» Poradna » Web a internet

Stažená hudba v PC ?

Dobrý den, je trestné mít v PC na disku v práci staženou hudbu, kterou si občas pouštíme v kanceláři ?

Odpovědi na otázku

Ne

Mít na disku určitě ne. Možná by byl - teoreticky - problém s tím hraním, pokud to je veřejně přístupná kancelář. Tchýni mohutně řešili, když si pouštěla rádio v krámě, kde prodávala lidem zboží přes pult, že za to musí platit výpalné za veřejnou produkci, OSE nebo komu. Vyřešili to tak, že si dala rádio do šatny, což je cimřička hned vedle, ale kam veřejnost nemá přístup, tudíž nejde o veřejnou produkci - a že to má tak nahlas, že to je slyšet až do krámu, je prý nepodstatné. Je to fraška, ale tak to prý funguje.

ano, pokial firma nema zmluvy so SOZA/OSA a neplati poplatky za verejnu produkciu (verejna produkcia = ak je v miestnosti viac ludi). Prakticky: je to fuk, ak je to kancelaria, tam to nikto kontrolovat nebude.

Trestné to sice není, ale nemusí to být v souladu s pracovním řádem nebo jinou interní směrnicí a může to znamenat postihy ze strany zaměstnavatele.

... ovšem úplně něco jiného je, jak se k tomu postaví ta firma. Dost firem má interní směrnice, že na firemních počítačích smí být jen schválený software a že počítače smí být využívány jen k přesně stanoveným pracovním účelům. A tam si dovedu představit, že přehrávání muziky není schválený způsob využití svěřených zařízení. Pokud by na tom nějaký manažer začal bazírovat, že to je v rozporu se směrnicemi, mohl by mít pravdu a mohlo by jít třeba i o porušení pracovní kázně, pokud to ve směrnicích je takhle přísně. Takže trestné to určitě není, ale pracovní problém by z toho být mohl, záleží na pravidlech ve firmě.

Pokud se jedná o hudbu s volně šiřitelnou licencí, tak to samozřejmě není vůbec žádný problém, jsou i on-line rádia co hrají pouze takovouto hudbu.Pokud je to hudba z uloz.to, tak bys mohl narazit, protože to už nemáš pro vlastní potřebu, ale pouštíš to kolegům, takže veřejná projekce... doporučuji použít sluchátka.

Verejna projekce v ramci rodiny ( kolegove jsou rodina, nepousti to treba na koupalisti, na zahradce restaurace nebo v ni a pod

Přijde na to, co to je za kancelář, to je docela široký pojem. Pokud tam chodí lidi z ulice něco zařídit, je to veřejný prostor, podobně jako třeba obchod.

Ano, protože firma která jí má na svém počítači nemůže dokladovat, že si jí "koupila". České legislativa v tomhle má nevýhodu, že nezná kombinaci firemního nástroje a soukromích dat. Nerjde mít tedy firemní PC a soukromý počítač, nebo firemní PC a soukromé empétrojky. Automaticky z toho jsou firemní... ale platí to i opačně. Na soukromém NTB v práci nemůžete mít licenci na firemní program.... Proto tak v ČR nejde často použít https://cs.wikipedia.org/wiki/BYOD

Nic trestného na tom není, proč by firma nemohla mít na svých discích nějaké MP3? Navíc firma je kryta, protože jde o majetek svěřený zaměstnanci, který za to odpovídá, což má v pracovní smlouvě nebo v nějaké směrnici, že to nebude využívat v rozporu s účelem, natož se zákony. Jinak firmy naprosto běžně poskytují licence na SW zaměstnacům pro soukromé počítače, kupříkladu my měli možnost si nainstalovat MS Office v rámci programu firemních Office365 až na pět počítačů celkem, tj klidně i doma. Pro připojení soukromých počítačů do firemního prostředí bývají velká omezení, ale to je hlavně z důvodů bezpečnosti, právně s tím problém není, za software na soukromém PC si zkrátka odpovídá majitel a hotovo.

Kontrola přijde na firmu a pokutu dostane firma . To jak si to firma vyřídí se zaměstnancem , kontrolu zajímat nemusí a nezajímá.Prodej počítačů z firmy je složitý protože firma nemá často živnostenské povolení na prodej výpočetní techniky. A i ze starého krámu za 1,- by musela platit daně. Proto než rozprodat houmíkům je to lepší dát na "ekologickou likvidaci jiné firmě. To je B2B a ne B2E obchodní záležitost.

Trestne je to jen v pripade spatne hudby. To se pak jedna o trestny cin tyrani.