» Poradna » Mobily

Statické bzučení mikrofonu PC (po dotyku skříně se ztratí)

Koupil jsem si headset (sluchátka+mikrofon v jednom). 2 dny to fungovalo bez problému a pak z ničeho nic (sundal jsem sluchátka, odešel do kuchyně, vrátil se k PC, nasadil sluchátka a mikrofon začal bzučet - zjistil jsem tak, že mi to řekli posluchači). Nastavení PC je v pořádku. Headset funguje v notebooku bez napájení skvěle. Takže jsem eliminoval základní problémy a zjistil, že pokud se dotknu USB, šroubu PC skříně, tak bzučení ustane úplně. Takže mě napadá, že je něco špatně s uzemněním PC. Díval jsem se na internet a elektrikáři (kterým nejsem) to řešili nějakou krabičkou, která eliminuje "ground loop buzz". Co s tím?

Odpovědi na otázku

Stačí PC skříň uzemnit. Nejjednodušeji to provedeš tak, že ji propojíš nějakým drátem s topením nebo vodovodem, vyber kam to bude blíž. Vyzkoušet to můžeš hned....

Drát jsem natáhl a k topení to připevnil, ale vyřešilo to problém tak na 25-30%. Pořád je to dost slyšet. Pomohlo to, ano, ale jen trochu. Když se dotknu šroubu rukou, přestane to úplně. Neměla by být skříň uzemněná přes zdroj do zásuvky tak nějak od počátku? Jak to, že to začalo "z ničeho nic" (počítač běžel, vše zůstalo, jak bylo, jen jsem odešel do jiné místnosti a za 5 minut už to vydávalo ten odporný zvuk) a předtím mikrofon fungoval a nebylo potřeba nic uzemňovat drátem k radiátoru. Rád bych se dopátral příčinu vzniku a problém tak odstranil úplně. Ne jen dočasně ztlumil projevy.

No je jasné, že je to v "zemních smyčkách". Zkus s tím polaborovat. Někde může být potřeba zemnění i přerušit. A pokud si lámeš hlavu s tím, že to začalo dělat najednou, klidně mohl zapnout v okolí nějaký spotřebič Zrovna tak to může najednou přestat...https://www.google.com/search

Díky. Pročtu. Teď jsem hledal lepší drát. Jsem se dotkl radiátoru a házelo to jiskry. To asi nebude jen tak. Tam bude větší problém. Budu muset celou skříň rozdělat. Pomůže přepěťová prodlužovačka? Jdu číst ty odkazy.

Tady přepěťová prodlužka nepomůže.

Pokud máte v bytě dobře udělané rozvody (zemění) tak by mělo stačit propojit kovový obal ATX zdroje s šasi... obvykle na to stačí ty 4 šrouby co drží zdroj, ale pokud je skříň stříklá tlustou vrsvou barvy tak tam není dostatečnej přechod.. Do zdroje vede zemnnící drát ze zásuvky a obal zdroje musí být uzeměný.. (za přepokladu běžných komponent)

Mrknu na ten zdroj. Případně vezmu kus skříně šmirglem a pak zase přišroubuju. Díky za tip. Jdu na to!

Nepomohlo. Stále stejné. Šroubek už teď při doteku mírně píchá do prstu, jako když jste prstem spojili proužky ploché baterky v ruce (starší ročníky znají), což nedělalo.

Zavolejte elektrikáře. Proměří elektrickou instalaci a opraví problém. Může to být uvolněný spoj/upadlý vodič třeba jen v té jedné zásuvce a nebo hlouběji v elektroinstalaci. Neotálejte s tím, časem možná půjde o život. Hlavně pokud máte ještě dvouvodičovou instalaci (TN-C).

O elektrice nic nevím. Dům je starý. Stropy 4 metry, vepřovice, sem tam cihla, jedna zásuvka na celou místnost. Jednou jsem už problém se zásuvkou (na kterou je napojen PC a vše kolem něj) řešil. Zdála se mi "vygajdaná" a rozdvojka v ní nedržela, celé to nějak vypadávalo. Stavil se známý, chvíli se v tom vrtal, ale popravdě to nedrží tak, jak by mělo. Rozdvojka v zásuvce stále lehce "plave". Asi to chce opravdu elektrikáře.

Elektrikář zásuvku opravil. Divil se, že to ještě nikoho nezabilo. Zásuvka nebyla uzemněná. Používala se 8 let. Bzučení se zmírnilo, ale zůstává stále. Zkusím jinak nastavit mikrofon a potom výměna za jiný. Prodlužovačka je v pořádku, PC skříň také.

Mohu tě ubezpečit, že mikrofon je v tom nevinně...

Reklamace vyřízená, mám nový kus, spokojenost. Pro všechny, kteří řeší podobné potíže: 1) zkontrolovat zásuvku, skříň, prodlužovačku elektrikářem. Nenatahovat žádné improvizované dráty a nepokoušet se o uzemnění amatérsky. Opravdu ne. 2) vyzkoušet mikrofon v jiném zařízení3) reklamovat mikrofon (když také vyzkoušíte všechny tipy z youtube/google ohledně eliminace bzučení/hučení zvuku a nepomohlo nic, co by se dalo nastavit ve Windows). Problém vyřešen. Děkuji za hodnotné rady.