» Poradna » Windows (a jiné OS)

Start pc - 24 sekund

Zdravím, mám dotaz vždy tu čtu jak lidem nabíha systém do 6-10 sekund.. Mám i7 6700, ssd Evo 250 na něm jen systém k tomu HDD klasika, 16.ram, Win 10 a nabíha mi to až za 24 sekund a vypnutí cca 6, někdo nějake postřehy, důvody proč, je to normální není to normální?

Odpovědi na otázku

Co se ti na tom nezdá,je to OK.

To je normální mě nabíhá s Win 10 kolem 20 sekund. Chtěl bych vidět komu to z vypnutého PC naběhne za 6 sekund a může s tím pracovat tak maximálně z uspaného PC a to ještě když nemá Wifi tak si počká než mu naběhne připojení k internetu.

manželce jsem pořídil tohle: ASUS UX305UA-FC001T a na přihlašovací obrazovku to z vypnutého stavu naběhne za 10s, na ploše jsi za 13s a můžeš rovnou cokoli dělat (kdyby tam nebylo nutné bouchat silné heslo, věřím že by to šlo i za těch 10s) ale má to zatím pár měsíců, myslím že postupem doby se ten náběh zpomalí :)

Informace k ničemu, pokud nenapíšeš, jaký je tam nainstalovaný Windows.To, čemu se u Windows 8 a 10 říká vypnutí a zapnutí, je jenom hibernace.

Mě, ale nemám ani EVO ani Windows

Mně*

14 sekund cca. Největší brzda je jako vždy BIOS / UEFI a detekce všech disků a zařízení Ale věřím, že s nějakým strojem bych těch 6 šlo udělat bez problémů.

Mně nabíhá Athlon 5400+, 3 GB RAM, IDE HDD 5400 min-1, W7 za 18 s a to je stroj z roku 2008.Kde je teď tvůj Korán?

A pak že se zázraky nedějí....

Kecy v kleci.Prej 18s na disku s 5400 ot.

To ani Win ME nenabehne bez swapu

Konkrétne je to 32s (P4 northood, ST360021A, 1,5 GB RAM)

To je naprosto v pořádku.Dál bych se tím netrápil.

Jde o stav OS, pokud je plnej bordelu, tak může nabíhat na SSD i minutu, čistý Os tak 15 - 20 vteřin (s quick bootem kterej má na začátku vyplej check)

Meles nesmysly, je videt ze umis h*vno...

Neco je tam podelany 20 je strasne moc, me normalne nabihaji za cca 5-6 sekund. Zkus cistou instalaci systemu.

5 vteřin jo ? :D jen než naskočí deska a checky, tak je to 5 vteřin... můžeš to případně natočit ?

Boot OS se měří od ukončení fáze POST do zobrazení přihlašovacího dialogového okna.

Po zobrazení přihlašovacího okna? Meleš nesmysly.

Ano, takto to měří utility zpracovávající délku startu operačního systému - neumějí změřit čas, který trvá POST.

Meleš nesmysly, jde vidět že umíš a znáš ho*vo (jak jsi to sám řekl WADovi, který ovšem má naprostou pravdu). Windows z HDD může klidně nabíhat půl minuty a nic v nepořádku tam není. Tvůj PC není etalon, očividně neznáš nic jiného. 5-6 sekund? Máš SSD a a čerstvě nainstalovaný systém bych řekl.

A tomu další věc Petře, která se tazatele sice netýká, ale taktéž v praxi existuje. Viděl jsi někdy nějakého síťového klienta ve škole? Nechci říct v práci (ve fabrice třeba), protože jsi očividně nějaký namistrovaný studentík, který ale nic nezná. Po zobrazení přihlašovacího okna zadáš user a heslo a pak ještě hodně dlouho trvá, než se načte síťový profil...se někdy načekáš. A nic tam v nepořádku není, ani být nesmí. A ujasni si význam velkých a malých písmen...

Presne tak. U nás prihlasenie do siete trvalo dlhšie ako vypitie kávy. A to sme si zmýlili heslo (error by mohlo vyhodiť snáď aj do 2s)

Jo no...splést heslo může být utrpení

A taztael evidentne ma domaci pc, ne nejakou mrdku v praci.

bootovat pod 10 sekud je s SSD v pohode dosazitelny, jestli te to opravdu tolik stve, tak by to melo bejt mozny poladit dulezity je, aby OS nebyl v rezimu emulace BIOSu, ale nativni UEFI - nevim, jak jsi Win instaloval, ale mozna je budes muset reinstalovat s prevedenim nebo formatem disku na GPTpokud to tak mas nebo az to udelas, tak nasledne se pak budes muset pohrabat v nastaveni v UEFI, co presne zmenit ti neporadim - jsem pred asi 2 mesicema sestavoval WS pro pristelkyni a sel jsem stylem pokus-omyl, az bootuje od zapnuti asi za 5 sekundopakuju zapnuti a ne probuzeni WS jsem optimalizoval tak, ze po startu se spousti naprosty minimum veci, proste jen to, co je potrebadoporucuju menit po malych kouskach a restartovat a zkusit, kdyz se stav zhorsi, tak aby sis pamatoval, co jsi zmenil, abys to mohl vratit (ja to nedelal, tak jsem musel resetnout do defaultu a zacit znova, protoze jsem to nejak uplne rozbil taky jsem v setupu povypinal vsechny zbytecnosti, jako treba LPT nebo COM porty, ktery stejne nejsou vyvedeny ven, povypinal nepouzity interni SATA porty, aby to zbytecne nezkouselo treba detekovat a tak podobne - proste to, co neni potreba jsem vypnul

Jen k tomu gpt s tím byl problém právě... Nešlo mi nainstalovat Win ani na ssd ani na HDD takže jsem přes nějaký návod zde, udělal to že sem si vypsal v prikazovem řádku všechny disky a pak ten ssd udělal - clean a pak u toho ssd nebylo gpt a pak tam ten disk šel teprve nainstalovat takže jestli jsem něco nepodelal zde

ono nesmis bootovat z flashky/DVD v legacy BIOS emulaci, pak to na GPT disk opravdu nainstalovat nejde, kdyz spravne nabootujes, tak by to melo jit (GPT staci na SSD, z HDD nebootujes, tam nech, co tam je, at je tam co chce)kdyz bootujes s emulaci BIOSu, tak nikdy takhle kratkych casu nedosahnes, novej zpusob funguje "trochu" jinak

pri ssd je to na štranek. Pri hdd, normálka.Uspávaj do RAM alebo hiberfile, ak si až tak grambľavý, že nedokážeš vyladiť svoj OS.

Za a) nevěřte všem chlubilům co se tady předvádějí, b) den má 86400 vteřin - to je těch pár vteřin tak důležitých, abyste si kvůli tomu dělal vrásky.

A co Fast boot?

Klasická plotna, WD 1TB, 7200 ot/s, EFI, fast boot, Win 10 po roce bez čištění za 21 sekund od stistknutí Power tlačítka. Od loga Windows 14 sekund. Takže tam budeš mít nějakou vyfikundaci, nejspíš v setupu nenastavenej fast boot, neaktuální ovladače pro disk / desku, zadělanej OS, instalaci s MBR ... je toho hodně

Na zakladnch deskach je neco jako Fast Boot, coz dokaze boot podstatne zrychlit. Ale 6 sekund se nerealnych, ja mam asi 12s.

Problémy některých lidí bych chtěl mít taky.A do naběhnutí systemu počitaš i bios? System začne nabíhat až po něm.

Doporučuji pořídit si ECC paměti a slušný operační systém. Pak rebooty nemusíte vůbec řešit.Workstation mi startuje celkem dlouho, než se provede celý POST. Ale už rok jsem nerebootoval, akorát uspávám do paměti. Migraci na jiný systémový HDD jsem provedl za běhu a jádro taky patchuju za běhu.

Teď ještě aby to mělo přehledný GUI, aby to zvládnul i obyčejný uživatel a možná by se to mohlo chytit.

ako meriaš rýchlosť spustenia systému? od stlačenia tlačidla po plochu? treba sa pozrieť do správcu úloh, tam vybrať záložku spustenie a vpravo hore máš reálny čas od začiatku inicializácie systému.totižto, niektoré dosky majú dlhý post a trvá to kým sa začne spúšťať samotný windows. môžeš v biose vypnúť niektoré veci, ako extended memory test a podobne. niektoré dosky umožňujú vynechať úvodné zobrazovanie tlačidiel pre vstup do biosu atď, kde sa obvykle čaká nejakú dobu. viem, že na MSI B150 PC MATE sa to dá vypnúť, do biosu sa potom lezie dlhým podržaním power tlačidla.známi má ASUS p niečo, k tomu 4tú generáciu i5 a menej než na 15 sec od spustenia po začiatok nahrávania systému sa to skrátiť nedá.takže tých 6-10 sec môžeš mať kľudne aj ty. mne systém hlási 9 sec pri g3258@4,2GHz a OCZ Vertex 3

vím, že se to měří jinak, ale já to měřím prostě od zmáčknutí start butonu :) ale já to měřím takhle, zrovna kamarád má i5tku a 8 ram a když sem byl u něj a zkoušeli jsme to za 15 sekund a jak říkám měl jsem 24 sekund pak jsem dal fast boot a mám 19 což je o poznání lepší ale žádnej zázrak na to, že tam nic nemam jen na ssd system a nic jiného a na HDD taky nic, strhla se tady docela poradna :D ale abych řek nic konkrétního co zkusil a udělat. Dělal jsme to přes : mediacreationtoolretail nainstaloval sem 8.1 win a z nich upgrade na win 10 PRO jenže mi nešel naintlovat system ani na ssd a ani na hdd protože mi to psalo to PGT ( jestli mi někdo vysvětlí co je to pgt, to uefi a legacy budu rád, jestli to sou oddíly nebo koncovky nebo coa tak jsem zde podle návodu vypsal všechny disky vybral ten ssd a v příkazovém řádku dal clean a už tam to pgt nebylo a šlo to tam nainstalovat konečně ten win, tak jestli sem to tímhle nějak nemohl zpomalit udělat z ssd šneka nebo podobně, nebo jak někteří psali aktalizace SSD nebo něco. DÍky moc všem

jo, ale keď meriaš celkový čas od stlačenia power buttonu, tak v tom máš spustenie dvoch rozdielnych prostredí. ak ti dlho postuje doska, tak môžeš tam mať aj msdos, ktorý ti nabehne instantne a neovplyvníš to. cez nastavenia vo windowse post dosky neskrátiš. preto sa pozri koľko to trvá samotnému systému, ak to máš pod 10 sec tak nemáš čo riešiť a môžeš sa sústrediť na optimalizovanie nastavení v biose podľa seba.

a to o rozdielnych prostrediach som už spomínal pri známeho doske. mne trvá post asi 6sec, on sa pod 15 nedostane. zato samotný win sa mu spustí asi o 2 sec skôr, ako mne.vo výsledku, aj keď má niekoľko násobne rýchlejší pc, môj sa spustí skôr, práve kvôli krátkej dobe od stlačenia powerbuttonu po inicializáciu systému.

takže mám měřit čas od ty doby až mi zmizí ta černa obrazovka, kde sou ty kecy jaky mam ssd atd. ? chápu to dobře ? nejdřív naběhne černa obrazovka bílej text bla bla, pak logo win pod tím se jednou otočej ty kuličky a pak přihlášení

pozri si v správcovi úloh, pod záložkou spustenie, vpravo hore máš uvedený čas od začiatku inicializácie systému po jeho plné spustenie. meria si to samotný systém. to je doba ktorú vieš ovplyvniť nastavením vo windowse.jo inicializácia začína keď zhasne a nabehne logo a točiaci sa kruh. nemusíš to merať os stopkami, ako som vravel, meria si to systém sám. tam sa prejaví výkon, rýchlosť ssd atď.to čo sa deje predtým vieš ovplyvniť len nastavením biosu, kde môžeš vypnúť rozšírenú kontrolu ramky a iné srandy.

takže je tam 13 sekund, je to dost nebo málo pokud to teda nabíhá z ssd

Jinak děkuju za super odpovědi, jak se říká jako pro "debila" . ;) Dá se říct, že je to fakt kravina tady řešit pár sekund ale říkal sem si že na nový pc a i7 s ssd je to docela dost, tak sem to začal řešit, jinak sem zkusil i ten fast boot v biosu a to sem se dostal na 19 sekund z 25