» Poradna » Ostatní

Stejné monitory, ale jiné barvy.

Mám monitor ASUS VN247HA, který jsem zakoupil před rokem a půl. Před čtrnácti dny jsem koupil stejný monitor a zjistil jsem, že mají jiné barvy. Monitor jsem proto vrátil a koupil ho jinde, ale opět mají jiné barvy. Na starším monitoru se mi zdají pěknější barvy (bílá je bíla, černá je černá), na novém se mi barvy zdají trochu do žluto/zelena.-Monitory jsou stejně nastavené-Prohození kabelů nepomohlo-Ve Windows jsou monitory stejně nastavené-Přeinstalace ovladače graf. karty nepomohlo-Surround taky nepomohlohttp://www.imgup.cz/image/LcEYhttp://www.imgup.cz/image/LcEb-Nový monitor (Levý)-Starší monitor (Pravý)Je tohle normální a nebo mám starý monitor reklamovat?Nebo jestli máte i jiné rady, budu za ně rád.

Odpovědi na otázku

Může to být tím, že výrobce využil jiného dodavatele LCD panelů.Toto se děje i např. u mobilů některé mají bílou do žluta.

Je to úplně normální, výrobci monitorů používají LCD panely různých dodavatelů a ty mají různé podání barev. Pokud to není zrovna profesionální kalibrovaný monitor, tak ti nikdo negarantuje konkrétní a věrné podání barev, takže na tom není co reklamovat.

Ani monitory kterým jdou výrobní čísla za sebou nejsou úplně stejné a ty máš rozdíl rok a půl... Pusť na oba monitory klonovaně testovací obrazec, pohraj si s nastavením teploty barev / vyvážení bílé a buď rád, že jsou jenom dva.

Jenom pro dotyčného doplním, že se to dělá v menu toho monitoru. Teoreticky by šlo vytvořit ze "starého" ICC profil a narvat jej do nového.

Půjč si od nějakého grafika kolomitreckou sondu a vytvoř si profil.

Jsou nastavené stejně i v menu monitoru? Mimochodem, ten levý je podstatně lepší ... pravý je růžový. Ale v této kategorii není podání barev nijak garantováno. Nastav to "okometricky" buď v menu monitoru (pokud to půjde) nebo ve Win ... V zásadě by šlo vytvořit sondou profil, ale asi to nestojí za to (jedině že by ti to někdo udělal zdarma).