» Poradna » Počítačové sítě

Starý křáp (wifi router)?

Zdravím,vedu si doma Edimax BR-6228NC (první verze) asi 4-5 let. Net je dostatečněě rychlý, router správně nastavený, v okolí pouze jedna wifi na vzdáleném kanálu dostatečně od mého. Pokud je na wifi připojeno vce zařízení (dejme tomu více jak 5), signál začne dropovat. Nejlíp je to vidět při stahování. Stahuje plná rychlost - drop, asi sekundu 0Bps rychlost - poté zase maximum a toto se opakuje v intervalech 5-10 sekund. Pokud je zařízení méně, nic se neděje a jede to stabilně. Ethernetu se to netýká, ten jede stále stabilně. Nahradil jsem ho novým, ale ve škole jsem ho využil jako třídní router pro cca 20 lidí, kde jsou dropy vážně otravné. Mám poslední verzi firmwaru, přehrání nepomůže. Zahodit? Někde jsem četl, že by možná stačil nějaký nový adaptér do el. sítě (DVI 12V), kulatý, asi 5mm průměr konektor, prý vyschlé kondíky. Jak tedy?

Odpovědi na otázku

Výměnou kondíků nic nezkazíš, tedy pokud to umíš a ty nové, co tam budeš dávat, budou dostatečně kvalitní.

Adaptér můžeš zkusit, ale koukni jaké má napětí a povolený proud. Napájení může být klidně i 5V, takže s 12V ho odpálíš téměř jistě. Náhradní adaptér musí být dimenzovaný na stejný, nebo větší proud (mA(miliampéry)). Polarita snad bude stejná. Dříve se někdy používaly i adaptéry se střídavým napětím. Ale to byly většinou modemy. ☺

Kondenzátory přepájet zvládnu, ale kdyby to nebylo nutné, nerad bych se do toho pouštěl. Jde mi o to, čím to je. Ten adaptér jsem nahodil do vzduchu jen tak, že jsem o tom někde četl, že to může mít vliv na Wi-Fi, ikdyž m to přijde jako blbost. A že by kondíky způsobovali dropy? :/ Adaptér bych taky uměl koupit. Značka DVE zavedená a stačí stejný konektor a volty. U mA pak jen aby to mělo stejně nebo víc.

Vyměnit kondíky naslepo je samozřejmě střílení od pasu, ale pokud nemáš osciloskop, abys změřil zvlnění na filtračních elytech, tak ti nic jiného nezbývá. Kondíky můžou být vadné ve spínaném napájecím adaptéru, ale měniče bývají i na desce samotného routeru. ☺

Signal zacne dropovat ? Nie nahodou prenos dat?Ak by signal (teda tie palicky) zacal dropovat, tak sa opytam, kde to vidis. Snad nie na pocitaci ? A videl by si 0 paliciek, a potom 4 palicky a tak no.

Nestíhá čipset - to je u takovýchto levných křápů běžné.

To se mi nezdá. Podle mne by to lagovalo i na ethernetu.

Ty střeva v kombinaci s příšerným fw neudrží tolik otevřených připojení. "Použitelné" na doma pro dva mobily a notes, pro vícero aktivních zařízení jistá smrt.

Je velmi nepravděpodobné, že by to bylo tímto. Spíš prostě nestíhá procesor nebo paměť routeru. Zahodit.

Je mi jasné. Dneska se odporoučel. I při nastavení žádného šifrování (stačí skrýt SSID, u nás jsou takový výmazové, že to je dostatečné zabezpečení ), se připojí, ukazuje že internet do něj jde, všichni mají signál (ukazuje se modře, ne šedivě, takže to jaksi detekuje internet), ale nefunguje. Prostě je to hluché. Když se to nechá tak hodinu odpočinout, na 5 minut se vzkřísí a pak zase padne. Na to, že jsem ho snad nikdy nedokázal zahřát, byl dnes dost teplý. No, jelikož nás je 20, skládáme se na nějaký router, který nás utáhne. Doma běžím na TP-Linku 841N, ale to nás asi neutáhne, že? Nějaké nápady, na zavedený router s kvalitním čipsetem, který nás utáhne? Tak maximálně do tisícovky. Net tam je stejně jen 15/25Mbps, spíš jde o to, aby to uhandlilo ten provoz. A něco s chytrým QoS by se hodilo, ručně to nastavovat je neefektivní a nahovn* :D Dííky za rady...

A ještě doplním k tomu starému křápu, který již odpočívá v pokoji, že signál jako takový nedropoval, ten je stabilní. Ale rychlost internetu byla chvíli stabilní, poté drop na nulu, poté zpět na plnou rychlost. Co čekat, od čipsetu od Realteku. Příště už jedině Qualcomm.

Doporučuji Mikrotik rb941http://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBoardy/S-k... QOS - nastavíš si v podstatě co chceš. Nastavení je malinko složitější ale pokud jsi už neco nastavoval tak to dáš...