» Poradna » Ostatní

Střední škola

Zdravím, vybírám střední školu a protože mám několik možností, chci se zeptat na váš názor. Chci se věnovat IT, ale protože nevím, zda mě to nepřestane bavit (myslím, že ne), nabízí se i gympl. Prospěch mám výborný a nějaké programování už jsem dělal. V mém městě a dokonce ani v kraji žádná ucházející IT škola není, takže bych musel na internát do Brna.Mám vyhlídnuté tři možnosti:A) SOŠ EDUCAnet Brno - soukromá, obor ITB) SŠ informatiky, poštovnictví a finančnictví Brno, Čichnova 23 - obor ITC) Gymnázium - zůstal bych doma a protože bych podle všeho školu zvládal bez problémů, věnoval bych se nějakému tomu programování atd. (Taky je tady ale celkem velké riziko, že bych nedělal nic, toho se naši bojí :D)Minulý týden jsem obě brněnské školy navštívil na dod a tohle jsou moje pocity:Nejdříve EDUCAnet - na okraji sídliště, stará budova, ale učitelé, s kterými jsme mluvili symptatičtí a v pohodě. Je to soukromá škola, takže tam chodí málo lidí. Všichni se tam znají, a protože ve třídě je max. 20 studentů, mohou se učitelé každému věnovat individuálně podle jeho schopností - to se mi hodně líbí. Používají se téměř ke všemu notebooky. Nevýhoda je, že internát je u jiné školy, dvě zastávkyd daleko.Naproti tomu SŠ Čichnova je obrovská budova, kde jsme jen během prohlídky šli po schodech do 4. patra a ještě jsme nebyli úplně nahoře. Chodí tam spousta lidí, na spoustu oborů, všude strašný chaos. Podle těch, co jsem tam potkal, mi přijde, že se tam hlásí každý, kdežto na EDUCAnet jdou jen ti, kteří o to opravdu mají zájem. Nerad bych, aby moje schopnosti byly brzděny neschopností spolužáků, tak jako tomu bylo už 9 let. Na druhou stranu je veliké plus, že se dá suchou nohou přejít ze školy na internát.Momentálně tedy u mě vyhrává EDUCAnet. Dost se mi líbí. Bohužel jsem ale na netu moc názorů nenašel a když už, tak nebyly moc pozitivní. Celkem se bojím, aby nebyla chyba tam jít.Prosím vás tedy Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

nejsi na správné poradně

V době fejsbuků je takový problém oslovit (budoucí) kolegy studenty a poptat se přímo u zdroje?

Pravdupovediac je. Dnešná mládež je učená k tomu, že keď niečo urobíš a nevyjde to, tak ako si ostatní prajú, tak si za lúzra. Pozor, to platí iba pri spodine a mladí by to mali chápať, že ľudia mentálne alebo psychicky menej vyvinutí budú nadávať na všetko a kritizovať všetko, len nie na to správne.

A to se nebojíš, že tě budou brzdit lidi, kterým rodiče zaplatí soukromou, kde je tutovka, že ji udělají ikdyž jsou tupý?Osobně si myslím, že IT žádná škola nemůže naučit, neboť za ty 4 roky se už používají jiné nástroje/programy/postupy, to by museli měnit osnovy každý rok.

Škola může člověka "dostat" do oboru, ukázat mu o čem to je, dát nějaké základy. Na něm je pak jak na to naváže a jak se sám bude umět dál vzdělávat. V technických oborech to jinak nejde, člověk se učí stále.

Přečetl jsem jen první větu a protože tě vůbec neznám, s výběrem střední školy ti neporadím. K řešení podobných dotazů ostatně ani Poradna není určená.

Já bych školu tak uplně neřešil. Jak tu už padlo, škola je jen plivnutí do moře. Podle mě bude lepší dělat gympl, abys měl všeobecnej rozhled a navíc to bude doma, bez cestování. K tomu bych si sehnal spolupráci s nějakou programátorskou firmou, to ti dá mnohem víc.Zatím bych hledal cokoli a nechtěl bych za to peníze. Naopak bych je poprosil, jestli by mi vůbec dali úkol, konzultaci a šanci se něco naučit. Třeba pak tvůj výtvor i použijou - to by měla být velká motivace.Pokud už umíš něco sám od sebe (Android, PHP atd), můžeš někomu nabídnout vyrobit program třeba pro správu firemní agendy. Jen tady v poradně se na to ptá cca jedna firma měsíčně.Prostě bych sbíral projekty, který si zapíšu do životopisu. Tomu bych podřídil všechno až do maturity nebo do promoce. Životopis je totiž tím nejdůležitějším papírem. Je důležitější než maturita, nebo diplom, protože odráží tvoje skutečné dovednosti a zkušenosti a ne objem učiva, který člověk nějak zvládl zpracovat a zapomenout.Pak jen zbejvá přihlásit se na IT vejšku s tim, že už umim programovat, mám to správný myšlení a rozhled. Na VŠ bych už od prváku pracoval v oboru, nebo dělal na grantovejch projektech, a sbíral ještě cennější zkušenosti a záznamy do CV.

doporucil bych ti gympl. a pokud si to za dobu studia nerozmyslis, tak pokracovat na fit vut.