Stlačený vzduch ve spreji

Dobrý den,mám jeden dotaz ohledně čištění notebooku. Jeden čas se mi notebook začal přehřívat, tak jsem ho otevřel a samozřejmě v něm byl prach. Vysál jsem notebook klasicky vysavačem, ale teploty neklesají (80°C Procesor AMD Turion 1,6 GHz - bez zátěže jede na poloviční výkon 800 MHz a 74°C základní deska), pravděpodobně je prach usazen níže ve vnitřnostech notebooku. Tak se tedy ptám, zda-li by mi nepomohl stlačený vzduch ve spreji nebo co byste popřípadě doporučili vy? Děkuji předem za jakoukoliv odpověď.

Odpovědi na otázku

Ano, asi pomohl.

Já ho občas vezmu k benzínové pumpě a profouknu stlačeným vzduchem na huštění pneumatik v protisměru toho, jak chladící vzduch normálně proudí.Funguje to fajn, jen je obtížné podržet větráček chlazení aby se neroztočil.

blbej napad, kompresory na benzince nemaji odkalovac, takze tam krom vody nafoukas i olej, ale nekomu ke stesti staci malo

Nejde o nápad, ale o několik let praxe.Zdá se, že to s tou vodou a olejem není v praxi tak zlé.

Mohu potvrdit. Sice ne s tlakovým vzduchem na benzince, ale s centrálním tlakovým vzduchem ve fabrice. Tam se ten vzduch dokonce schválně mírně přimazává, aby se nezadřely pneumatické ventily, pneum. válce (písty) atd., a nikdy žádný problém.

Na to jsem se koupil bezolejový 8barový kompresor a super...

On ten olej totiž většinou ničemu nevadí, pokud v něm nejsou obsaženy i části kompresoru ...

Přesně. Ale mínusáci se zase vyžívají, jenže praxe je praxe. Ničemu to nevadí, počítač pak běží nepřetržitě rok, než se o celozávodní dovolené na pád dní vypne. Mínusáky mám na háku...

A pak běží další rok, a další, a další...no problem.

Olej brání korozi, větráčky promaže, data taky líp kloužou namazaný (stejně jako my o svátcích při cestě domů), takže jestli už něco dělá, tak jedině pomáháProstě foukám to olejovými kompresory odjakživa a bez problémů. Ale notebooky bych nevyfukoval bez částečné demontáže, on má ten kompresor přeci jen sílu, v tom stísněném prostoru člověk nikdy neví, co ten proud vzduchu vevnitř zmrví nebo kam ten svinčík zafouká.

To je sloh, my jsme ho neměli studovat.Omlouvám se za tu přemíru těch ukazovacích zájmen v tom textu

Už radši nic nepíšu

To už neřeším, párkrát mě to naštvalo, ale když vím, že mám pravdu, tak už se těm pomlčkám směju. Pomlčkám proto, že to jsou hlasy od lidí, co jen kliknou a potom mlčí

Lepší je použít ofukovátko / balónek, znáš to ne, na optiku kamer, foťáků, skenerů. A vysát to, co vyfoukne. Stlačený vzduch není špatný, ale jak to napsat, je moc rychlý!

Ještě doporučím vyměnit pastu pod chladičem,v takových to velkých teplotách rychle zasychá.

mužeš použít i vysavač a nasávat pres venkovní mřížky. Nebo ho proste rozšroubuj a vysaj.

No ono rozebrat notebook je jedna věc, ale druhá je ho složit zase zpátky a hlavně aby vůbec potom fungoval. Stačilo mi rozšroubování zadního krytu. Ale můžu se pokusit rozšroubovat více částí, pokud nezabere ten stlačenej vzduch nebo přenastavení vysavače na vyfukování.

Vygoogli si servisní manuál ať si někde něco neurveš, a montuj. Pokud nejsi nervák umíš být trochu opartnej a precizní, tak by v tom neměl být podle manuálu problém. Jsou to obyčejný puzzle, jen je občas potřeba vědět co vytáhnou jako první a občas taky kterým směrem. To ale v tom manuálu všechno bude. Žádnej strach

na to ale je dobré mít servisní manuál, který se ne vždy dá sehnat. Nebo alespoň obrázkový tutorial z nějakého webu, kde to rozebrali. Ale servisní manuál je lepší. Občas se dá splašit na různých ruských a jiných webech, pokud se ho člověku nechce kvůli čištění větráku kupovat.

Kolikrát nestačí ani kompresor - v žebrech chladiče se může vytvořit poměrně hustá deka, kterou nelze vyfouknout skrz různé vzduchové kanály a otvory. Doporučuji sehnat servisní návod (google) a NB rozebrat. Dle konstrukce NB může být čištění i půldenní práce...

Presne toto jsem chtel napsat. Ja to tak cistim, oddelat zadni krytat kde videt ventilator (Asusy to maji pod klavesnici) a mezi ventilatorem a zebrovanim jbyva hodne velky nanos a teplo se timpadem nedostava ven. ono az po rozebrani vrtule od zebrovi uvidis co vse tam je.... Je to jak latka. Proto je lepsi toto. Dale vzdy mi zustane jeden sroubek a nemohu prijit za zadnou cenu kde patri. dobre je treba vsechny srubky od zadniho krytu dat na jedno misto a napsat zadni kryt. od HDD taky k HDD od vechniho krytu taktez. pripadne po odevreni vika vyfotit abys vedel kde vsude jsou srubky a kde ne. Neni dira jako dira v MB muze byt dira na srubek, ale ta muze byt az na zadni viko. Taky se mi stalo ze jsem zakroutil vsechny sruby na MB pak dal zadni kryt a po zakrouceni predposledniho srubu sem dal posledni ale ten nepropadl. tak znova cela demontaz.

Vrtulí myslíte větráček, díky kterému se pomocí dvou mosazných (nebo z čeho to je) trubiček s plynem odvádí teplo ven z notebooku?

Nebudes mit lepsi to odnest do servisu, kde ti to vycisti za par stovaku?