» Poradna » Web a internet

Streamování ve FullHD

Zdravím, již delší dobu přemýšlím nad tím, že bych začal streamovat a zajímalo by mne jaké jsou požadavky pro streamování ve full hd - komponenty v pc / rychlost internetu atd.Předem děkuji za odpověď. <3

Odpovědi na otázku

Komponenty takové, aby to utáhlo hru a ještě to mělo dost výkonu na real-time encoding streamu. Co se týče internetu tak tam jako rozumné minimum vidím cca 8-10Mbit upload. Sice na stream budeš pouštět něco kolem 6Mbit, ale tam prostě chceš mít nějakou rezervu, protože se často streamuje něco online (což taky ten upload trochu sežere) a nebo se tam s někým kecá, je zapnutý prohlížeč apod.

FHD 6Mbit už je hodně mizerné, tam bych počítal upload minimálně >10Mbit, aby se na to dalo koukat.

Tohle se takto obecně říci nedá. Záleží na obsahu videa a úrovni komprese. Viděl jsem filmy s bitratem kolem 5Mbit a kvalita byla velice slušná, za kterou by se nikdo stydět nemusel.Jenže encoding takového videa i na výkonném stroji běžel rychlostí "jen" 25fps a to ten stroj nedělá nic jiného. Když se k tomu přidá ještě to, že na stejném stroji má běžet hra, tak se encoding rázem propadne na rychlost 10fps a to je nepoužitelné. Pak je jediná možnost a to snížit úroveň komprese. Tím sice náročnost enkódingu klesne, ale při stejném bitrate to vypadá o poznání hůře.Když se zvolí nejnižší komprese tak je 6Mbit docela fuj a jsme na tom co píšeš. Ale je to o výkonu, není 6Mbit jako 6Mbit.

Ono hlavně záleží na použitém kodeku. Věřím, že v h.265 to bude OK, ale u starších kodeků bych tedy pod 10Mbps nešel. Navíc tam musí být celkem slušná rezerva v uploadu, jinak mu to bude dělat problémy.