Stolní počítač do 12.000

Dobrý den, pomohli byste mi s komponenty do co nejlepší možné sestavy, v rámci rozpočtu okolo 12.000,- (bez monitoru, disků a mechanik).Děkuji za rady.

Odpovědi na otázku

1. K čemu bude sloužit? 2. Má být v ceně Windows nebo máš vlastní (pokud to bude pro Linux, také to stojí za zmínku)? 3. Jaké disky do toho budeš dávat? 4. Jaký monitor k tomu budeš připojovat (rozlišení, konektor)?

Potřebuji to především na práci s databázemi, např. 1GB velké soubory. Také hodně používám excel, také obří soubory s tisícemi funkcí, a každé zpracování nových dat mi trvá třeba 20 minut, nevím jestli je pro toto důležitější spíš paměť a nebo procesor, moc se v tom nevyznám. Jinak aby to zvládalo i nějaké ty hry.Monitor mám s klasickým VGA, rozlišení nějakých 1920x1080, ale možná také budu kupovat časem nějaký nový, větší. Disky mám 1 starší a 1 novější (SSD). Také mi často padá prohlížeč (Google Chrome) ale to bude asi pamětí, měl jsem doteď jen 3GB RAM a běžně mám několik desítek otevřených panelů. OS kupovat nepotřebuji.

a co cakas od lowendu za 12k? ze ti to spracovanie znizi na 10 minut? Aky mas procesor teraz? Ake je jeho vytazenie pri spracovani? Ake je vytazenie RAM a SSD?

Počítač jsem kupoval asi před 8 lety, a už odešla 1 paměť a teď nejspíš i zdroj, takže stejně budu potřebovat něco nového. A proto potřebuji poradit na co se zaměřit, jestli koupit více pamětí nebo spíš lepší procesor, když to potřebuji k tomuto účelu, a doporučit nějaké konkrétní komponenty, abych nekoupil blbosti.Moje minulá sestava vypadala takto:112242 MSI 760GA-P43 (FX) - AMD 760G98374 AMD FX-610098559 Corsair Vengeance Red 8GB (2x4GB) DDR3 1866118987 Kingston SSDNow V300 - 120GB98827 Sapphire HD 6670 2GB DDR3CoolerMaster CMP-350 - Middletower 400W, černáDěkuji za rady.

Na jakém systému jsi to provozoval? Podle seznamu komponent, kde máš 8GB a informace, že jsi měl jen 3GB, počítám že to byly 32 bitové windows.Ale bez ohledu na to, že ti systém nedovolil využít víc paměti, je pravda že nejlepší léta už to má za sebou

Pravda, možná by mu 64bit OS trochu rozhýbal i stávající PC.

Dobrá idea, avšak má monitor pouze s VGA(sic!), pokud ovšem podává pravdivé informace a není jen líný se na ten monitor podívat, zda čirou náhodou nemá aspoň DVI-D. Že je někdo schopen koupit LCD monitor pouze s VGA, to snad raději nekomentuji.Vzhledem k požadavkům bych:- použít starou skříň a hlavně vyhodit ten starý příšerný zdroj!- použít původní dedikovanou GK a místo APU Ryzen dát Ryzen R5 1600 AF 12nm (kamuflovaný R5 2600): https://www.czc.cz/amd-ryzen-5-1600-s-chladi... .- tvrdí cosi o databázích a tabulkách se spousty vzorci >> ECC 2× https://www.czc.cz/kingston-server-premier-8... https://www.asrock.com/MB/AMD/B450%20Pro4/- A-Data nemám v oblibě, raději WD Blue.

ECC do desktopu? Ale tak proč ne..

Špatně jsem to napsal, monitor mám připojený přes klasické VGA, jinak těch vývodů tam bude víc. Mám obraz naklonovaný ještě na televizi, buď přes DVI nebo HDMI, monitor je starý asi 10 let. Nejsem aktuálně doma, zkusím se podívat v emailu jestli nenajdu co je to zač.

LCD monitor Asus VS247H 24", LED, TN, 5ms, 50000000:1, 300cd/m2, 1920 x 1080, HDMI

Tohle je za 13k:https://www.czc.cz/264414,265036,253006,2803... Pokud se musíš vejít do 12k, dá se koupit zatím jen 1x8GB nebo třeba použít tvoje aktuální grafika.A nebo to jde udělat levněji na i5-9400, které má integrovanou grafiku:https://www.czc.cz/252286,233807,268178,2485... Co to pro tebe cca znamená, se můžeš podívat zde:https://www.cpubenchmark.net/compare/AMD-FX-6100-Six-C...

Ok, díky. Mimochodem, to vypadá že ten můj aktuální počítač je pěkná srakaA ještě by mě zajímalo, ta grafická karta, jak moc je to v dnešní době důležité, když počítač nepotřebuji vyloženě na hry?

FX už má svoje léta za sebou. Vedle dnešních CPU vypadají všechny z podobné doby (2012) blbě. To neřeš.Grafika je důležitá, pokud pro ní máš nějakou práci (nemusí to být jen hry). Pokud ne, tak integrovaná stačí bohatě.

Dobře. A taky se mi ještě stávalo, že se mi trhaly filmy, pokud měly vyšší kvalitu, a měly třeba víc než 3GB. To bylo slabou grafickou kartou nebo které komponenty za to mohly být zodpovědné?

Pokud se to trhalo, tak jsi spouštěl něco, co využívá modernější kodeky, než umí ta stará karta akcelerovat. Takže to místo grafiky dělal CPU a pro ten je to dost náročná záležitost. Na moderních integrovaných grafikách by to naopak jelo zcela bez problémů.

Ok, díky moc. Ještě se možná později na něco zeptám, snad tu budeš.

Tak buď nejsilnější APU https://www.czc.cz/amd-ryzen-5-3400g/264416/... , nebo Ryzen R5 (více vláken) + levná dedikovaná GK na akceleraci videa (aspoň 1030).

Je aplikační software, které používá CUDA a OpenCL, třeba i MSO Excel i LO.

Do 17.3. běží akce MSI cashback, takže když už, tak bych vybíral desku od MSI.

Super tip! Díky. V tom případě se s tímto vejde do 12k, protože mu litr vrátí:https://www.czc.cz/264414,271742,253006,2803...