» Poradna » Notebooky

Starý ntb

Dobrý den, otec mi přinesl jeho starý ntb že by tam chtěl novější widle. Ten ntb má 1gb ram a nějaký starý pentium 1x 1,7Ghz, teď tam má XP.Podle mě to nemá smysl a řekl bych že pak to bude daleko více nepoužitelný, protože kdybych mu tam dal třeba w7 tak je více naročný na HW.Co myslíte? Děkuji za případný odpovědí a přeji hekzý den.

Odpovědi na otázku

Windows nemusí být nutně náročnější na CPU, spíš na GPU. Ale jinak jde hlavně o ovladače.

Borku, Ty jsi dobrý retard :DSamozřejmě jsou hlavně náročné na RAM a rychlost disku.S takovým konfigem tam nech určitě XP.Na plynulost W7 to chce min 2GB RAM a normální dvoujádro.

Aj na XP SP3 v podstate málo. Mmt idem na P4 2 GHz, 2 GB RAM a lenivé aj v Puppy (nie z RAM) a ten papá max 600 MB. Ak sa dá navýšiť RAM na 2 GB za rozumný peniaz (DDR1 1 Gb pod 10€), určite to pomôže, ale 1 jadro a ešte na malej frekvencii... 1 GB ledva na Lubuntu ak to nechceš ako písacé stroj. Radšej vyhoď a uvažuj o Pentiu 2jadro s 2-3 GB RAM, alebo optimálnejšie desktop s E8xxx a 4 GB RAM a 7200 RPM diskom aj keď aj to bude pomalé v porovnaní s i3 a SSD

Já myslím, že to co funguje, do toho se nehrabe. Polož si otázku. Jaký přínos budou mít nový "widle"? A pak si polož otázku, kolik času věnuješ této naprosto zbytečné reinstalaci. PrasatkoPee

To by asi smysl mělo, ale záleží na sw vybavení, které používá. Obecně je užívákům os ukradený, ač se všichni domnívají opak.PrasatkoPee

Janě, dneska běžný uživatel potřebuje akorát internet, otevřít nebo vytvořit nějaký dokument (office, PDF), upravit obrázek. To vše tam v pohodě je. A kdyby něco, tak je tam i WINE.

Wine je výborná věc, ale není samospasitelná. PrasatkoPee

"Více než 99 % programů určených pro Windows v Linuxu pod WINE funguje."https://cs.wikipedia.org/wiki/Wine

A koho se tady snažíš přesvědčit? Kdyby nefungoval jediný, který zrovna potřebuje používat, tak to je prostě diskvalifikační. Pokud vím, nefunguje korektně Outlook, CAD systémy, grafické programy jako PhotoShop atd. To co tu předvádíš je kontraproduktivní. Pokud nevíme, jaké programy uživatel potřebuje a má zakoupeny, nemá smysl tuto debatu vést. PrasatkoPee

mno, tak Outlook zas tak nezbytně nepotřebuješ - ten náhradu na linuxu má. CAD na tomhle šrotu moc nepojede, o Photoshopu ani nemluvě. Dejme tomu nějaké technické SW k mašinám - ty nejsou HW náročné, ale vyžadují Win - tam bych problém viděl.

Ono v podstatě těch jiných možností moc není. Visty nebo 7čky by jely pomalu, pokud vůbec a 10tky nejspíš nebudou mít ovladače. Takže buď nechat XPčka nebo dát W98, což by byl krok zpět. Pak jediná alternativa je linux (možností zde je víc, nejen lubuntu), ale záleží co potřebuje za programy... ke spoustě existují alternativy, ale ne vše lze nahradit.

Skôr mu poraďte, aby si kúpil nový lacný ntb, bude oveľa spokojnejší otproti tomu, čo má teraz.

No, kdyby asi jeho táta chtěl nový notebook, tak si ho jednoduše koupí.Ale on je zvyklý na ten svůj a jen chce aby mu ještě posloužil, což docela chápu.

Nie, starší ľudia nevedia, že starý ntb nepotrebuje nový OS, ale nový hardvér, určite to má pomalé a na dnešný web potrebuje nový hardvér.

Ak zozenies lepsiu RAM (cca 20 eur), pripadne aj SSD disk podporujuci trim XP (45 eur), a nainstalujes mu blokatory reklamy tak z toho moze byt aj "delo".Trva to tak, tei RAMKY zohnat cca 1 hodinu, nainatlovat 10 minut, SSD disk cca 2 hodiny, a blokatory hodinu. Tymi 3 hodinami by si mu isto urobil velkuz radost. najlepsie je do toho ho zapojit...

Iny operacny system by som tam nedaval. Inak Iba ak nejake ubuntu, pokial len pozera internet a dkomeunyt a videa.

V pripade kupy SSD je navod aj tu v diskusii odkaz vyssieVíte někdo (Matysek?), jak jsou na tom současné levné SSD s garbage collection? Tedy jestli jsou nějaké více a jiné méně vhodné pro použití v situaci, kdy se nepoužívá TRIM. Například kancelářské počítače s Windows XP a Windows Vista, má cenu to u nich řešit, nebo tam mám dát Adata SP920 nebo Transcend 370 a nehloubat nad tím?Petr_S Pokročilý Odeslat příspěvekod Matysek 18. 4. 2016 15:19Vetsina radicu GC umi, pravdila idle state s 50ms+ timeout, jenze vetsina SSD uz ne a jsou nepouzitelne. Ty ovsem nehledas GC, nybrz awdl + gc SSD. Treba Kingston KCxxx by splnil vse, avsak kdyz nechas neadresvanych SA15%+ SP920, ktera nenese OP% a nebudes to flakat do posledniho, tak nebudes mit vazny problem asi s SP920. A kdyby jsi chtel, muzes tomu udelat crossflash.

Ja mam teiz starsi Notebook. Vyhodou je okrem zvyku aj to ze nesplna Rohs a teda sa nekazi tak ako nove s pukajucim cinom.Zbytocny prechod na novy notebook je vzdy stres, kotry skracuje zivot ))

Myslíš dobře ... nech tam XP a přidej 1 GB RAM, stačí i na bazarech sehnat stejné paramatry a pokud možno stejnou značku, pokud jsou tam dva sloty. Jinak 2 GB zase nejlépe stejné parametry. Vyčisti NB od sajrajtu, jako zbytečné programy a nech to projet "esetsmartinstaller_csy" tj. od ESETu online skener (kontrola trvá cca 2 hod.), Spyboot S&D, tam hlavně zkontrolovat aktualizace pro Czech, a po skončení kontroly dej "imunizovat", nejprve z levé lišty a pak totéž z horní lišty Spybootu. Možná bude dále doporučen Malwarebytes Antimalware a přidá se Dr. Čiquli se svým sloganem "projel bych to CClenerem".Nakonec provést defragmentaci.Pro XP ještě existuje návod "Správa počítače > Služby" a tady zastavit zbytečné činnosti dle https://www.poradte.cz/pocitace-a-prislusenstvi/... a nížeji velký návod od Nutt

pokud tam nezbytně nutně potřebuje Wokna, zkus sehnat víc RAM, pokud se tam dá nacpat, ale necpi tam jiné Windows. Pokud to má na net, doporučuju Windows vyhodit nebo nechat v dualbootu a na net lézt z linuxu - dal bych 32bit Lubuntu - klidně v té zmíněné verzi "Lubuntu W7".