízení. U počítače mám limitované ovládání - nemám možnost ovládat to dotykem ani perem, na mobilu mám dotekové ovládání, na tabletu dotekové i perem, všechny zařízení pak mohu ovládat touchpadem, klávesnicí i myší s tím že klávesové zkratky na mobilu i tabletu samozřejmě fungují jako na počítači. Pokud mi přijde že je obrazovka malá, klidně si připojím monitor nebo televizi

Tak si přečti důkladně nadpis dorazu. Obzvláště doporučuji věnovat pozornost prvním dvěma slovům nadpisu

6x 4k 60FPS HDR bez proxy na mobilu? To by nestíhalo úložiště. Ten software určitě pracuje s náhledy, jenom o tom nevíš. A taky proč ne, na obrazovečce mobilu to stejně nikdo nepozná.

Nestíhalo úložiště? Samozřejmě že to zvládá, i pomalé UFS 2.1 má asi šířku 1200MB/s. UFS 3.1 má 2100MB/s. Pokud se budeme bavit o záznamech z iPhonu, tak 4k 60FPS HDR Dolby Vision dělá cca 450MB file za minutu, to odpovídá celkovému bitrate asi 60Mbit/s včetně audia. 6 stop, 360Mbit/s, necelých 43MB/s za sekundu. iPhone 12 se 128GB úložištěm dává sekvenčně cca 800MB/s, 512GB verze cca 1500MB/s"LumaFusion allows you to easily edit multiple streams of 4K video on iPad or iPhone, and uses many advanced video editing features like Ripple Edits, L and J cuts, positioning and resizing, keyframing, framerate adjustments, speed adjustments, and much more."a"The version 2.4 update, which is free to existing LumaFusion customers, allows iPhone 12 HDR video shooters to import and export 10-bit HDR video"Vývojáři navíc umožnili LumaFusion používat i na MacOS, takže na M1 macu používáš identický program, ale hodně editorů třeba udělá jen hrubý střih na iPadu a pak to vyexportuje jako projet do Final Cut Pro X.Předpokládám že o možnostech editace videa na M1 jsi obeznámený, M1 je fakticky A14 v levnějším Airu nebo iPhone 12 které se přidaly 2 perfromance jádra, mají fakticky stejné akcelerátory videa, takže decode i encode to zvládá podobně dobře.

TLDR; Jablkar se snazi vysvetlit, proc je Apple lepsi a dava naprosto pitome duvody

"Jinak proč nestříhat video na mobilu, mnoho mobilů zvládne střih videa výrazně lépe než počítač a počítačem myslím, takové ty všelijaké domácí notebooky, postarší desktopy"Ne, ŽÁDNÝ mobil nezvládne střih lépe než sebestarší počítač .... Takový Blender (zdarma, opensource a přesto jeden z nelpeších videoeditorů) funguje naprosto bezproblémově i Core 2 DUO s 8GB RAM naprosto BEZ PROBLÉMŮ .. samozřejmě na finální export si chvíli počkáte, ale komfort práce a možnosti nejsou kousek ale o VESMÍR jinde než nějaký mobil ...

"Mnoho světově úspěšných YouTuberů dělají celý YouTube od psaní scénáře, natáčení, střih, publikaci z mobilu"A ano, lze se drbat pravou rukou za levým uchem ... chytří lidé to ale nedělají. To nemá s úspěšným/neúspěšným youtuberem nic společného, Ti lidé to totiž jinak prostě neumí.

v některých případech bych to viděl na jistou formu technologické onanie = dokázat světu, že to fakt jde... Ano, pilkou od švýcaráku taky možná pokácím strom, ale to neznamená, že je to na to vhodný nástroj.Docela by mne zajímalo, zda ten celý proces vč. střihu ap. dělal i někdo jiný něž Jablíčkáři, protože tam jsem narazil na jedince nejvíc zpracované marketingovou masírkou - u žádné jiné značky se mi nic podobného nestalo, u některých je to skoro jak uctívání.

A jestli to není třeba tím že počítač ti lidé nepotřebují? Já třeba budu za chvíli vracet pronajatý Macbook Air, nahradil ho iPad Air, je výrazně menší a lehčí, v případě potřeby ho můžu použít s klávesnicí i myší/touchpadem a můžu ho připojit k monitoru, stejně jako všechny ostatní periferie které používám. Udělám na tom naprosto to samé co na tom Macbooku. Včetně editace videa právě v Luma Fusion.A to vůbec není o značce, třeba Samsung a jeho DeX funguje jako náhrada počítače daleko lépe než iPad, protože má klasickou plochu a člověk si tam může tahat volně oknama, to iPad ani iPhone neumí a je v tomto směru omezený a to má daleko výkonnější HW než Galaxy Tab S7 nebo Galaxy S20/21. Problém ale je že na to není ani tak kvalitní SW, ale to je dáno ekonomickou stránkou, Android má mraky konfigurací HW, i výrazný rozptyl výkonu, Android uživatelé obecně nejsou ochotni platit za aplikace tak jako uživatelé iOS/iPadOS. Proto těch, co to na Androidu dělají bude méně, já si kvůli natáčení videa pořídil iPhone 12 Pro i když jsem do nedávna nebyl ochotný kupovat mobil za více jak 5-6 tisíc.Pointa hlavně byla že tu někdo chce zrychlit video které má natočené mobilem a má ho v tom mobilu, proč kvůli banální činnosti používat počítač?

aby si o 20 rokov nemal v pici krcnu chrbticu, prsty a oci.

"A jestli to není třeba tím že počítač ti lidé nepotřebují?"Jasně, chci stříhat video ale nepotřebuju k tomu vhodný nástroj? To, jakože budu chtít kácet stromy, ale přece si nebudu na to pořizovat motorovku, protože na kapesním nožíku mám pilku?

Třeba proto, že celkový komfort a ergonomie práce bude úplně jinde? Třeba proto, že včetně stáhnutí videa z telefonu do PC to bude mít hotové násobně rychleji a nebude muset dělat případné kompromisy které ze střihu na mobilu vyplívají?Jak už tady bylo řečeno ... na každou práci existuje vhodný nástroj a samozřejmě se tatáž práce dá dělat naprosto nevhodně. Proč tedy radit někomu doporučovat tu méně pohodlnou a méně univerzální cestu? Louku také múžete sekat týden srpem a výsledek bude přesto tristní nebo si pořídit např. pojezdovou sekačku a mít pohodlně kvalitní výsledek. Nic jiného v tom není.