Strasně mi hučí větráčky

ČauMám case Evolve T6. De zpátky jsem kompresorem vyfoukal počítač od prachu po zapojení zpátky počítač naběhne ale zadní větráček dělá hrozný dunucí zvuky zkoušel jsem ho i dotáhnout šroubovákem ale furt stejný nijak vykazuje že by nebyl ve své pozici jako dřív, furt stejný. Cca po 5 minutách přestane vydávat divný zvuky.

Odpovědi na otázku

Evolveo T3*

Pokud jsi ty větráky bral proudem vzduchu z kompresoru, mohl jsi je poškodit. Nafoukal do nich prach, ohnout jim lopatky, osu, co já vím.

Pravděpodobně odešlo kluzné ložisko ve ventilátoru. Při čištění tlakovým vzduchem jsi pravděpodobně ventilátor poškodil. Dřív nebo později se ložisko zcela zadře a PC se může začít přehřívat. Řešení? Nákup nového ventilátoru za dvě stovky.

A po nákupu by stálo za to, do toho nehnat tlakový vzduch z kompresoru. Ideální je bedna s prachovými filtry, které stačí párkrát do roka vyčistit.

Jsou i ventilátory s kuličkovými ložisky ...The Basics of Case Fan Bearings - Which Bearing is Best?https://www.gamersnexus.net/guides/779-computer-case-...

Pokud do toho foukne kompresorem, tak zničí i kuličková ložiska (v tomhle případě spíš jehlová). Ty větráky jsou totiž stavěné na nějaké pracovní otáčky a tlak z kompresoru je roztočí na výrazně vyšší otáčky čímž dojde k onomu poškození.

Přitom stačí ventilátor něčím zablokovat (šroubovákem, pinzetou, ...), aby se proudem vzduchu nemohl roztočit a přežije to.

Já opravu nevím proč, ale ted počítač běží nějakou chvíli a je to v pohodě.

Můžeš očekávat, že se situace vbrzku zhorší. Ložiska jsou již načata a i když dochází ke zdánlivému zlepšení, brzo to bude horší.

Víme jen o skříni a větrácích, třeba tam je něco co vzduch ve skříni ani neohřeje a i bez ventilátoru může pracovat roky bez problémů. S přehříváním komponent se tady často straší ale realita je často naprosto odlišná. Například chladím svojí 8700k, přetaktovanou tak že ventilátory v case i na chladiči točí konstantní otáčky, ať je to v idle nebo v plné zátěži včetně AVX nebo když se do toho přidá 215W TDP grafika (ta si řídí větráky sama)... větráky ve skříní (4 intake, 2 exhaust) a CPU (push pull) točí 500 otáček a musí se vypořádat s cca 350W odpadního tepla

Co tak to zkusit v ložisku promazat?

Pozdě.

Tak kup nový dáš za něj 150Kč a máš pokoj