Starý Tesla dynamický mikrofon do PC?

Zdravím všechny odborníky zde na poradně. Můj dotaz se týká tohoto. Našel jsem starý dynamický mikrofon tesla AMD (na krabici je ADM, na plastu mikrofonu je AMD) 202. Je hodně starý. Původbě byl k páskovému magneťáku. Má trojkolík. Jednotlivé kolíky označeny jako 1, 2 a červená tečka u třetího. Chtěl bych se tedy zeptat, jestli je alespoň teoretická možnost použítí tohoto mikrofonu k PC?

Odpovědi na otázku

Přímo ne, jedině přes nějaký přizpůsobovací předzesilovač.

Poznám ho, ale od prvovýroby bol, čo sa týka kvality snímaného zvuku, absolútne nepoužiteľný. Katastrofálny šmejd.

To je zajímavé jak nějaký cenzor rychle zareagoval na příspěvek který byl pod kokotem Nudou a rychle to vymazal. A toho pojebaného slováka co ještě nikdy nikomu neporadil nevymažete!!!!!!

Tady se často maže pravda... Jsem důkaz

Já ti nevím, ale pokud si tak nějak odmyslím nudův styl psaní, který se nemusí každému líbit, tak ve většině případů má naprostou pravdu a často správně poradí. Chápu, že ten jeho způsob ledaskdo nezkousne, ale zkus se zaměřit na faktický obsah jeho příspěvků, než na formu. To už je tady takový folklor mínusovat nudovi příspěvky, ale on radí víc, než hromada dalších lidí dohromady

Všechno jde, když se chce a umí. Takže:1/ v GM, nebo GES, či jiném podobném obchodě kup elektretovou mirofonní vložku (cca 30 Kč) a 3,5 monofonní jack.2/ mikrofon rozeber, vložku vyhoď a místo ní upevni tu elektretovou. Střední vodič stíněného kabelu připoj na vývod, označený +3/ místo DIN konektoru namontuj jack. Střední vodič se připojí k přednímu vývodu.Toť vše. Bude tě to stát cca 50 Kč, max. půl hodiny práce a pokud nemáš obě ruce levé, bude to i fungovat.

Ha tak dobře, jen ještě dotaz, jaká bude výsledná kvalita. Jde mi o zlepšení kvality z toho, co momentálně mám, což je Genius za 50 Kč

Dnes je každý mikro-prťavý mikrofón citlivý svojim frekvenčným rozsahom na úrovni prekonanej normy hifi, DIN 45500, 20-20000Hz. Nemaj obavy, pravda, ak ti nepredajú vyslovený šunt.

Pokud nemáš akusticky upravenou místnost, je zbytečné shánět kvalitní mikrofon. Výsledky budou spíš horší.

OK, takže to teda nejde na přímo třeba přepájet dráty jen na 3,5 jack nebo tak něco?

Ak máš v úmysle použiť retro obal z mikrofónu, tak jedine rada krakonoša, vykuchať, vložiť citlivý mikrofón, vymeniť kabeláž s koncovkou.Len si zmeraj alebo naštuduj impedanciu, napätie zhodnú so vstupom mikrofónu a jackov predzosilovača v prípade, ak mieniš pripojiť mikrofón k veži alebo staršej "retro" zostave či kotúčovému MGF. V prípade pripojenia prerobeného mikrofónu k zvukovke v PC sú hodnoty dané a dnes všetky kompatibilné.

Právě že o ten obal mi nešlo vůbec, jen o tu elektroniku. Můj předpoklad (asi špatný) byl, že by to mohlo být kvalitněší snímání hlasu, než klasický mokrofon, co používám teď, což když tak teda není, tak to ani nemusím kuchat. Ale jinak teda tíky za rady všem.

Ani nesnívaj o kvalite, žiadna predradená elektronika z neho nespraví užitočný produkt.

Tak si tu (ne)kvalitu uprav equalizerom. Robi sa to bezne aj v studiach.

Jde. Jen je někdy třeba na zvukovce aktivovat zesílení (něco jako +10 dB).Kvalita je použitelná, ale na některých je přepínač hudba/řeč a ten často zlobil.

Ne. Zvukové karty počítačů jsou, až na vzácné výjimky, upravené pro spolupráci s elektretovými vložkami, takže na středním vývodu je DC napětí pro napájení předzesilovače ve vložce a citlivost je kolem 300 mV, zatímco dynamický mikrofon dává necelý 1 mV a DC napětí se na něj nesmí dostat.

Teoreticky múže skusit oddelit DC zložku přidáním kondíku do série k dynamické vložce. Stačí kapacita 0.47mikroF, nebo elektrolyt 1mikroF, ale u elytu pak pozor na polaritu. (+ směrem ku konektoru.)

Jenže z necelého 1 mV tím 300 mV neuděláš, takže tam bude, i když vyštveš zesílení na maximum, víc šumu, než užitečného signálu.

Donedávna jsem dynamický mikrofon používal ... přímo zapojený do Mic In. Normálně fungoval. DC napětí je přes odpor, takže příslušný proud zřejmě nevadí. Přestal jsem ho používat jen proto, že byl velký a těžký a nemám k němu stojánek.

A jsi si jist, že: 1/ jsi měl zvukovou kartu, která měla vstup ne, jako obvykle, pro elektret, ale pro dynamiku a 2/ nebyl ten mikrofon náhodou krystalový? Kdysi se velmi kvalitní krystalové mikrofony (Ronette) vyráběly, byly určeny pro vysokoimpedanční vstupy elektronkových zesilovačů, do kterých dávaly až 200 mV a fantomové napětí klasického počítačového vstupu by jim rozhodně nevadilo.

Nebyl krystalový ... Vstup je integrovaná zvukovka a stejně to fungovalo i na SoundBlasteru ...

potřebuješ zeslabovač jinak si odpálíš desku / můžeš odpálit

re andrys -totální blbost. Nic neodpálí, jen to nebude fachčit, jak už bylo psáno jinde (úrovně signálu). Napájení z desky je řešeno přes pracovní (omezovací) rezistor, takže ani skrat na konektoru nic neodpálí. Tečka.

OK, děkuji teda všem za rady a názory, ovšem šlo mi spíše o kvalitu (jestli si ji tím dynamickým zlepším oproti stávajícímu), takž pokud ta nebude lepší, už to nemusíte dál řešit. Díky

Ten předzesilovač je sice velice jednoduchý, ale jeho vlastnosti budou příšerné, zejména přenosová charakteristika a z kreslení všeho druhu.

Na vstupu pro mikrofon je přivedeno napětí. To se nesmí dostat na dynamický mikrofon, může ho poškodit, každopádně díky trvalé výchylce membrány zvuk zkreslí. Řešením by bylo vyrobit předzesilovač, který by využil pro své napájení napětí ze vstupu PC a trochu by srovnal úroveň na vstupu pro mikrofon.

Ten DC fantom se pro běžný předzesilovač nehodí, je to zdroj proudu, čili velice měkký a napětí je, i naprázdno, příliš nízké.

Pro běžný se nehodí, ale odhadoval bych, že to někdo vyřešil. V tom elektretu je zesilovač také.

Kdysi po mně chtěli, abych udělal nějaký fórrichtung na vyzkoušení mikrofonního vstupu. Tak jsem vymyslel oscilátor z 555CMOS (aby se vyzkoušelo i jestli tam jde napájecí napětí) a fungovalo to. Samozřejmě, šlo jen o to, aby se mohlo určit "funguje/nefunguje", jak je to kvalitní se neřešilo.

Ano, ale jde o zcela speciální zapojení. Elektretová kondenzátorová vložka musí být polarizována DC napětím, stejně, jako klasický kondenzátorový mikrofon, rozdíl je jen ve voltáži. (ta klasika potřebuje mnohem vyšší napětí). V té elektretové vložce je specielní operační zesilovač s vysokoimpendančním vstupem a výhybka, která to DC fantomové napětí přivede na napájecí bod O. Z. který je v nesymetrickém zapojení. Výsledné parametry odpovídají napětí a výkonu pro klasický analogový telefon s U rozhraním, ale frekvenční charakteristika je velice slušná. (25 Hz - 18 kHz s nepatrným zvlněním plus minimální zkreslení a šum). Jenže sebekvalitnější mikrofon je nanic, když pracuje v akusticky nevhodném prostředí; kvalitu výsledného zvuku určuje prostor, v němž se mikrofon nachází a čím je mikrofon citlivější, tím je to horší.