» Poradna » Ostatní

Střídavý proud

když už sem mezi odborníky tak mi tu třeba někdo může vysvětlit to co jsem nidky nepochopil: Střídavý proud - Když se střídavému proudu, potažmo napětí periodicky mění polarita (tedy směr toku proudu ) jak je možné že v zásuvce je živá jen fáze a nulák ne ? Protože podle frekvence tedy 50 hz by se 50x za sekundu měla změnit polarita a živý vodič by byl 25x za sekundu nulák a 25x za sekundu fázový vodič.

Odpovědi na otázku

Jde o vztažný bod, vůči čemu měříme. Nulák je uzemněný, tedy je na něm napětí vůči zemi nulové.

Když to hodně zjednoduším, tak ten nulák je trvale uzemněn, tedy proti zemi by jsi na něm měl vždy naměřit 0V.

Změna polarity neznamená změnu fáze - nulák. Prostě fáze má proti nuláku napětí střídavě +- 230V (i naopak ).

V první řadě nad tím nepřemýšlej jako že se tam prohazuje + a -. To pak vede k tendenci si to představovat jako "tužkovou baterii" které se mění polarita a pak to fakt nedává smysl.Když už zjednodušený model skrz baterky, tak potřebuješ dvě v sérii, a vyvedeny tři vodiče. Ten který bude vyveden z místa kde jsou ty dvě baterky spojeny, to bude pracovní vodič , tedy onen nulák. Ten se spojí se zemí (jako doslova. prostě obrovská železná tyč vražená do země). Ty druhé dva, připojíš na přepínač, se kterým budeš cvakat 100x za sekundu (2 cvaknutí jsou 1 perioda, takže nám těch 100 cvaknutí dá kýžených 50Hz). Teď máš na výstupu přepínače fázi, kde se ti proti nuláku/zemi periodicky střídá od -1,5V do +1,5V. Nulák ale živý nebude, protože je spojen se zemí stejně jako ty, takže za každých okolností máte stejný elektrický potenciál, a rozdíl potenciálů tedy bude vždy 0V.

Ono je to ještě trošičku jinak těch 230V je v podstatě efektivní hodnota a vzhledem k tomu, že střídavé napětí má sinusový průběh, tak amplitudy jsou na +- 325V.http://www.zsondrejov.cz/Vyuka/F-9H/El-Mag_06.pdf

Přestav si, že děláš vlny švihadlem, které je na druhém konci upevněné na stěně. Výška tvé ruky představuje fázi (maximální rozkmit je pro jednoduchost +/- 220 V), a chodidla zem .

Dobrý den,nevím kolik Vám je, ale my jsme se toto učili na základní škole, ale já jsem starší generace. Dnes to nezvládá ani střední škola.Jinak pro základy doporučím tento web, výklad se tam jde najít.https://www.vascak.cz/

Jednak by to nepochopilo, jednak už se to ptalo nejméně na dalších dvou poradnách.