» Poradna » Počítačové sítě

Statická IP - jaké DNS servery nastavit

Dobrý den,potřebuji na notebooku natavit statickou IP, nastavuji ji v ovládacích panelech, postupuji podle návodu ale nejsem si jist jaké DNS servery nastavit, jak mohu zjistit které jsou ty správné?

Odpovědi na otázku

To je jednoduché, pokud se připojuješ přes router, tak můžeš jako primární DNS nastavit IP adresu routeru a sekundární třeba googlácký DNS 8.8.8.8 A pokud se připojuješ přímo ke kabelu od poskytovatele internetu bez routeru, tak musíš nastavit IP adresu, masku a bránu podle informací dodaných poskytovatelem a DNS taky podle něj a nebo libovolný jiný veřejný, třeba ten googlácký nebo nějaký český, je to jedno.

8.8.8.8, jako záložní 1.1.1.1, to jsou ty nejsprávnější vzhledem vůči tvým znalostem.

Proc nastavujes na ntb statickou ip? To kdyz se budes chtit pripojit nekde jinde, zase to budes menit? Neni lepší na routeru nastavit pravidlo aby se ti dodavala stale stejna ip mimo rozsah dhcp podle mac adresy? U nejakeho pevneho pc, tv a tak to pochopim, ale u prenosnych zarizeni nikoli.

Asi se někde dočetl, že je cool mít manuálně nastavenou IP, přestože netuší, proč to dělá a jak se to dělá

No jasně, zvyšuje to FPS a snižuje odezvu při online hraní.Stejně jako povolení šroubků na HDD zvyšuje kapacitu nebo ztvrdlá teplovodivá pasta snižuje výkon procesoru.

Zrychluje to cas nutny k pripojeni Rekneme tak o 3-10 sekund podle rychlosti DHCP serveru A pak to ma jeste jednu vyhodu, kdyz mu chcipne z jakehokoli duvodu DHCP server, tak mu sit pojede dal

Ne ne, potřebuji to kvůli připojení přes SSH protokol a aby se nemusela stále ve firewallu měnit IP z které povolí připojení tak potřebuji mít stále stejnou... aspoň když jsme teda na mé wifi

Ok, tak to má smysl Takže jak jsem psal výše, jako DNS primární dej klidně IP adresu routeru, počítač si takto převezme DNS, který máš nastavený (přidělený) poskytovatelem.

Nene, lepsi je to nastavit v routeru. Pikud se s ntb nechodi, mozna, pojud se chodije to kravina.

Máš pravdu, pohodlnější je rezervovat IP pro MAC adresu notebooku v routeru, nemusí pak prenastavovat notebook kdykoliv se chce připojit někde jinde.

Nech to na DHCP. Jen v routeru nastav pro MAC adresu toho zařízení konkrétní IP.

Nastav si na routeru na dhcp rezervaci

Mohl by jste mi prosím poradit krok po kroku jak to udělat?

Nemoh. Neznam typ routeru. Ale vesmes se prihlasis do zarizeni, najdes dhcp a tam das mac adresu pc a vypises mu ip jakou ma dostat

Jedná se o router Medialink MLWR-SC1200RZkoušel jsem to tam najít ale našel jsem pouze tohle a tím si nejsem jistýhttps://ctrlv.cz/VTXn

EDIT: je to MLWR-AC1200R

Blbost to je na wan a to nechce. Je to 93 dhcp reservation

83 preklep

takže takto by to mělo být ok?

Jak. Proste zadas ip jakou chces pridelovat, zadas mac adresu toho ntb a mas to odzkouset muzes tak ze odpojis kabel, wifi na minutu a pripojis. Nezapomen ze wifi kabel maji jinou mac.

mas pravdu...